Konya'da heyecanla beklenen 17. TÜYAP Tarım Fuarı açıldı

TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde 17. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı açıldı.

Konya'da heyecanla beklenen 17. TÜYAP Tarım Fuarı açıldı

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki 17. Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı'nın açılışında, Konya'nın 18 milyon dekar tarım alanıyla Türkiye'nin en büyük ili olduğunu söyledi. Konya'nın ülke tarım alanının yüzde 8'ine karşılık geldiğine işaret eden Özkaldı, Türkiye'de üretilen 32 üründe Konya'nın ilk üçte yer aldığını dile getirdi. Özkaldı, tarım makinelerinin yüzde 65'inin Konya'da imal edildiğini anımsatarak, şunları kaydetti: "Tarım makinelerinin ihracatının yüzde 45'i Konya'dan gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık 165 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Bu, Konya ve ülke tarımı için sevindiricidir. Bakanlık olarak son 16 yılda tarımsal hasılayı 4,5 kat artırdık. Tarımsal ihracatımız 18 kat, tarımsal krediler de 86 kat arttı. Konya denilince akla tarım geliyor. Bu da susuz olmaz. Sulu tarım önceliğimiz. Konya'da bugüne kadar 16 yılda, 19 baraj ile 28 gölet ve sulama tesisleriyle toplamda 740 bin dekar alanı sulamaya açtık. Tarım alanlarını arttırma imkanımız yok. Verimi arttırmak gerekiyor. Bunun tek yolu teknolojidir. Fuarlar teknolojinin tanıtımı yapılan yerlerdir. Teknoloji üretenler ile teknoloji kullananlar arasında köprü görevi gören fuarlardır. Konya tarım fuarını çok önemli buluyoruz. Fuar, Konya’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.”

“300 BİNİN ÜZERİNDE ZİYARETÇİYİ AĞIRLAYACAĞIZ”

Açılışta söz alan TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Konya Tarım Fuarı’nın bu yıl 7 ayrı salonda, 20 ülkeden 441 firmanın ve bin 341 markanın katılımıyla gerçekleştirildiğini ifade etti.  5 gün boyunca 100 ülke ve 76 şehirden 300 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacaklarını aktaran Ersözlü, “Geçtiğimiz yıl bin 9 ikili iş görüşmesi gerçekleştirmiştik. İnşallah bu yıl da ülke ekonomimize yeni ihracatlarla destek olmayı hedefliyoruz” dedi.

“TARIM, TEKNOLOJİ VE SANAYİ KONYA’DA BİRLEŞMİŞ DURUMDA”

2 buçuk milyar insanın tarımsal üretim ile hayatını devam ettirdiğini belirten Vali Cüneyit Orhan Toprak, “Tarımsal sektör oldukça hayati önem taşıyor. Akıllı tarım üretimine geçmek oldukça önemli. Çağın en son makinelerini burada sergilenecek. Konya 33 üründe ilk sırada yer alıyor. Tarım, teknoloji ve sanayi Konya’da birleşmiş durumda. Konya olarak tarımın merkezinde olan bir şehiriz. Sulama teknolojilerimiz oldukça gelişti. Konya şanına yakışır şekilde tarımın merkezi ile çok büyük bir fuara ev sahipliği yapıyor. Buradaki insanlar alışveriş yapacaklar. Konya sanayisine ve ülke ihracatına çok büyük katkılar sağlayacak. Şuan ki ihracatımızı çok düşük görüyorum. 10 Milyar dolarlarını bulabiliriz. Bu potansiyel Konya’da var” ifadelerini kullandı.

“BİRÇOK YÖNÜYLE ÖNE ÇIKMIŞ BİR ŞEHİRİZ”

Konya 17.Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nın Konya’nın beklediği bir fuar olduğuna dikkat çeken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Şehir bu fuarı 4 gözle bekliyor. Birçok yönüyle öne çıkmış bir şehiriz. Fuar ve kongre yeni bir atılımdır. Fuar ve kongre turizmine hazırız. Konya sanayisinin başlangıcı tarımsal mekanizasyondur. Konya tarım şehridir. 10 bin yıldır tarımsal üretim gerçekleşiyor. Tarım alanında gelişim için çaba sarf ediyoruz. Yeni projeler üretiyoruz. Tarıma 5 yılda 196 milyon TL ödenek ayırdık. Sulama alanlarının doğru kullanımı, hayvancılık ve arıcılık için eğitimler sağlıyoruz. Çiftçinin bulunduğu yerde gelirinin artmasını sağlıyoruz. Yurt dışından gelen insanlara Konya’yı tanıtıyoruz” dedi.

 Açılışa; Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TÜYAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, TARMAKBİR Başkanı Şenol Önal, üniversite rektörleri, Konya protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

 Haber : Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.