Konya kuru fasulye üretiminde birinci 

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, “2020 yılı TÜİK verilerine göre Konya 62 bin 400 ton kuru fasulye üretimi ile Türkiye’de 1.  sırada yer alıyor ” dedi.

Konya kuru fasulye üretiminde birinci 

Beyşehir’de Akçabelen Mahallesi’nde coğrafi işaretli Akçabelen (Çetmi) şeker fasulyesinin ihracatına yönelik Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerekli kontrol ve denetimler yapıldı.

konya-kuru-fasulyeuretiminde-birinci.jpg

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin tarafından düzenlenen Bitki Sağlığı Sertifikası ihracatçı firma yetkilisine teslim edildi. Belge teslim töreninde İl Müdürü Ali Ergin, “Fasulye üretiminde 2020 yılı TÜİK verilerine göre Konya 62 bin 400 ton kuru fasulye üretimi ile Türkiye’de 1.  sıradadır. 2020 yılı ihracat verilerine göre İl Müdürlüğümüzde yaklaşık 245 ton fasulye ihracatı gerçekleştirilmiş olup, ihracata gönderilen tarımsal ürün çeşitliliğinin giderek arttığı ve her geçen gün bir yenisinin eklendiği ilimizde bir ilk yaşanarak coğrafi işaret almış 9 adet tescilli üründen birisi olan Akçabelen Şeker Fasulyesinin ihracatı gerçekleştirilmiştir.

konya-kuru-fasulyeuretiminde-birinci-001.jpg

Akçabelen Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifince temin edilerek gönderilen ürün Avrupa piyasasında beğeni kazanmış ve tekrar talep edilmiş olup İl Müdürlüğümüze Akçabelen şeker fasulyesini Almanya’ya gönderebilmek için ihracat başvurusu yapılmıştır. İl Müdürlüğümüze bağlı Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli İnspektörler tarafından firmaya ait bir depoda 5996 Sayılı Kanun kapsamında yapılan kontrol ve denetimler neticesinde Bitki Sağlık Sertifikası (Phytosanitary Certificate) düzenlenerek ihracat işlemleri tamamlanacaktır. Bu sertifika  alıcı ülkenin (Almanya) Akçabelen (Çetmi) Şeker Fasulyesi ile ilgili taleplerinin karşılandığını belgelemektedir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.