Konya Haber: KTO Karatay’da Millî Birlik ve Beraberlik Söyleşisi

Konya Haber: Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Şehitlere ve Gazilere Vefa Topluluğunun düzenlediği “Millî Birlik, Beraberlik Söyleşisi ve Şiir Dinletisi” etkinliği KTO Karatay Üniversitesinde gerçekleşti. Etkinliğe Şehit Erol Olçok’un eşi ve Şehit Abdullah Olçok’un annesi Nihal Olçok, 15 Temmuz destanının kahramanlarından Şehit Ömer Halisdemir’in abisi Soner Halisdemir; Gazi Tahsin Ulu, Gazi Mustafa Işık, Gazi Hasan Ata, Gazi Büyükçutman, Gazi Süleyman Ege ve Karatay Üniversitesi Rektörü Prof.

Konya Haber: KTO Karatay’da Millî Birlik ve Beraberlik Söyleşisi

Prof. Dr. Bayram Sade, konuşmasında, “Ülkemiz tarih boyunca dış etkenlerle sürekli saldırıya uğradı. 15 Temmuz ile asker kıyafeti giymiş canilerin kendi vatandaşına kurşun sıktığını gördük. Lakin gerekli iman gücümüz onları püskürtmek için yetti. Kadını, çocuğu, genci, yaşlısıyla eşi benzeri görülmemiş bir destan yazdık. Ayrıca millet olarak yeniden muhasebe yapma imkânı bulduk. Şehit ve gazilerimize hiçbir zaman borcumuzu ödeyemeyiz. Onlara minnettarız.” ifadelerine yer verdi.

Soner Halisdemir söyleşide 15 Temmuz’a yönelik şunlara değindi: “Maksadımız felsefe yapmak ya da tarih dersi vermek değil. Çünkü bu millet tarihini destan yazarak öğrendi. 15 Temmuz ile de destanın nasıl yazılacağını tüm cihana gösterdik. Bana hep soruyorlar: Ömer Halisdemir’in vatan sevgisi nereden geliyor? Ömer abim, bir çobanın oğludur ve küçükken babamıza çok yardım edip çobanlık yapmıştır. Ama kafasında hep asker olup o şanlı bayrağı layıkıyla taşımak vardı. Bu düsturla çok da iyi bir komutan olan Zekai Aksakallı ile denk geldi. 20 yıl beraber çalıştılar ve bir gün geldi Zekai Komutan, Özel Harekât Karargahına girmeden hain Semih Terzi’yi öldürmesini istedi. Tereddüt etmeden o haini öldürdü. Kardeşim, tüm şehitlerimiz ve gazilerimizle gurur duyuyorum.”

Nihal Olçok etkinlikte “Tam 16 ay oldu o hain geceden sonra. 15 Temmuz’u gerçekten tam manasıyla anlayıp idrak etmeliydik. Çünkü bu hainliğin diğerlerinden bir farkı var. Kendi vatandaşına sıkan, onları acımadan şehit eden bir zihniyetle karşı karşıya kalmıştık. Cumhurbaşkanımızın dik duruşu, halkımızın gerekli tavrıyla o kara geceden alnımızın akıyla ayrıldık ve o günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Allah bir daha öyle bir gece yaşatmasın inşallah.” ifadelerine yer verdi.

“Millî Birlik, Beraberlik Söyleşisi ve Şiir Dinletisi” etkinliği, şiir dinletisinin ve katılımcılara hediye takdiminin ardından son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.