Konyalı çobanlar sertifikalarına kavuştu 

Meram Ziraat Odası Başkanlığı ve Meram Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen sürü eğitimi kursunu bitiren kursiyerlerin sertifikaları takdim edildi. 

Konyalı çobanlar sertifikalarına kavuştu 

Meram Ziraat Odası Başkanlığı  ve Meram Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından  Meram’ın taşra mahalleri Sefaköy, Kızılören, Hasanşeyh, Erenkayaya, Çukurçimen ,Yeşiltekke, Hatunsaray, Yeşildere Yeşiltekke  ,Bayat,  Kilistra ,Kavak, Çomaklı, Karaağaç ,Çomaklar ,Kayadibi  ve Botsa Mahallerinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan 202 üreticiye Sürü Yöneticiliği Kursu açıldı.  Sefeköy ve Kızılören’de düzenlenen program ile kursiyerlerin sertifikaları verildi. Kursiyerlerin eğitimi Merkez Meram Ziraat Odası Başkanlığı tarımsal danışmanları tarafından bizzat verildi. Sefeköy’de  düzenlenen programa  Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular ile üreticiler katıldı. 

‘ÜRETİCİLERİMİZ DAHA BİLİNÇLİ ÜRETİM GERÇEKLEŞTİRECEK’

Düzenlenen programda konuşan Meram Ziraat Odası Başkanı Murat Yağız, tarım ve hayvancılığı bilinçli yapmanın önemli olduğuna dikkat çekerek, “ Göreve geldiğimizden bugüne kadar hizmet halkalarımızdan birini oluşturan eğitim faaliyetleri kapsamında Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz ve eğitimi Odamız Başkanlığı danışmanlarınca verilen Sürü Yöneticiliği Kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimizin sertifikalarını vermek üzere toplanmış bulunmaktayız. Eğitim kuşkusuz hayatın her alanında önemli olduğu gibi tarım ve hayvancılığı da daha bilinçli yapabilmek için çok önemli bir faktördür. Bu anlamda bölgemiz küçükbaş hayvan yetiştiricileri daha önce Sefaköy ve Hatunsaray mahallelerimizde açtığımız kurslara katılmışlardır. 200 kursiyerimiz bu kursları başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandılar. Meram Ziraat Odası Başkanlığı olarak kurs ve eğitim faaliyetini üstlenerek bu işi tamamlayan ilk Ziraat odasıyız. Bundan da kıvanç ve onur duyuyoruz. Bugün vereceğimiz sertifikalar bu işi yapan kardeşlerimize küçükbaş hayvancılık desteklemelerinde artı katkı sağlayacak ve yetiştiricilerimiz bu kurslarda edindikleri bilgi ve tecrübe ile daha bilinçli üretim yapacaklardır. “ ifadelerini kullandı.

“BELEDİYE DENİLDİĞİ ZAMAN TARIMDAN UZAK ZANNEDİLMESİN”

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş Oda  Başkanlığı  ile birçok projeye birlikte imza attıklarını belirterek, “Meram 69 mahallesinin yarısı çiftçilikle uğraşıyor. Bu manada da biz Meram Ziraat Odasıyla ortaklaşa birçok iş yaptık. Yani Belediye denildiği zaman tarımdan uzak zannedilmesin. Geçen haftaki meclisimizde Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüzü de kurduk. Büyükşehir Belediyesinde buna bununla ilgili bir daire başkanlığımız vardı. Mahallesinin yarısı tarımla uğraşan bir ilçeyseniz Belediye Başkanı ve Belediye olarak da bunun uzağında kalamazsınız. Dolayısıyla biz de hem ekipman desteği hem haberle ilgili, eğitimle ilgili, tohumla ilgili konularda Büyükşehir, Meram Ziraat ve Merkez Ziraat Odamızla beraber imzaladığımız protokol neticesinde desteklerimizi vermeye inşallah devam edeceğiz. Bunların hepsi hem tarımın artık ülkemizde geldiği noktayı veya özellikle salgın sürecinde tarımın ve tarıma bağlı güvenliğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış oldu. Tabi biz bunu öncesinde bilen kurumlar olarak bu destekleri bugün değil seçildiğimiz ilk gün itibarıyla başlamıştık. Bugün geldiğimiz noktada hem köylerimizden hem de küçüklü büyüklü bütün mahallerimizden merkeze gelmeleri yerine kendi çevre ve mahallerinde yaşamaya devam etmeleri, tarımla ve çiftçilikle uğraşmaya davam etmeleri ve bundan da para kazanıp geçimlerini sağladığımız sürece insanlarımızın bulundukları yerlerden, merkezden taşınmayla ilgili önüne geçmiş olacağız. Zaten devletimizin en büyük amaçlarından bir tanesi de budur. Yaptığımız şeylerde bu amaç doğrultusunda küçük veya büyük ölçekli yaptığımız desteklerdir.”  diye konuştu. Ferit Hepokur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.