Konya’da bir garip olay! “Kolay para kazanma hırsı sizi bu hale getirdi”

Konya Tarihi Bedesten Çarşısında bir grup vatandaş, tanıdıkları olan kuyumcuya emanet olarak bıraktıkları altın ve paralarını geri alamadıklarını iddia etti. Çevredeki kuyumcu esnafları ise gruba ‘Kolay para kazanma hırsı sizi bu hale getirdi” diyerek tepki gösterdi.

Konya’da bir  garip olay!  “Kolay para kazanma hırsı sizi bu hale getirdi”

Konya’da bir grup vatandaş, tanıdıkları ve akrabası oldukları bir kuyumcuya paraları ile altınlarını emanet verdiklerini ve dükkan sahibinin 3 aydır kendilerine emanet paraları vermediğini iddia ettiler. Olay Bedesten Çarşısı’ndaki bir kuyumcu dükkanının önünde gerçekleşti. Bir kuyumcu dükkanı önünde toplanan kalabalık, akrabası oldukları kuyumcuya altın ve para emanet ettiklerini iddia ettiler. Altın ve paralarını emanet ettiklerini iddia eden grup, yaklaşık 3 aydır emanetlerini alamadıklarını ve kuyumcu dükkanın da kapalı olduğunu belirtti. Grup toplanmışken çevredeki diğer kuyumcu esnafları ise ‘Kolay para kazanma hırsı sizi bu hale getirdi” diyerek gruba tepki gösterdi.

YILMAZ: GÜVENDİĞİMİZ KUYUMCUDAN PARALARIMIZI ALAMIYORUZ

Grup adına konuşan Mesut Yılmaz isimli vatandaş,  kendisinin ve  200’e yakın kişinin mağdur olduğunu  iddia ederek, “Bizler altın ve paralarımızı tanıdığımız olan bu kuyumcuya emanet bıraktık. Emanetlerimizi almayı talep ettiğimizde bizi oyalamaya başladı. Daha sonra dükkanın kapalı olduğunu gördük. Kendisiyle konuşmaya veya parayı istemeye gittiğimizde bizlerin onu tehdit ettiğini söyleyerek bizlerden şikayetçi oldu. Altın ve paralarımızı verirken imzalı bir belge almadık. Sadece kart vizitelerin arkasına verdiğimiz para veya altının miktarını yazdık. Kendi defterlerine de bunu kayıt aldılar. Fakat elimizdeki belgeler resmi delil olarak kabul edilmiyor. Şikayet ettiğimizde de takipsizlik kararı alınıyor. Bizim buradaki amacımız kâr amaçlı değil. Kuyumcu, tanıdığımız olduğu için bize paralarımızın evlerde çalınabileceğini söyledi. Bizler de güvenerek paralarımızı bıraktık” iddialarında bulundu. Şerife Aydın isimli vatandaş, “Altınlarımızı ve paramızı buraya verdik. Ev almak için para lazım oldu ve geri almak istedim. Fakat geri alamıyorum. 80 bin lira kadar para bırakmıştım” diye konuştu.  Mustafa Kara isimli vatandaş ise, “Bu kuyumcular benim köylüm ve yakınım. Bana paramın evde durmasının sakıncalı olduğunu söylediler ve buraya getirmemi istediler. Ben de buraya paralarımı bıraktım. Sonra da bu karta bıraktığım paranın miktarını not aldık. Paramı buraya bıraktığıma dair herhangi bir belge imzalamadık. Daha sonra para lazım olunca geri alamadım. Telefonla  arıyorum fakat cevap verilmiyor” dedi.

ESNAFLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Çevredeki kuyumcu esnafı ise açıklama yapmak isteyen grup üyelerine, “Ucuz altın satıyor diye bunlardan altın aldınız. Sonra altınlarınızı işletmesi için geri aynı kuyumcuya verdiniz. Şimdi “adam ortada yok” diyorsunuz.  Kolay para kazanma hırsı sizi bu hale getirdi. Altın, her zaman belirlenen fiyattan satılır. Siz kendiniz bu duruma düştünüz” diyerek tepki gösterdiler. Tepkilerin ardından mağdur olduklarını söyleyen grup üyeleri kâr amaçlı altın almadıklarını, kuyumcuya güvendikleri için paralarını ve altınlarını verdiklerini iddia ettiler. Öte yandan kuyumcu dükkanın kapalı olduğu görülürken, kapıda ise şu ilan yer aldı; “Konya Ticaret Sicil Müdürlüğünün 277308 ticaret sicil numarasında kayıtlı bulunan şirketimizin aldığı karar doğrultusunda tasfiye sürecine girilecektir. Tasfiyeye ilişkin yasal başvuru ve ilan sürecinden önce ticari her türlü hak, alacak ve borç ilişkisinde bulunduğunuz tüm ilgililerin aşağıda belirttiğimiz hat üzerinden irtibat kurmaları şifahen saygı ile bildirilir” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum