KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı dünyada bir ilke imza attı

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı dünyada bir ilke imza attı. İlk kez Arıcılık Geo Portalı çıkartıldı. İleri teknolojiye sahip tekniklerden yararlanılarak geliştirilen proje sayesinde arıcılıkta artık doğru ve güvenilebilir kararlar alınarak etkin verim sağlanabilecek.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı dünyada bir ilke imza attı

Geleceğe yönelik kalkınma odaklı ve üretkenliği arttırmayı hedefleyen KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, dünyada bir ilke daha imza attı. 

Türk bilim insanları tarafından dünyada ilk kez “Arıcılık Geo Portalı” uygunluk haritası belirlendi.

4 yıllık bir çalışma sonucunda geliştirilen projeyle arıcıların kovanlarını en uygun yerlere yerleştirmesi sağlanacak ve böylelikle kovan başında verimlilik arttırılmış olacak.

Ülkemizde öncü bir çalışma olan Arıcılık Geo Portalı projesine coğrafi bilgi sistemleri ve uydu görüntüleri de entegre edildi. Uygulama ile KOP bölgesindeki 8 ilde arıcılığa yönelik en uygun mekanlar haritayla gözler önüne serilmiş oldu.

Selçuk Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Fatih Sarı, proje kapsamında arıcılar için 14 tane kriter belirlediklerini belirterek, "KOP bünyesinde bulunan toplamda 8 il, 88 ilçe ve 3 bin 217 yerleşim yerini kapsayan bölgede en uygun arıcılık yapılacak bölgelerin belirlenmesi ve mümkün olduğunca şimdiye kadar kullanılmamış bölgelerin ortaya çıkarılması amacımız. Akılcı sistemler ve interaktif sistemler kullanılarak hem mevcut arıcıların yerlerinin modifiye edilerek daha uygun yerlere çekilmesi hem de gezginci arıcıların geldiğinde optimum ürün alabilecekleri yerlere getirilmek suretiyle kovan başında verimin artırılması hedeflenmektedir. Projemizde hem uydu görüntüleri hem yersel ölçme teknikleri kullanılarak Çok sayıda veri toplandı. Meteorolojik topografik ve çevresel tüm etmenler göz önüne alındı. Burada göz ardı edemeyeceğimiz bir konu yıllar boyunca arıcıların tecrübelerine dayanarak elde ettikleri bilgileri biz burada haritaya yansıttık. Gerçeğe en yakın uygunluk haritasını üretmeye çalıştık. Doğrulama çalışmaları devam ediyor. 600 arıcı noktası ile uygunluk değerlerimizi çakıştırdığımızda şu anda yüzde 85 oranında çakışma değeri sağladık ki bu beklediğimizin üzerinde bir hedefti. Arıcıları olumsuz ve olumlu etkileyecek kriterler var. Mesela hiçbir çalışmada kullanılmamış olan binalar karayolları binalar demir yolları hatları ve elektromanyetik hatları devreye soktuk bu hatlar olumsuz etkiler yapmakta. Olumlu olarak ise ormanlık alanlar meralar en uygun yer olarak tespit edildi." dedi.

Web tabanlı harita uygulaması olarak da nitelendirilen Geo Portallara, KOP Bölge Kalkınma İdaresinin sayfasından tüm arıcılar, resmi kurum çalışanları ve akademisyenler kolaylıkla ulaşabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.