Konya Haber: Kırım’daki tarihi Mevlevihane'nin korunması için Konya’da imza kampanyası başlattı.

Konya Haber: Hz. Mevlana’nın 744. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma etkinlilerine katılmak üzere Konya’ya gelen Alife Khanum Lashlavskaia, Kırım’daki Gözlevi Mevlevihanesi'nin koruma altına alınması için imza kampanyası başlattı.

Konya Haber:  Kırım’daki tarihi Mevlevihane'nin korunması için Konya’da imza kampanyası başlattı.

Uzun yıllardır Kırım'daki Gözlevi Mevlevihanesi'nin gönüllü koruyuculuğu üstlenen Alife Khanum Lashlavskaia Konya’ya gelerek, 16. yüzyıla ait tarihi mirasın koruma altına alınması için imza kampanyası başlattı. Toplanan imzaları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ulaştıracaklarını söyleyen Lashlavskaia, bu konuda Türkiye’deki yetkililerden de destek bekliyor.

İlerleyen yaşına rağmen son on yıldır aralıksız Hz. Mevlana’yı anma etkinliklerine katılan Lashlavskaia, kendi deyimiyle tam bir Mevlana aşığı. Ailesi ile birlikte Kırım'dan sürgün edildikten sonra uzun yıllar Özbekistan'da yaşayan ve daha sonra ülkesine geri dönen Lashlavskaia, burada çok mücadeleler vermiş ve Mevlevihaneyi korumayı kendine vazife edinmiş. Kırım'daki Tatar varlığı konusunda ve Mevlevilikle ilgili kitaplar da yazan Lashlavskaia, Türkçe ve iyi derecede Rusça biliyor. Kırım Mevlevihanesi ile ilgili birde Rusça kitabı yayımlanmış.

Dünyada manevi öneme sahip mirasların koruma altına alınmasında Uluslararası Derecelendirmeler Merkezi (SHA)’nin yürüttüğü çalışmaları yakından takip ettiklerini dile getiren Lashlavskaia, Kırım’daki Mevlevihanenin İslam dininde Sufi akımı temsil eden tek anıt olduğunu söyledi. Lashlavskaia, Dünyada tarihi öneme sahip bu benzersiz yapının korunmasına yardımcı olmak ve sesimizi geniş kitlelere duyurmak için Mevleviliğin ana vatanı olan Konya’da da imza kampanyası başlattıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler