Konya'da ihracat ve ithalat arttı

2020 Temmuz ayı verilerine göre Konya’da ihracat yüzde 14, ithalat ise yüzde 70,6 arttı.

Konya'da ihracat ve ithalat arttı

2020 Temmuz ayı itibarıyla Konya'da 194,0 milyon dolar değerinde ihracat, 86,8 milyon dolar değerinde ise ithalat gerçekleştirildi. 

İhracat değeri bir önceki yılın aynı ayına göre (169,8 milyon dolar) yüzde 14,2 artış gösterirken, ithalat değeri ise bir önceki yılın aynı ayına göre (50,9 milyon dolar) %70,6 artış gösterdi. 

Konya’da en fazla ihracat Irak’a gerçekleştirildi

TÜİK Konya Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre; Konya'da 2020 Temmuz ayında en fazla ihracat 21,3 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirildi. Bu ülkeyi 13,0 milyon dolar ile ABD ve 12,2 milyon dolar ile Almanya izledi. 

Konya’da en fazla ithalat Çin’den gerçekleştirildi     

2020 Temmuz ayında en fazla ithalat 15,3 milyon dolar ile Çin’den gerçekleştirildi. Bu ülkeyi sırasıyla 9,0 milyon dolar ile Arjantin ve 7,9 milyon dolar ile Ukrayna takip etti. 


İhracat içerisinde en büyük pay motorlu kara taşıtlarının motorlarına ait

Konya'da yapılan ihracat içerisinde en büyük pay 27,9 milyon dolar değeri ile motorlu kara taşıtları için parça ve aksesuar imalatına ait oldu. Bu değeri 16,1 milyon dolar ile gıda, içecek ve tütün işleme makineleri imalatı  ile 11,3 milyon dolar ile tarım ve ormancılık makineleri imalatı  izledi. 

2020 Temmuz ayında Konya'da yapılan ithalat içerisindeki paylara bakıldığında ise 11,2 milyon dolarlık değeri ile bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı  ilk sırada yer aldı.

Bu değeri 9,7 milyon dolar ile tahılların (pirinç hariç), baklagillerin ve yağlı tohumların yetiştirilmesi, 9 milyon dolar ile Metal işleme makineleri ve takım tezgahları imalatı izledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.