Korsan düğünlere tepki büyüyor

Düğün organizasyonlarının sadece düğün salonlarında yapılmasına, nişan ve sünnet düğünlerinin de tamamen yasaklanmasına rağmen kafe ve restoranlarda yapılan düğünlere tepkiler sürüyor. Düğün salonu işletmecileri, yasaklara uyulmasını ve korsan düğünlere izin verilmemesini istiyor.

Korsan düğünlere tepki büyüyor

Kovid-19 salgınına karşı Valilik tarafından düğün, organizasyonların sadece düğün salonlarında belirtilen kurallara göre yapılması kararlaştırılırken nişan, sünnet düğünü gibi organizasyonların da tamamen yasaklanması kararı alındı. 25 Ağustos’ta 95 Nolu Konya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı’na uyulmadığını söyleyen düğün salonu işletme sahipleri, nişan, kına gibi organizasyonların kafelerde ve restoranlarda yapıldığını dile getirdiler. Düğün salonu işletme sahipleri, bu tür organizasyonların sadece düğün salonlarında belirlenen kurallar dahilinde yapılması gerektiğini dile getirerek haksızlığın önüne geçilmesi için çağrıda bulundular.

korsan-dugunlere-tepki-buyuyor.jpg

ATİKER: DÜĞÜNLER KORSAN YAPILIYOR

Atiker De Luxe Toplantı ve Düğün Merkezi Sahibi Tayyar Atiker, 25 Ağustos’ta yayımlanan 95 Nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararındaki hükümlerin oldukça açık ve anlaşılır olduğunu söyledi. Buradaki kararlarda düğün salonları haricinde başka alanlarda ve meydanlarda kına, nişan gibi organizasyonların yapılamayacağını belirten Atiker, “Son yayımlanan karardaki ek ilavelerden sonra bir çok düğün sahibi organizasyonlarını iptal etti. Aynı düğün sahipleri bu kez nişan, kına ve hatta düğünlerini kafe, çay bahçelerinde yapıyorlar. Düğünler artık korsan olarak birçok yerde gerçekleştiriliyor.  Kurallar gereği sadece düğünler, düğün salonlarında belirtilen kurallar dahilinde yapılmalı. Bunun yanında nişan, kına ve diğer kutlamaların herhangi bir yerde yapılması yasaklandı. Fakat kafe ve çay bahçelerinde bu tip organizasyonlar alenen yapılıyor. Yasağın amacı geniş alanda az sayıda kişiyle düğün yapılmasını sağlamaktır. Kafelerde yapılan organizasyonlar hem dar alanda hem çok kişiyle yapılıyor ve virüsün yayılma riskini arttırıyor. Yine toplu yemek verilmesi yasaklandı. Fakat düğün sahipleri restoranlarda toplu yemek anlaşmaları yaparak yemek veriyorlar. Düğün salonlarında daha güvenli ve kontrollü yemekler yasaklanırken, buralarda bu şekilde yemek organizasyonları düzenlenmesini bir türlü anlamıyorum. Bu konuda denetimlerin ve yaptırımların artması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ortaya haksız rekabet çıkıyor. Bizlerin işyerlerindeki organizasyonlar iptal edilirken, başka yerlerde yasak olmasına rağmen yapılan organizasyonlar haksızlığı da beraberinde getiriyor” dedi.

korsan-dugunlere-tepki-buyuyor.jpeg

BAYKARA: DÜĞÜN SALONLARI MAĞDUR EDİLİYOR

Baykara Gold Düğün ve Kongre Merkezi İşletme Sahibi Fatih Baykara, 95 Nolu son karardan sonra birçok düğün sahibinin düğün salonlarıyla yaptığı sözleşmeleri iptal ettiğini ve aynı düğününü kafe veya restoranlarda yaptığını dile getirdi. Düğünlerin sadece ruhsatlı düğün salonlarında yapılması gerektiğini hatırlatan Baykara, “Düğün salonları işletmecileri şu anda en mağdur dönemlerini yaşıyorlar. Düğün sahipleri yasal olmayan yöntemlerle organizasyon yapıyor. Birçok kafe ve restoranda düğün ve bazı organizasyonların yapıldığını görüyoruz. Üstelik yasak olmasına rağmen buralarda yapılan düğünlere nikah memurlarının katıldığını görüyoruz. Alınan karara göre, düğünlerin sadece düğün salonlarında gerekli önlemler eşliğinde yapılması gerekiyor. Düğün salonları işletmecileri olarak bu durumları CİMER ve ilgili kurumlara bildirdik. Acilen yaptırımların gelmesini ve buralarda organizasyon yapılmasının yasaklanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

YASAK OLAN DÜĞÜN YEMEĞİNDE POLİSLER YEMEK YEDİ

Kovid-19 salgınının Konya’da yaygın olduğu son dönemlerde Valilik tarafından alınan kararla düğünlerde yemek organizasyonunun yasaklanmasına rağmen, düğüne gelen polisler yemek yedi. Valilik, 25 Ağustos 2020 Tarihli 95 Nolu Konya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı’nda yemekli organizasyonların yasaklandığını duyurmuştu. Alınan bilgilere göre, birkaç kişinin karantinada olduğu Hamzaoğlu Mahallesi Yahşi Halife Sokak Kulepark Konaklarının bahçesinde düğün yemeği verildi. Sitelerde yapılan düğün yemeğinin yasak olmasından dolayı site sakinleri tarafından ihbarda bulunuldu. Güvenlik güçlerinin yasaklara göz yumarak yemek organizasyonuna izin vermesi düğüne katılmayan site sakinleri tarafından tepkiyle karşılandı.

VALİLİK YASAK KARARI ALMIŞTI

Konya Valiliği 25 Ağustos’ta düğünler ve toplu organizasyonlar için aldığı son kararda yemek organizasyonlarını yasaklamıştı. 95 Nolu kararda şunlar belirtilmişti; “Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınması gereken tedbirlere yeterince riayet edilmemesi, toplum sağlığının riske atılması ve hastalığın yayılım hızını artırması nedeniyle düğünlere yönelik aşağıdaki ilave tedbirlerin alınmasına, sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmemesine, düğün ve nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanmasının sağlanmasına, düğün salonlarında sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulmasına, düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılmasının durdurulmasına, bu şekilde gerçekleştirilecek düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere kesinlikle müsaade edilmemesine karar verilmiştir.” Servet R. Çolak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.