Kurallara uyan esnaflar devletten destek istiyor

İçişleri Bakanlığınca yeni ek genelgenin açıklanmasının ardından Kahvehaneciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Adil şu ana kadar her kurala uyduklarını hükümetten hibe desteği beklediklerini söyledi. Kırtasiyeciler Odası Başkanı Ramazan Kuşdemir ise esnafın sorunlarına çözüm bulunmasını istedi

Kurallara uyan esnaflar devletten destek istiyor

İçişleri Bakanlığı’nın Kovid-19 ile mücadele kapsamında kafe ve restoranlarla ilgili yeni ek kararların yer aldığı genelge, 81 il valiliğine gönderildi. Yeni ek genelgede restoran, kafe vb. tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00’ten sonra müzik yayınına izin verilmeyeceği yer aldı. Bunun yanında yeme içme ve eğlence mekanlarında Kovid-19 salgınıyla mücadele amacıyla Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile İçişleri Bakanlığının ilgili Genelgeleriyle belirlenen kurallara ve alınan tedbirlere uyulması hususundaki denetimlerin süreklilik taşıyacak şekilde etkinliğinin artırılmasına yönelik gerekli tedbirler Vali veya Kaymakamlar tarafından alınacak. Yeni genelgede kafelere ek tedbirlerin gelmesinin ardından Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Adil, kurallara her zaman uyan esnaf grubu olduklarını dile getirdi. Kovid-19 salgınının başladığı mart ayından bu yana pandemiden etkilenen başlıca grup olduklarının da altını çizen Başkan Adil, “Devletimizin aldığı kararlara saygımız sonsuzdur. Esnaflarımız daha öncelerde de alınan kuralları eksiksiz yerine getirmiştir” dedi.

kurallara-uyan-esnaflar-devletten-destek-istiyor-003.jpg

“DEVLETİMİZDEN HİBE DESTEĞİ BEKLİYORUZ”

Başkan Adil özellikle kafe, kıraathane ve kahveciler esnaf grubuyla kırtasiye esnaf grubunun bu süreçten dolayı büyük zorluk yaşadıklarını dile getirdi. Hükümetten her iki esnaf grubuna acil olarak hibe desteği beklediklerini söyleyen Başkan Adil, “Mart ayından bu yana kafe, kahveci ve kıraathane gibi esnaf gruplarımız işlerini sürdüremiyorlar. Haziran ayından sonra gelen yeni normal dönemde kısıtlı imkanlarla iş yapmaya çalışıldı. 2020 yılının bu şekilde geçmesinden dolayı hizmet sektöründeki esnaf grubumuz büyük zorluklar yaşamaya başladı. Kafe ve kıraathane esnaf grubumuz için acilen hibe desteği bekliyoruz. Esnaflarımızın birçoğu devletimiz tarafından verilen kredileri kullandı. Bunun dışında herhangi bir destek alınmadı. Yine esnaflarımıza SGK prim ödemelerinde kolaylık ve bazı vergilerde indirim uygulanmasını talep ediyoruz” diye konuştu. Başkan Adil, kırtasiye esnafının da aynı zorlukları yaşadığını dile getirdi.

kurallara-uyan-esnaflar-devletten-destek-istiyor-004.jpg

KUŞPINAR: KIRTASİYECİ ESNAFININ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Konya Kitap Kırtasiye Fotokopi ve Matbaacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ramazan Kuşpınar, pandemiden etkilenen kırtasiyeci esnafının desteğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Başkan Kuşpınar, okulların açılmasıyla birlikte büyük marketlerde, seyyarlarda, bakkallarda ve birçok alanda kırtasiye malzemesi satıldığını belirterek, “Konya’da kırtasiye satışı birçok yerde yapılıyor ve biz buna bir düzenleme getirilsin istiyoruz. Esnafımız şu anda hem pandemiden hem de işlerinin başka esnaflar tarafından yapılmasından dolayı ayakta kalma mücadelesi veriyor. Esnafımız ayakta kalırsa Türkiye ayakta kalır düsturuyla esnafımıza sahip çıkılmasını ve destek verilmesini istiyoruz” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.