Kriz yaşayan esnaf derdine çare arıyor

Kovid-19 salgınıyla mücadelenin yanı sıra ekonominin temelini oluşturan esnaflar Mart ayından bu yana iş yapamadıklarını ve borçlarının yığıldığını dile getirdiler. Özellikle okul ve düğün grubu esnafları zor günler geçirdiklerini ve dertlerine çare aradıklarını belirttiler

Kriz yaşayan esnaf derdine çare arıyor

Tüm dünyayı derinden etkileyen Kovid-19 salgının ardından Konya’daki birçok esnaf da işlerin mart ayından bu yana kötü gittiğini dile getirdi. Özellikle düğün ve okul malzemesi satan esnaflar bu süreçten en çok yıpranan grup oldu. Esnaflar zor günler geçirdiklerini ve günden güne eridiklerini söyleyerek hükümetten faizsiz kredi ve hibe desteği talebinde bulundular.

kriz-yasayan-esnaf-derdine-care-ariyor.jpg

GELİNLİKÇİ ESNAFI KİRALARINI ÖDEYEMİYOR

Pandemiden en çok etkilenen esnaf grubunun başında gelen düğün malzemecileri ve gelinlikçi esnafı 2020 yılı sezonunda işlerinin yüzde 90 oranında bittiğini dile getirdiler. Narin Gelinlik Sahibi Osman Tosun, işletmesinin yüzde 50 oranında küçülmeye gittiğini söyleyerek, “Pandeminin düğünleri vurmasının ardından bizlerde de büyük bir kriz başladı. Mart ayından bu yana kira, işçi, vergi ve borçlarımız birikmiş durumda. Şu anda kazancımız olmadığı için bu giderlerin hiçbirini sağlıklı karşılayamıyoruz. Yaz sezonu bitti ve bizler artık batmanın eşiğine geldik. Hükümetimiz bize el uzatmazsa birçok esnaf iflas ettiğini açıklayacak” diye konuştu. Keçeciler Gelinlik Sahibi Ahmet Keçeci ise, bu yılın çok kötü geçtiğini ve birçok gelinlikçi esnafının batmakta olduğunu vurguladı. Keçeci, kiraların ve borçların biriktiğini söyleyerek, “Mart ayından bu yana kabus dolu günler geçiriyoruz. Düğünler iptal olduğu için satışını yaptığımız ürünler bile elimizde kaldı. Satılan veya kiralanan ürünlerden sadece kapora alındı siparişler iptal oldu. Batmanın eşiğindeyiz” dedi.

KIRTASİYE ESNAFININ İŞİ DURDU

Pandemiden dolayı okulların eğitimi kısıtlı olarak yapmasının ardından kırtasiye esnafının da işleri aksadı. Rampalı Çarşı esnaflarından Emek Kırtasiye Sahibi Yaşar Susam, bu yıl işlerin geçen seneye göre yüzde 70 oranında azaldığı bilgisini verdi. Susam, alışverişe gelen az sayıdaki velilerin de minimum oranda alışveriş yaptıklarını dile getirdi. İşlerin bu yıl kötüye gittiğini söyleyen Susam, “Umudumuz önümüzdeki günlerde işlerin açılmasıdır. Eğer işlerimiz kötü gitmeye devam ederse birçok esnaf iflasın eşiğine gelecek. Hükümetimizin bu konuda esnaflara destek olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

OKUL FORMALARININ SATIŞI YAVAŞLADI  

Serinler Okul Formaları dükkanı sahibi ve aynı zamanda Konya Okul Forma İmalat ve Satıcıları Derneği Başkanı Mehmet Serin, işlerin geçen yıllara göre durgun olduğunu söyledi. Okulların aşamalı olarak açılmaya başlamasıyla işlerinin açılmasını umduklarını söyleyen Serin, “Veliler okulların durumunu tam olarak bilmedikleri için okul giysisi almaya başlamadılar. Şu ana kadar işlerimiz durgun seyretti. Okulların  açılmasıyla birlikte satışların düzeleceğini umuyoruz. 1., 8. ve 12. sınıflar haricinde diğer sınıfların okula başlayıp başlamayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak. Aileler, belli olmayan bu durumda alışveriş yapmak istemiyor” diye konuştu.

MİNİBÜSÇÜLER ZOR GÜNLER YAŞIYOR

Öte yandan Konya Valiliği tarafından son yayımlanan İl Hıfzıssıhha Kurulu kararında minibüslerde ayakta yolcu almak yasaklanmıştı. Minibüs esnafı ayakta yolcu almamaya çalışırken birçok şoför de yolcularla bu konuda tartışmalara giriyor. İstanbul Caddesi Fenni Fırın Kavşağı Minibüs Koordinatörü Mehmet Dikici kararın yayımlandığı andan itibaren minibüs şoförlerinin kararları uyguladığını dile getirdi. Dikici, yolculardan bu konuda sabır ve anlayış beklediklerini söyleyerek, “Bizler burada kurallara uyarak işimizi yapmaya çalışıyoruz. Bir minibüs dolduğu zaman hemen diğer minibüse haber veriyoruz. Sabah ve akşam saatlerinde sefer sayılarını sıklaştırıyoruz. Fakat bazı yolcular dolu minibüse binmek istiyor. Şoför almayınca da bazı tartışmalar yaşanıyor. Vatandaşlarımız bu konuda bizlere hak vermeliler. Eğer ayakta yolcu alınsa bizlere ceza yazılıyor. Halk sağlığı her şeyden önemli olduğu için bizler kurallara uymaya devam edeceğiz” dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.