Köylüler kamulaştırma paralarının ödenmesini istiyor

Konya Çevre Yolu 2. Etap üzerindeki Karaömerler Mahallesi sakinleri, yol geçmesi için kamulaştırılan tarlalarının bedelinin 2 yıldır ödenmediğini belirterek mağdur olduklarını söylediler. Mahalle Muhtarı başta olmak üzere mahalle sakinleri, çaldıkları her kapıdan boş döndüklerinden yakındılar

Köylüler kamulaştırma paralarının ödenmesini istiyor

2014 yılında yapımına başlanan ve 2020 yılında bitirilmesi planlanan 122 kilometre uzunluğundaki toplam 3 etaptan oluşan Konya Çevre Yolu projesinin, ikinci etabının yapımı devam ediyor. 2. Etaba başlanılması için yüklenici firma ile 2018 yılında ihale yapıldı. İhale yapıldıktan sonra Karaömerler Mahallesindeki birçok tarladan yolun geçmesi üzerine tarla sahipleriyle kamulaştırma yapılması kararlaştırıldı. Kamulaştırılan tarlaların sahiplerine bedellerinin ödenmesi için 4-5 aylık süre verildi. Mahalle sakinleri, verilen sözlerin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen tarla bedellerinin ödenmediğinden yakındılar. Tarla bedellerinin ödenmesi için birçok kişi ve kurumla görüştüklerini söyleyen mahalle sakinleri, halen bir çözüm bulunmadığını dile getirdiler.

koyluler-kamulastirma-paralarinin-odenmesini-istiyor.jpg

MUHTAR AÇIKGÖZ: KÖYLÜLER MAĞDUR OLDU

Karaömerler Mahalle Muhtarı Mustafa Açıkgöz, yol yapımına 2017 yılında başlanıldığını 2018 yılında da yolun geçtiği tarlaların kamulaştırıldığını dile getirdi. Kamulaşan tarla bedellerinin 2018 yılından bu yana yapılmadığını söyleyen Muhtar Açıkgöz, “Selçuklu Karaömerler Mahallesi'nde çevre yolu çalışmaları başlayalı 2 yıla yakın bir zaman olmasına rağmen kamulaştırma yapılmadan yol yapımına başlandı.  Kasım 2019'da kamulaştırma görüşmeleri yapıldı ancak uzlaşma imzalanıp karayollarına tapuların devredilmesine rağmen ödemeler yapılmadı. Kanunda uzlaşma imzalandıktan 45 gün içinde ödemeler yapılır maddesinin olmasından dolayı 45 gün içinde paralar ödenecek diye borçlandık.  Bundan dolayı Karaömerler Mahallesindeki tarla sahipleri mağdur olmuştur mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Tarla sahipleri 3 yıldır bekliyor. Ne paralar verildi ne de çiftçi tarlasını ekebildi. 50’nin üzerinde tarla kamulaştırıldı. Şu anda bizim mahallede bedeli ödenmiş bir tarla bulunmuyor. Mahalle sakinlerimiz durumu CİMER aracılığıyla yetkililere duyurdular. Yetkililerden bu konuda destek ve konunun çözümünü istiyoruz” dedi.

koyluler-kamulastirma-paralarinin-odenmesini-istiyor-001.jpg

ELARABACI: ÖDEMELERİN 2019 YILINDA BİTECEĞİ SÖYLENMİŞTİ

Karaömerler Mahallesi sakinlerinden Mehmet Elarabacı, kamulaştırılmış tarlaların ödemelerinin bir an önce yapılmasını istediklerini belirtti. Tarlaların kamulaştırılmasının bedel ödemelerinin 2019 yılına kadar bitirileceğinin sözünü aldıklarını ifade eden Elarabacı, “Mahalle sakinleri olarak durumun çözüm yoluna kavuşması için birçok yetkilinin kapısını çaldık. Fakat tam anlamda bir çözüm getirilemedi. Çevredeki mahallelerin ödemelerinin yapıldığını duyuyoruz. Şu anda tarlalara ekim de yapamıyoruz. Sorunun biran önce çözüme kavuşmasını istiyoruz” diye konuştu.

koyluler-kamulastirma-paralarinin-odenmesini-istiyor-004.jpg

Musa Korkusuz isimli Mahalle sakini ise sorunun çözümü için Karayolları Bölge Müdürlüğüne ve birçok milletvekillerine başvurarak durumu izah ettiklerini söyledi. Bunun yanında tarla bedeli ödenmeyen mahalle sakinlerinin CİMER’e dilekçe yazarak durumu bildirdiklerini de ifade eden Korkusuz, “2019 yılında tarlaların bedelleri ödenmesi sözü verilmesine rağmen şu anda mahallemizden kimseye ödeme yapılmadı. Bazı tarla sahiplerine 500 bin liraya kadar ödeme yapılacak. Burada birçok kişi bu parayı alacakları düşüncesiyle borçlanma yaptılar. Durumu CİMER’e bildirdiğimizde, Karayolları Genel Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü tarafından cevap verildi. Verilen cevapta: “Başvurunuzda bahsi geçen kesim Bölgemiz yatırım programı içerisinde 42-17 ve 42-18 kontrol kesim numaralı Konya-Çevre Yolu güzergahında bulunan Konya İli, Selçuklu İlçesi, Karaömerler Mahallesi 1107 parsel taşınmaz maliklerinden şahsınız ile yapılan satın alma görüşmeleri sonucunda anlaşmaya varılmış, Selçuklu Tapu Müdürlüğünde kamulaştırma işlemleri tamamlanmış olup ödenek talebiniz yapılmıştır. Karayolları Genel Müdürlüğümüzce ödeneğin karşılanmasına müteakip ödeme yapılacaktır. Bilgilerini rica ederim” denildi. Ödemelerimiz biran önce yapılıp mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.