Konya’nın gözde mekanları meraklıların ilgi odağı

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin gözde şehirlerinden Konya’da birçok mekan ilgi görmeye devam ediyor. Konya merkezdeki yerlerden başka Beyşehir ve Ereğli’de bulunan tarihi ve doğal güzellikler en çok gezilen ve merak edilen yerlerden oldu.

Konya’nın gözde mekanları meraklıların ilgi odağı

Tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle Türkiye’nin sayılı şehirlerinden olan Konya’daki birbirinden güzel mekanlar bu yıl da binlerce kişiyi kendine çekti.

konyanin-gozde-mekanlari-meraklilarin-ilgi-odagi.jpg

Başta Mevlana Müzesi olmak üzere onlarca turistlik mekan bulunan Konya, turizmcilerin de yatırım yaptığı şehirlerin başında geldi. Derlenen bilgilere göre Konya’da binlerce gezilecek ve merak edilecek tarihi ve doğal güzellikler bulunuyor. Bunların başında Mevlana Müzesi bulunuyor. Mevlana Müzesi’ni 2019 yılında 3 milyon 464 bin kişi ziyaret etti. Mevlana Müzesi’ne gelen birçok ziyaretçi aynı zamanda Selçuklu Çinileriyle kaplı Karatay Medresesi’ni de ziyaret etti. Bunun yanında Konya’da görülmesi gereken tarihi yapıların başında, Sırçalı Medrese Mezar Anıtları Müzesi, İnce Minareli Medrese geldi. Yine Alaaddin Tepesindeki Alaaddin Cami ve Sarayı da ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Bunun yanında Konya’da gezilen ve merak edilen alanların başında, İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi, Kyoto Japon Parkı, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Konya Bilim Merkezi, Etnografya ve Arkeoloji Müzeleri, 80 Binde Devr-i Alem Parkı, Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Sille Mahallesi, Çatalhöyük Neolitik Antik Kenti, Selimiye Camii, Aziziye Camisi, Kapu Camii, İplikçi Cami, Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi geldi. Sadrettin Konevi Camii ve Türbesi, Sahip Ata Camii geldi.

konyanin-gozde-mekanlari-meraklilarin-ilgi-odagi-001.jpg

İLÇELERDEKİ TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLER YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Konya merkezdeki tarihi ve doğal güzelliklerin yanında özellikle Beyşehir’deki tarihi ve doğal güzellikler de yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Beyşehir’deki Beyşehir Gölü’nün doğal güzelliklerinin yanında Eşrefoğlu Camisi, Eflatun Pınar Hitit Su Anıtı, Kubadabad Sarayı, Yakamanastır Milli Parkı, İsmail Ağa Medresesi, Fasıllar ve Anıtı oldu.

konyanin-gozde-mekanlari-meraklilarin-ilgi-odagi-002.jpg

Ereğli’de de tarihi ve doğal güzellikler yerli ve yabancıların ilgi odağı oldu. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Konya’nın en çok merak edilen yerlerinden olan İvriz Köyü ve İvriz Kaya Anıtı’nı binlerce kişi ziyaret etti. Bunun yanında Ereğli Ulu Cami, Rüstem Paşa Kervansarayı gibi tarihi alanlar yoğun ziyaretçiyi ağırladı.  Bozkır’da ise 1860 metre yükseklikteki bir tepe üzerine kurulan İsaura Antik Kenti ve Zengibar Kalesi de ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.  Doğal güzellikler arasındaki Yerköprü Şelalesi, Tınaztepe Mağarası, Kilistra Antik Kenti, Kızılören Obruk Gölü, Meke Gölü, Nasreddin Hoca Türbesi,  tüm bu doğal ve tarihi güzelliklerin yanında Konya’da onlarca mekan, yılın çeşitli zamanlarında ziyaretçileriyle buluşmaya devam ediyor.  

konyanin-gozde-mekanlari-meraklilarin-ilgi-odagi-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.