KONYA HABER: Konya esnafının talep ve sıkıntıları Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a iletildi

Konya Kahveciler, Çay Ocakları, Büfeciler ve Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Adil, temsil ettiği esnaf grubunun taleplerini ve sıkıntılarını içeren dosyayı Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a iletti

KONYA HABER: Konya esnafının talep ve sıkıntıları Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a iletildi

Konya Kahveciler, Çay Ocakları, Büfeciler ve Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Adil, temsil ettiği esnaf grubunun taleplerini ve sıkıntılarını içeren dosyayı Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a iletti. Sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını isteyen Başkan Adil, "Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği'ne bağlı odalar olarak Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş'u Konyamızda ağırladık. Temsil ettiğim esnaf grubunun taleplerini ve sıkıntılarını içeren dosyayı bakanımıza bizzat takdim ettim" ifadelerine yer verdi.

“ŞEKER MALİYETLERİ ESNAFIMIZIN BELİNİ BÜKÜYOR”

Başkan Mehmet Adil, şeker konusunda esnafların sorun yaşadığını belirtti. Şeker fiyatlarının esnafa ciddi bir yük olduğunu bildiren Başkan Adil, "Bizim kahvehanelerimiz, çay ocaklarımız ve kantinlerimizde belirli bir şeker tüketimi var. Esnaflarımız şu anda ambalajlı şekerin kilosuna en az 45 TL ödüyor. İsim yapmış markalarda fiyatlar daha yükseğe çıkabiliyor. Her esnafın şeker kapasitesi belli. Bazı esnaflar şekeri ayda 25 kilogram, bazıları 30 kilogram, bazıları da 150 kilogram kullanıyor. Şeker maliyetleri esnafımızın belini büküyor. TÜRKŞEKER'den esnafların kapasitelerine göre ayda en az 100 kilogram şeker verilmesini talep ediyoruz. Biz bu şekeri rant amaçlı kullanmıyoruz. Çünkü bizler şekerin rantsal üyeleri değil, mağdur esnaflarıyız. Aylık 100 kilogram şeker kotasının NACE kodlarına göre bizim esnaflarımıza da tanımlanmasını istiyoruz. Daha önce şeker talebimiz oldu ama karşılık bulamadık" ifadelerine yer verdi.

KANTİN KİRALARINA YÜZDE 25 ZAM TALEBİ

Ticaret Bakanlığı'ndan çeşitli talepleri olduğunu ifade eden Başkan Adil, bakanlığa kira konusunda da problemlerini anlattıklarını dile getirdi. Günlük değişen fiyatlarla ve alım gücünün de zayıflamasıyla birlikte kantinci esnafının ciddi anlamda iş kaybı olduğunu söyleyen Adil, "Kantinci esnafı zaten yılda 160 gün çalışan esnaf grubu. Geçen sene pandemiyle beraber yoğun bir iş kaybımız oldu. Enfasyon yüksek çıktığı için kiralarda ciddi bir fiyat artışı söz konusu. Okul kantin sözleşmelerini en son 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında yapmıştık. Dolayısıyla okulların kapanmasıyla kantinlerimiz de kapanmış sayıldı. Biz her yıl sözleşmeyi yenilerdik fakat Milli Eğitim Bakanlığı pandemide bir güzellik yaparak 2021-2022 eğitim öğretim yılında bir önceki yıl yapmış olduğumuz sözleşme üzerinden yarım kira bedeli aldılar. Eğitim-öğretim yılının sonuna kadar bu şekilde kira ödedik. Şimdi 2022-2023 eğitim döneminde sözleşmeler yenilecek. Bu sözleşmelere en son yaptığımız kira sözleşmesi üzerinden yüzde 25 bir zam yapılarak devam edilmesini istiyoruz. Mümkünse hiç zam yapılmasın ama yapılacaksa da yüzde 25 zam yapılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

“KAYIT DIŞILIĞIN ÖNLENMESİ EN BÜYÜK TALEPLERİMİZDEN”

Başkan Adil, kayıt dışılıkla mücadele edilmesi gerektiğini de talep ettiklerini dile getirerek, şu ifadelere yer verdi: "Herkesin faaliyet alanında iş yapmasını istiyoruz. Kayıt dışı esnaflar haksız rekabete yol açıyor. Kayıt dışılığı önlemek adına Ticaret ve Hazine Bakanlığı koordineli bir şekilde çalışarak esnafın odaya mutlaka gelmesini ve sicil kaydını yaptırmasını sağlamalı. Ayrıca kahvehane ruhsatlarının daha kolay bir şekilde verilmesini istiyoruz. Böylece dernek açıp kahvehaneci gibi çalışan denetim zaafı olan iş yerleri minimize edilecek ve yine haksız rekabet ortadan kalkacak."

(Konya Haber)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.