Küçük Yüreklerle Dostlarımız El Ele

Küçük Yüreklerle Dostlarımız El Ele projesi kapsamında minikler Adnan Hadiye Sürmegöz İlkokulunda kermes düzenledi.

Küçük Yüreklerle Dostlarımız El Ele

“Küçük Yüreklerle Dostlarımın El Ele” projesi kapsamında Adnan Hadiye Sürmegöz İlkokulu’ nda projenin kurucularından Hülya Aygün öğretmenin minikleri yapmış oldukları hayvan figürlü materyalleri satışa çıkardıkları bir kermes düzenledi. Proje kurucularından İhsan Özkaşıkçı İlkokulu öğretmeni Emine Çevik ve öğrencileri de etkinlikte yerini aldı. Yapılan kermes ile elde edilen gelirlerin bir kısmının Mevlana Doğayı ve Hayvanları Sevenler Derneği(HAYDOSEV) ne kuru ve yaş mama alınarak bağışlanacağı bir kısmının da Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ nde bulunan “hayvan kumbarasına” bağışlanacağı bilgisi verildi.

 “KÜÇÜK YÜREKLERLE DOSTLARIMIZ EL ELE”

E- twinning kapsamında yapılmış olan “Küçük Yüreklerle Dostlarımız El Ele” projesinin Türkiye’ de Konya, Antalya, Hatay- Dörtyol, Mersin- Silifke, Kırklareli ve Balıkesir olmak üzere toplamda 11 katılımcısı var. Adnan Hadiye Sürmegöz İlkokulu’ ndan Hülya Aygün, İhsan Özkaşıkçı İlkokulu’ ndan Emine Çevik’ in kuruculuğunu üstlendiği proje Konya’ da, Argıthanı Cumhuriyet İlkokulu’ ndan Cemal Gümüş, Cengiz Topel İlkokulu’ ndan Meral Başçiftçi, Vali Necati Çetinkaya Ortaokulu’ ndan Dilek Akdaş ve Kemal Akpınar İmamhatip Ortaokulu’ ndan Emine Korkmaz olmak üzere toplamda 5 okul ve öğretmenin katılımı ile hayata geçiriliyor. Proje, Türkiye’ de 4- 11 yaş arası okul öğrencileri ile gerçekleştirilirken, çocuklarla hayvanlar arasında bir bağ oluşturmayı ve toplumsal bilinci arttırmayı amaçlıyor.  Proje kapsamında öğrenciler, öğretmenleri önderliğinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Projenin yaratıcılarından Hülya Aygün bu projeyi ortaya koymaktaki amaçlarının çocuklara küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisini aşılamak olduğunu belirtti. Son süreçte giderek artan toplu hayvan katliamlarına da değinerek hayvanlara yönelik gerçekleştirilen şiddet eylemlerine dikkat çeken Aygün, toplumsal bilincin yükseltilmesi gerektiğini ve bunun içinde en güzel yolun, küçük yaşlardan itibaren çocuklara “doğa ve canlı hayatına” karşı sevgi, koruma duygularının aşılanması olduğunun altını çizdi.

PROJE KAPSAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN ETKİNLİKLER

Küçük Yüreklerle Dostlarımız El Ele projesi kapsamında öğretmenler, öğrencileri ile birlikte sokak hayvanları için besleme etkinlikleri gerçekleştirdiklerini ve sınıflarda evcil hayvanları ağırladıklarını aktardılar. İhsan Özkaşıkçı İlkokulu’ ndan Emine Çevik öğretmen ile birlikte çocuklarla Konya Hayvanat Bahçesi’ ni ziyaret ettiklerinin bilgisini veren Hülya Aygün öğretmen, bu etkinliğin yalnızca bir gezi amacı taşımadığının özel olarak altını çizdi. Hülya öğretmen “Öğrencilerimizle önce Nene Hatun Parkına giderek sokak hayvanlarını besledik. Sonrasında Hayvanat Bahçesine gittik ve öğrencilerimizin, doğal yaşam alanlarından koparılarak yetersiz ve dar alanlarda kapalı tutulan hayvanların mutsuzluklarını gözlemlemelerini sağladık.” ifadelerini kullandı. Proje kapsamında kuşları beslemek amacıyla çeşitli araçların yapıldığını aktaran Hülya Aygün, bu tip etkinliklerin aynı zamanda çocukların yaratıcılığını da arttırdığını vurguladı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler