Bereket ovasına can suyu

Konya Ovası Sulaması 1. 2. ve 3. Kısım Sulamaları Hizmete Alma Töreni'ne canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Projenin diğer kısımları da tamamlandığında Konya’da suyla buluşturacağımız toprak bütünlüğümüz 11 milyon dekarı bulacak” dedi.

Bereket ovasına can suyu

Türkiye’nin ikinci büyük entegre sulama projesi Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında yer alan Konya-Çumra Projesi’nin 3. merhalesi KOS 1,2,3’ün açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımıyla yapıldı. Açılışı, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Konya Valisi Vahdeddin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Leyla Şahin Usta,  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, milletvekilleri, ilgili kurum bölge müdürleri ve protokol üyeleri katıldı. Açılış programı, İçeri Çumra Bozkır yolu üzerindeki tesislerde yapıldı.

Açılışı yapılacak sulama projesiyle 72 bin 650 dekarlık alan, yani 14 bin futbol sahası kadar alan daha suya kavuşacak. Bu sulama sayesinde ülke ekonomisine yıllık 65 milyon lira katkı ve 7 bin kişiye iş imkânı sağlanacak.

bereket-ovasina-can-suyu.jpg

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 11 MİLYON DEKAR ALAN SUYLA BULUŞACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Ovası Sulaması 1. 2. ve 3. Kısım Sulamaları Hizmete Alma Töreni'ne canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan, "Ülkemizde son yıllarda hayata geçirdiğimiz pek çok dev projenin fikir babası olan Abdülhamid Han, Konya Ovası sulamasının da temellerini atan kişidir." dedi. KOP’un bel kemiğini Göksu Havzası’ndan Akdeniz’e dökülen suların bir kısmının Toroslar üzerinden ovaya aktarılmasıyla oluştuğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu amaçla suyun tutulacağı Bağbaşı Barajı’nı 2012 yılında uzunluğu 17 kilometre tünel çapı 4,2 metre su akış hızı saniyede 36 metreküp olan Mavi Tünel’i 2015 yılında hizmete açtık. Mavi Tünel, Urfa’da açılan tünelin yanında en uzun ikinci sulama tünelidir. İnşallah bu yıl sonunda su tutmaya başlayacak. Bozkır ve Avşar Barajları sayesinde Toroslardan getirdiğimiz suyu ovamızda en verimli şekilde kullanacağız. Bu proje aynı zamanda şehirlerimizin içme suyu ihtiyacını da karşılamaya yöneliktir. Projenin diğer kısımları da tamamlandığında Konya’da suyla buluşturacağımız toprak bütünlüğümüz 11 milyon dekarı bulacaktır. Sadece Bağbaşı Barajı’nın son beş yılda ekonomimize katkısı 2,5 milyar lira olmuştur. Konya Ovası projesi kapsamındaki diğer illerimizin, depolama, baraj, gölet, yer altı sulama, içme suyu projelerini hayata geçirmeyi sürdürüyoruz. Konya’ya ilave olarak diğer illerimizde de 15,5 milyon dekar arazinin sulanmasını hedefliyoruz. Enerji ile birlikte bu bölgedeki üretimin ülkemize yıllık toplam katkısı 21 milyar lirayı bulacaktır. Şimdiye kadar 43 milyar liralık bir yatırım yapılan projemizin tüm aşamalarını yakından takip ediyoruz” dedi.

bereket-ovasina-can-suyu-001.jpg

“KONYA, TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında Konya’nın yapılan yatırmalarla Türkiye’ye gelecekte örnek olacak şehirlerin başında geldiğini söyledi. KOP ile birlikte önemli bir gelişme sağladıklarını söyleyen Erdoğan, “Sevgili Konyalılar son 18 yılda insanlığın bu kadim tarım havzasını hak ettiği hizmetlerle buluşturmak için önemli yatırmalar yaptık. Konya’ya yatırımlar kazandırdığımız yaklaşık 11 milyar liralık baraj, sulama tesisi, içme suyu tesisi, dere ıslahı ile adeta şehrimizin çehresini değiştirdik. Ülkemizin en önemli gıda üretim merkezlerinden Konya’nın başarısı ile hep iftihar ettik. Elbette bazı eksiklikler vardır, hepsini birer birer tamamlıyoruz. Sahip olduğumuz potansiyelimizin büyüklüğü geleceğimize umutla bakmaya ziyadesiyle yeterlidir. Konya; tarım ve sanayi üretimi, ticari zenginliğinin yanında ülkesini istiklaline ve istikbaline sahip çıkmasıyla da maruf bir şehrimizdir. Türkiye’nin başı ne zaman dara düşse sağlam duruşu ve mücadele azmi ile en büyük güç ve moral kaynaklarımızın başında Konya gelmektedir. Anadolu topraklarının binlerce yıllık birikiminin, buraya vurduğu damganın en büyük sembollerinden biri de Konya’dır. Şimdi Konya’ya yeni bir görev düşüyor. Salgın dönemi sonrasında dünyadaki siyasi ve ekonomik şeklinin yeniden düzenleneceğine kesin gözüyle bakılıyor. Yeni dönemin parlayacak yıldızı olarak da Türkiye gözüküyor. Konya sahip olduğu büyük üretim ve ticaret gücüyle bu potansiyeli süratle hayata geçirerek diğer şehirlere örnek olmalıdır. Açılışını yaptığımız 1. 2. ve 3. kısım sulamalarının hayırlı olmasını diliyorum. Projenin hayata geçirilmesinde katkısı olan kurumlarımızı, yüklenici firmaları ve çalışmalarını tekrar tebrik ediyorum. Suluma tesislerinin Konyalı kardeşlerimizin ürünleri bereketli hale getirmesini diliyorum” dedi.

bereket-ovasina-can-suyu-002.jpg

BAKAN PAKDEMİRLİ: 1 MİLYON HEKTARI KOP İLE SULAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmanın ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir  Pakdemirli, yeni sulama projelerinin görsel harita üzerinde tanıtımını yaptı. 18 yılda 18 milyon dekar alanı sulamaya açtıklarını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Bu sulamalar sayesinde 50 milyarın üzerinde hasılaya ulaştık. Bugün itibariyle 6,6 milyon hektar alanımızı 2023’te 8,5 milyon hektara taşımayı düşünüyoruz. Toplam 43 milyar harcanarak, 1 milyon hektar, KOP sulamaları kapsamında açıldı. Projelerin tamamlanmasıyla birlikte toplamı 1,8 milyon hektar olacak. Bu mega proje büyük bir alkışı hak ediyor. Buradaki amaç Toroslarda kaybolan suyun bir kısmını Konya Ovası’na kazandırmaktır. Burada Prof. Dr. Yılmaş Muşlu Barajı’ndan başlayarak Beyşehir Gölü’nü dolduruyoruz. Beyşehir Gölü’nden dolan suları cazibeyle Suğla-Apa kanalı sayesinde Apa-Hotamış Sulaması ve Hotamış Depolamasına kadar kanalımız devam ediyor. Aynı zamanda Göksu Havzasında da planladığımız barajlarımız var. Yalnızardıç Barajı, Sarıveliler Göleti ve Sarıveliler Yoncalık Tüneliyle beraber buradaki tüm Çumra Ovasını sulamayı hedefliyoruz. Bu yatırımla birlikte 230 kilometre sulama kanalı yaptık. Bu projeyle birlikte her dekar başına çiftçimiz bin lira daha fazla para kazanacak. Sadece bugünkü yatırımla 7 binden fazla istihdamımız olacak. KOS 1. 2. ve 3. sulama projelerine devam ediyoruz. KOS 4. 5. ve 6. sulama projelerinin inşaatına kısa süre sonra başlayacağız. Mavi Tünel ile Hotamış arasında da 125 kilometrelik kanalımız bulunuyor. 18 yılda birçok proje bitirirken birçok projenin de temelini atıyoruz. Bu projelerin Konyamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler proje açılış butonuna basarak sulama sistemlerinin açılışını başlattılar. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.