Konya Ovası dış havzalardan su bekliyor

Türkiye’nin tahıl ambarı Konya Ovası, sulanamayan arazilerin de sulanması ve verimin artması için dış havzalardan su bekliyor. Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, "Bizim mutlaka dış havzalardan su getirmemiz lazım" dedi.

Konya Ovası dış havzalardan su bekliyor

Konya’da son dönemlerdeki yağışlarla barajlardaki su seviyeleri artmaya başladı. Bu yıl Konya Ovası’nda yağışların şu ana kadar iyi gittiğini söyleyen Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “İnşallah bundan sonraki nisan yağışlarımız da iyi giderse çiftçi iyi bir yıl atlatacak. Ama girdi maliyetlerimiz çok yüksek. Mahsul hasat zamanı para etmediği için çiftçimizin de böyle bir sıkıntısı var. Barajlarımızda doluluk oranı yaklaşık yüzde 60’larda. Ama Konya Ovası'nda eskiden sadece şeker pancarı, yonca, hububat yani arpa, buğday ekilirken bugün tamamen buğday ve diğer şeyler para kazandırmadığı için tamamıyla yeşil mahsule yönelmeye başladık. Çünkü biz de yaşantımızı sürdürebilmemiz için mutlak surette kazanmamız lazım. 4 yıldır girdi maliyetlerinin iki katı artmasına rağmen hububatın fiyatı hep aynı kaldı. O yüzden çiftçilerimiz ister istemez para kazanmak için, yeşil mahsule doğru kaymaya başladı” ifadelerini kullandı. 
Su ile alakalı sıkıntılar yaşadıklarını belirten Kavuneker, “Mahsulü ekiyorsun su bitti diyorlar. Burada su yönetiminde de bir sıkıntı var. Su yönetiminde de mutlaka çiftçilerin, ziraat odalarının ve Devlet Su İşlerinin birlikte hareket etmesi lazım. Ne kadar su var, ne kadar arazi sulanabilir bunların hepsinin kontrol altına alınması lazım. İnsanlar ekiyor, ekiyor ondan sonra su bulamıyor. Geçen sene son suyu alamadık. Su yok denildi. Barajlarda su bitti, aktaramıyoruz dediler. Pancar, mısır, yağlık ayçekirdeğinin son suları verilmedi. Karatay’daki hasar yüzde 30 oldu. Yazık bu çiftçiye. Onun için bunu hep birlikte çözmemiz lazım” dedi. 

“Mutlaka dış havzalardan su getirmemiz lazım” 
Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Bize dış havzadan su geldiği zaman Çumra, Karatay, Altınekin, Cihanbeyli, Kulu’ya kadar sulayabiliriz. Bize bu sular gelecek olursa yurt dışından buğday, arpa, mısır, yağlık ayçekirdeği, kanola vs. almaya gerek kalmayacak. Burada hayvancılık da çok gelişecek. Çünkü kaba yem üretimi de artacak. Kaba yem üretimi de arttığı için dışa bağımlılıktan tamamen kurtulacağız. Biz yıllık yurt dışına ödediğimiz dövizi eğer buralara yatırım yaparsak şu anda Türkiye’de ekilebilen 2 milyon hektar arazi rahat bir şekilde kullanılabilir. Karatay’ın çok verimli 1 milyon 760 bin dekar arazisi var. Bunun sadece 900 bin dekarı sulanıyor. Karatay, Konya’nın yüzde 10’unu karşılıyor. Eğer bunun tamamı sulanırsa Konya’nın yüzde 20’si karşılanmış olacak. Eğer su olursa biz ikinci üründen de yaklaşık yüzde 10 alacağız. Yani Konya’nın yüzde 30’u demek, bugün Konya’da Türkiye’nin yüzde 10’unu karşılıyorsa yüzde 15’ine, yüzde 20’sine yaklaşacak demektir. Onun için de bizim mutlaka dış havzalardan su getirmemiz lazım” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler