Konya Valisi Özkan: 100 ayrı ekip oluşturduk

Koronavirüs (Kovid-19) değerlendirme toplantısında konuşan Konya Valisi Vahdettin Özkan: "Pozitif olan kişilerin evde izolasyonda olması gerekirken kontrolsüz bir şekilde dışarıya çıkarak toplum arasında dolaşması risk skoru en yüksek alanı oluşturmaktadır. Bu risk faktörünü ortadan kaldırmak için 100 ayrı ekip oluşturduk" dedi.

Konya Valisi Özkan: 100 ayrı ekip oluşturduk

Vali Vahdettin Özkan, İl Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) değerlendirme toplantısında pandemi süreci ile alınan tedbirler ve sağlık hizmetlerini değerlendirdi.

konya-valisi-ozkan-100-ayri-ekip-olusturduk.jpg

Pandemi eylem planının en önemli bileşenlerinden birisinin güçlü bir sistemin kurularak işletilebilmesi olduğunu ve salgınla ülke olarak topyekûn bir mücadele verildiğini dile getiren Özkan, bu mücadelenin önderliğini sağlık çalışanlarının üstlendiğini ifade etti.

"Ciddi adımlar atıldı ve atılmaya da devam ediyor"

Gelinen aşamada mücadelede en önemli yükün tedavi ayağında olduğunu belirten Özkan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Sağlık sistemi üzerindeki yükü hafifletmek adına diğer sektörlerin koordine edilmesi ve mücadeleye dâhil olması oldukça önemli. Sağlık dışı sektörlerin işlevselliğini artırma adına ciddi adımlar atıldı ve atılmaya da devam ediyor.

konya-valisi-ozkan-100-ayri-ekip-olusturduk-001.jpg

200’e yakın araç İl Sağlık Müdürlüğü'ne tahsis edildi

Son 2-3 hafta içerisinde İl Sağlık Müdürlüğüne araç ve personel desteği sağlandığını ve diğer kurumlardan da yaklaşık 200’e yakın aracın İl Sağlık Müdürlüğü'ne verildiğini belirten Özkan: "Riskleri iyi analiz ederek, risk skoru yüksek olan hususları tespit etmek ve o riskleri ortadan kaldırmak için müdahale araçlarını hızlı bir şekilde devreye sokmak salgını önleme açısından hayati önem taşıyor. Örneğin, pozitif olan kişilerin evde izolasyonda olması gerekirken kontrolsüz bir şekilde dışarıya çıkarak toplum arasında dolaşması risk skoru en yüksek alanı oluşturmaktadır. Bu risk faktörünü ortadan kaldırmak için 100 ayrı ekip oluşturduk. Bu ekipleri kurarken tekrar sağlık sisteminin üzerine bir yük getirmeyecek çerçevede çalışma yaptık ve ekipleri diğer sektörlerden oluşturduk ”dedi.

konya-valisi-ozkan-100-ayri-ekip-olusturduk-002.jpg

Konuşmaların ardından İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Koç, koranavirüs salgını ile mücadelede güncel çalışmalara ilişkin sunum yaptı. Hizmet başkanları, başkan yardımcıları, merkez hastanelerin başhekimleri ile yoğun bakım ve enfeksiyon uzmanlarının katıldığı toplantıda Vali Özkan sağlık çalışanlarının önerilerini de aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.