Konya'da Evlat Edinmeye Talep Çok

Konya Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Başkanı Osman Akbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın evlat edinmede sert bir kural olan 40 yaş sınırını kaldırılacağı yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Konya'da Evlat Edinmeye Talep Çok

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yeni bir yönetmelik taslağı üzerinde çalışmaya başladıklarını belirtti. Kaya, bundan böyle evlat edinmede sert bir kural olan 40 yaş sınırını kaldırılacağını ve sağlam bir sosyal inceleme ile 40 yaş üzerindeki kişilerin de çocuk sahibi olabileceğini söyledi. Konya Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Genel Başkanı  Osman Akbaba, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın sağlam bir sosyal inceleme ile 40 yaş üzerindeki kişilerin de çocuk sahibi olabilmesine yönelik yaptığı açıklamalara ilişkin yorumlarda bulundu. Evlat edinme konusunda Türkiye’de sistemin oturmuş olduğunu söyleyen Osman Akbaba, 28. 28 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’ndan sonra bu alanda düzenleme oluşturulduğunu belirtti. Akbaba, “Bu mevzuata göre şu anda evlat edinme hizmeti devam etmektedir. Bu çerçevede de bununla ilgili uzun yıllardır mevzuatta herhangi bir değişim olmadı. Şu anda bu mevzuata göre bir sunum yapılıyor. Elbette koşullara göre değişmesi gereken maddeler var” dedi.

“EŞLER ARASINDA 10 YAŞ FARK BULUNUYORSA KÜÇÜK OLAN EŞİN YAŞI BAZ ALINIYOR”

Günümüzde  0 yaş  grubu çocuk  evlat edinmede  40 yaş sınırı olduğunu belirten Osman Akbaba, “Çiftler  40 yaşın üzerinde ise bu 40 yaş çıkarılarak evlat edindiriliyor. Yani eşlerden birisi 41 yaşında ise o zaman aileye 1 yaşında bir çocuk veriliyor. Ancak bununda bir kuralı bulunuyor. Eğer çiftler arasında 10 yaş fark bulunuyorsa evlat edinmede küçük olan eşin yaşı baz alınıyor. Her iki eşte 41 yaşında ise o zaman  aileye 1 yaş grubu çocuk veriliyor. Yani evlat edinmede 40 yaş baz alınıyor. Evlat edinmek için bir aile 5 yıllık evli ise çocuğun yaşına bakılmıyor. Mesela 18 yaşında bir çift evlendiyse aradan 5 yıl geçtikten sonra bu çift çocuk evlat edinebiliyor. Eğer çift 30 yaşında ise ve 5 yıllık evliliği doldurmadıysa 5 yıllık evlilik şartı bulunmuyor” şeklinde konuştu.

“HER İKİ EŞ 40 YAŞIN ÜZERİNDE İSE 0 YAŞ BEBEK ALAMAMA DURUMU SÖZ KONUSU”

Evlat edindirmede evliliğin oturmuş olması gerektiğini söyleyen Osman Akbaba, “Evlat edindirdiğiz çiftin biri 40 yaşın üstünde ise ve eşi de 40 yaşın altında ise arada da 10 yaş üzeri bir fark yoksa 0 yaş çocuk evlat edindirebiliyoruz. Bakanımız Fatma Betül Sayan’ın dediği konu her iki eş 40 yaşın üzerinde ise 0 yaş bebek alamama durumu söz konusu bu düzenleme bu sorun çözüme kavuşturulmaya çalışılıyor. Önceden mevzuata göre 35- 45 yaş arası evlat edinme koşulları vardı bu yaş aşağı çekildi.  Bunun aşağı çekilmesinin nedeni ülkemizde bir çocuğun evden ayrılması 25 yaşını buluyor. Dolayısıyla hem bu çocuğun kendi ayakları üzerinde durabilmesi hem de yaşın uzamasına bağlı olarak çocukla ebeveyn arasındaki kuşak farkı çatışmalarının yoğun olabiliyor. Ayrıca ilerleyen yaşa bağlı olarak sağlık sorunlarının ortaya çıkması gibi nedenlerden dolayı bazen eşler arasındaki yaş durumuna göre 40 yaşın üstündeki ailelere de zaten çocuk veriliyor” diye kaydetti.

“KONYA’DA YILLIK 20 VE 30 ARASINDA ÇOCUK EVLAT EDİNDİRİLİYOR”

Uygulamaya bakıldığı zaman çok sayıda ailenin sıra beklediğini ifade eden Akbaba, “Evlat edinmek üzere başvuran ailelerin büyük çoğunluğu 0 yaş  grubu çocuk istiyor ve cinsiyet olarak da ‘kız’ çocuk tercih ediyorlar. Özellikle 0 yaş grubu  bebek isteyen aileler 3 yıl beklemek zorunda kalıyor. Çünkü evlat edinilecek sisteme çocuk gelmiyor. Bunun en büyük nedeni anne babanın mahkeme de çocuğumu evlatlık veriyorum diye rıza göstermemesinden kaynaklanıyor. Çocuğun evlatlık verilebilmesi için aile rıza göstermesi gerekiyor. Koruma altına aldığımız çocukların çoğunluğunun velayeti kurum bakımına geçmiyor. Dolayısıyla yuvaya aldığımız çocukların birçoğunu evlatlık veremiyoruz. Evlatlık veremediğimiz çocuklar eğer ailesi yanına dönemiyorsa onları koruyucu aile yanına yerleştiriyoruz. Konya’da yıllık 20 ve 30 arasında çocuk evlat edindiriliyor. Çocuk evlatlık almak isteyen bir ailenin 3 tane çocuk görme hakkı bulunuyor. Aileler  çocuğun cinsiyetini, yaşını, hangi aileden gelebileceğini seçme hakkına sahip” diye konuştu.

Muhabir: Gamze Erdoğan 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum