MAKTEK Fuarı kapılarını açıyor

İstanbul ve İzmir’den sonra şimdi de Konya’da makine sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirmeye hazırlanan MAKTEK Konya Fuarı, 10-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Konya’da ilk kez gerçekleştirilecek.

MAKTEK Fuarı kapılarını açıyor

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) ile TÜYAP Konya iş birliği ve Makina İmalatçıları Birliği (MİB) desteğiyle düzenlenecek olan fuar, 10’un üzerinde alım heyetinin yanı sıra 40 ülkenin ajandasında yer alıyor. Takım tezgahları sektörü için köprü görevi gören fuarın 250 milyon dolarlık iş hacmi yaratması bekleniyor. Dedeman Otel’de gerçekleştirilen basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan TÜYAP Fuarcılık Konya A.Ş Genel Müdürü İlhan Ersözlü, takım tezgahları ve metal işleme alanında  Konya’da bu fuarın düzenlenmesinin hem üreticiyi hem de kullanıcıları bir araya getiren bir platform olacağını söyledi. MAKTEK Tarım Fuarı ile yaklaşık 250 milyonluk bir iş hacmi yaratmayı öngördüklerini dile getiren Ersözlü, “Üretimin her aşamasında kullanılan makinelerin sergileneceği fuar, savunma sanayinden gemi sanayine, elektrik-elektronikten otomotiv sanayiye kadar yerli üretimi, yerli sanayiyi ve millileşmeyi konuştuğumuz bu dönemde, ülke sanayisi için büyük görev üstlenmiştir. MAKTEK Konya’nın hedefi ihracat rakamlarının arttırılması noktasında takım tezgâhları satışlarını arttırarak ülkemizin tüm şehirlerini daha fazla üretim yapmaya teşvik etmektir. Fuar boyunca 65’in üzerinde şehirden yüzlerce sektör heyeti fuarımızı ziyaret ederek, metal işleme sektöründe teknolojinin geldiği son noktaya şahit olacak” ifadelerinde bulundu.

“FUAR ALANININ YÜZDE 48’İNİ OLUŞTURUYORUZ”

Takım Tezgâhları Sanayici İş İnsanları Derneği (TİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık ise yaptığı konuşmada MAKTEK Tarım Fuarı’nı sabırsızlıkla beklediklerini ve çok heyecanlı olduklarını ifade etti. Türkiye’ye yıllık getirilen 5 bin adet takım tezgahının yaklaşık 850 adetinin Konya’ya getirildiğini belirten Fatih Varlık, “ Konya, takım tezgahları pazarının yaklaşık yüzde 17’sini karşılıyor. Dernek olarak Konya’daki üyelerimiz başta olmak üzere, üyelerimizin Konyalı müşterileri; Sanayi ve Ticaret Odası ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeler neticesinde şehrin bölgesel önemini göz önüne alarak Konya’nın MAKTEK markasına ihtiyaç duyduğunu saptadık. Fuarı iki yılda bir olarak kurgulamamızın sebebi ise MAKTEK Avrasya’nın, fuar takviminde olmadığı yıllara fırsat vermek ve gerçek anlamda güncel teknolojiyi Konya’ya sunabilmek. MAKTEK Konya Fuarı’nda 24 üyemizle fuar alanının yüzde 48’ini oluşturuyoruz” dedi. Geçtiğimiz yılın takım tezgâhları istatistik verilerini de aktaran Başkan Varlık, şöyle konuştu: “Takım tezgahları üretimi yüzde 6 artarak 754 milyon dolara ulaştı. İhracat yüzde 19 artarak 584 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise 993 milyon dolar olarak stabil kaldı. Üretim, ithalat ve ihracata bağlı olarak kullanım değeri 1.16 milyar dolar olarak gerçekleşti. ”

Haber: Müslüm Evci 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.