Konya’da Müzeler Günü etkinlikleri başladı

Konya’da Müzeler Günü etkinlikleri başladı

Konya’da Müzeler Günü etkinlikleri başladı

Konya’da Müzeler Günü kutlanıyor. Etkinliklere ilişkin Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm dünyada "18 Mayıs Müzeler Günü" çeşitli etkinliklerle kutlanmakta olup ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2022 yılı için ana tema "Müzelerin Gücü" olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda İlimizde de 18 Mayıs Müzeler Günü bazı etkinliklerle kutlanmaktadır. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada ve modern dünyanın oluşmasında kilometre taşı olmuş medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması gibi avantajları nedeniyle tarih öncesi ve tarihi çağların her döneminde yerleşim görmüş Konya, somut ve somut olmayan zengin bir kültürel mirasa-altyapıya sahiptir. Bu nedenle Cumhuriyetimizin en erken kurulan müzelerinden olan Konya Müze Müdürlüğüne bağlı birçok taşınır kültür varlığımızın korunduğu-sergilendiği 6 müzemiz bulunmaktadır. Bu müzelerimizde 60.000’in üzerinde envanterlik eser, bir o kadar da etüdlük eser bulunmaktadır ve Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaretçilerini beklemektedir.

Bu yıl Avrupa'da 18'incisi ülkemizde ise 17’ncisi kutlanmakta olan "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinliği kapsamında da 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü kapanış saatinden itibaren 23.00'a kadar ilimizde Mevlâna Müzesi ile Karatay Çini Eserler Müzesi ücretsiz olarak ziyarete açık bulundurulacaktır.

Müzeler günü kapsamında, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, Etnoğrafya Müzesinde Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan Geçmişten Günümüze Yansımalar Sergisi ziyarete açılmıştır. Konya Etnoğrafya Müzesine bulunan ürünlerin replika çalışmaları ile müzede bulunan ürünlerin motiflerinden yola çıkılarak oluşturulan yeni tasarımlara göre üretilmiş ürünlerin sergilendiği "Geçmişten Günümüze Yansımalar Sergisi” ziyarete açılmıştır.

Karatay Medresesinde 18 Mayıs günü icra edilen programda; Karatay Çini Eserler Müzesinde restorasyonları tamamlanan bölümler ziyarete açılmış ve Mahmut Akok “Bir Arkeologun Çiziminden Toplum Belleğine Arşiv” Sergisi ziyarete açılmıştır.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Hz. Mevlâna’nın yakın dostlarının mezar örtülerinin değiştirme işi düzenli olarak yapılmakta olup daha önce de Hz. Şems’in, Ateşbâz-ı Velî’nin, bu sene ise Celâleddin Karatay’ın mezar sanduka örtüsünün (Pûşîde) yenileme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu yıl; açılışı gerçekleştirilen Pûşîde’nin Hat yazıları, Hattat Hüseyin Öksüz tarafından hazırlanmış, desen çalışmaları Konya Mevlâna Müzesi ve Olgunlaşma Enstitüsü tarafından tasarlanmış olup Pûşîde’nin altınlı sim-sırma işleme işi de yine Konya Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılmıştır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler