KOP Barajlarında Su Tutma Heyecanı

Ağustos ayı içerisinde su tutan Bozkır Barajından sonra Afşar Barajı’nda da su tutma hazırlıkları başladı.

KOP Barajlarında Su Tutma Heyecanı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ülke insanı, ülke tarımı ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan projeleri birer birer hayata geçirmeye devam ediyor. İşletmeye alınan ve faydaya dönüşen projelere her gün yenileri ekleniyor.

Konya Ovası Projeleri (KOP) kapsamında inşa edilen, temelden 127 metre yüksekliğe ve 364 milyon m3 su depolama kapasitesine sahip olan Afşar Barajı da bunlardan biri. Konya’nın Taşkent ilçesinde Ilıcapınar Deresi üzerinde yer alan baraj, önümüzdeki günlerde su tutmaya hazırlanıyor. Afşar Barajında depolanacak olan sular, inşaatı devam eden Hadimi Tüneli vasıtasıyla Bağbaşı Barajı’na aktarılacak. Oradan da Mavi Tünel ile Konya’ya ulaşacak. 18 km uzunluğunda ve 4,4 metre çapındaki Hadimi Tüneli inşaatında ise çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tünelin yaklaşık 6,5 km’lik kısmı tamamlandı.

Bilindiği gibi Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında, Yukarı Göksu Havzası’nın Akdeniz’e boşalan sularının bir kısmı Konya Kapalı Havzası’na ulaştırıldı. Bu süreçte inşası tamamlanan tesislerle tarım arazilerine su verilmeye başlanırken, Konya ilinin içmesuyu temini de sağlandı. Böylece yeraltısuyu kullanımı azaldı. Tüm tesislerin tamamlanmasıyla sulamaya verilen suyun artırılması, enerji üretilmesi ve yeraltısuyunun daha fazla desteklenmesi hedefleniyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız: “Tamamlanan her tesis, vatandaşlarımızın hayatına doğrudan etki ediyor.”

Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel’in 2015 yılında faaliyete başladığını, Bozkır Barajının geçtiğimiz ay su tuttuğunu ve şimdi de Afşar Barajı’nın su tutmaya hazırlandığını söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “KOP, Konya için de ülkemiz için de çok önemli bir projeler demeti. Bu projeler demetine ait tesisler birer birer hizmete alınıyor. Büyük mutluluk yaşıyor, gurur duyuyoruz. Çünkü tamamlanan her tesis vatandaşlarımızın hayatına doğrudan etki ediyor. Temmuz ayı içerisinde KOS 1,2,3 sulamalarının ilk kısmı Sayın Cumhurbaşkanımızın video konferans katılımıyla gerçekleştirilmişti. Apa-Hotamış 1,2,3 sulamaları inşaatı hızla devam ediyor. Diğer sulama projeleriyle birlikte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Konya Ovası’nın büyük kısmı modern sulama şebekesine kavuşmuş olacak. Saydığım işlerin hepsi birbiriyle bağlantılı. Ve her biri çiftçilerimizin yüzünü güldürecek, gıda arzı ve güvenliğinin teminatı olacak işler.” şeklinde konuştu.

Genel Müdür Kaya Yıldız, “Çalışma arkadaşlarıma gayretlerinden ötürü teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum. Bu tesislerin ülkemize kazandırılmasında desteklerini esirgemeyen Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyorum.” dedi..

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.