Konya Barosu seçime hazırlanıyor

Konya Barosu, 4 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek baro başkanlığı seçimine hazırlanıyor Gerçekleştirilecek seçime 4 başkan adayı katılacak

Konya Barosu seçime hazırlanıyor

Konya Barosu’nun yeni başkan ve yönetiminin belirleneceği baro başkanlığı seçimleri yaklaşıyor. Salgın nedeniyle ertelenen Konya Barosu Olağan Genel Kurul Toplantısı 3 Temmuz Cumartesi günü Spor ve Kongre Merkezi Salonu’nda yapılacak. Baro Başkanı ve Organları Seçimleri ise, 4 Temmuz Pazar günü Konya Adliye Sarayı’nda gerçekleşecek. İlk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamadığı takdirde genel kurul 10 Temmuz Cumartesi, Baro Başkanı ve Organları Seçimleri ise 11 Temmuz Pazar günü yapılacak. Baro başkanlığı seçimlerine 4 farklı gruptan 4 aday katılacak. Vefa Grubu Başkan Adayı Avukat Mustafa Aladağ, Demokrat Avukatlar Grubu Başkan Adayı Avukat Ramazan Fahri Ercan, Birlik Grubu Başkan Adayı Avukat Fatih Ruşen, İlke Grubu Başkan Adayı Avukat Murat Çiçek, baro başkanlığı için rekabet edecek. Yaklaşan seçimler öncesi başkan adayları, seçilmeleri halinde izleyecekleri yol haritalarına yönelik açıklamalarda bulundu.

konya-barosu-secime-hazirlaniyor.jpg

“YARIM KALAN İŞLERİMİZİ TAMAMLAYACAĞIZ”

Konya’da 4 yıldır baro başkanlığı görevini yürüten Vefa Grubu Başkan Adayı Avukat Mustafa Aladağ, Konya Barosu’nun sayısal anlamda 7. sırada yer aldığını ifade etti. Baro başkanlığı seçimlerinde 3 bin 40 avukatın oy kullanacağını belirten Aladağ, “4 yıldır yürüttüğüm baro başkanlığı görevine tekrar talibim. Yarım kalan işleri tamamlamak, yeni proje ve faaliyetleri yürütmek, bilgi ve tecrübelerimi yeni döneme taşıyabilmek adına aday oldum. Tekrar görev verildiği takdirde şevkle hizmet etmeye çalışacağım. Meslektaşlarımızın yanlarında, her zaman hukukun üstünlüğünden ve yargının bağımsızlığından yana olacağım” diye konuştu.

konya-barosu-secime-hazirlaniyor-002.jpg

“ÇÖZÜM İÇİN GELİYORUZ”

Konya Barosu’nun sorunlarını çözmek için baro başkanlığına aday olduğunu dile getiren İlke Grubu Başkan Adayı Avukat Murat Çiçek, “Meslektaşlarımızın ve Konya Barosu’nun sorunlarını biliyoruz. Çözüm için geliyoruz. Mesleğimizin kalitesini, baromuzun etkinliğini arttırmak için çalışacağız. Güçlü baro, güçlü duruştan doğar ve mesleki itibarı besler. Bir avukatın, halk içerisindeki konumu ve itibarı unutulmuş olsa da hatırlatmak bizim elimizde. Meslektaşlarımızın başına gelen vahim olayların durması için olaylar olduktan sonra değil, olmadan önce meslektaşlarımıza destek olunması gerektiği kanaatindeyiz. ‘İlkeli baro, güçlü yönetim’ sloganıyla yola çıktık. Saha da ilçelerimizi gezdik. Avukat meslektaşlarımızın bürolarını gezdik. Özellikle genç meslektaşlarımızın ciddi anlamda sorunları olduğunu gördük. Konya Barosu’nun en genç baro başkan adayı olarak meslektaşlarımızın her durumda yanında ve arkasında duracağımın bilinmesini istiyorum” dedi.

konya-barosu-secime-hazirlaniyor-003.jpg

“KONYA’YI HUKUK AR-GE ÜSSÜ YAPACAĞIZ”

Başkan seçilmesi halinde izleyeceği yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulunan Birlik Grubu Başkan Adayı Avukat Fatih Ruşen, “Kapalı kapılar açılıyor. 7 avukat bir araya gelerek kendi meclisini kurabilecek. Birden fazla; Genç avukatlar, bağlı avukatlar, kamu avukatları gibi meclisler olacak. Her birine yönetimde söz hakkı, kararları etkileme hakkı, yönetime katılma hakkı vereceğiz. Toplantılara daha evvel ders çalışır gibi çalışacak, büyük bir ciddiyet ve hassasiyet gösterecek, her kararda kılı kırk yaracak, toplantı salonunda kadın, genç, emektar, bağlı, meslektaş ve meclis temsilcilerimiz olacak. Onlara sigara dumanı yerine mis gibi bir atmosferde izzet ve ikramlarda bulunacağız. Kararlarımıza katılımlarını sağlayacağız. İşini yapmayanı tutmayacağız. 10 yönetim kurulu üyesinin hepsi stajyerlerin eğitiminde ve meslektaşların meselelerinde bir kuyumcu gibi titiz, özverili davranacak, performanslarını takip edeceğiz. Dostlar alışverişte görsün tarzında olanlara yiğitçe bu işi bırak sırada hangi gruptan olursa olsun azimli ve özverili biri gelsin diyeceğiz. Bizde duygusal bağ yönetim kurulunun birbirine değil avukatların geneline ve mesleğine olacak. Öyle sağlam sözümüz, öyle sağlam duruşumuz olacak ki diğer barolar bizim açıklamalarımıza ortak olacak. Hukuk fakültesi enflasyonu ile mücadele edeceğiz. Konya’yı hukuk Ar-Ge ve inovasyon üssü haline getireceğiz. Hukuku ve mesleği geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

konya-barosu-secime-hazirlaniyor-001.jpg

“ÇOK GÜÇLÜ BİR BARO OLMALIYIZ”

Konya Barosu’nun daha güçlü bir baro olması adına çalışacaklarını söyleyen Demokrat Avukatlar Grubu Başkan Adayı Avukat Ramazan Fahri Ercan, “Konya Barosu olarak çok güçlü bir baro olmalıyız. Köklü bir baroyuz ancak zaman zaman yumruğumuzu masaya vurabilmemiz lazım. Ben öncelikle eğitim diyorum. Eğitimi çok iyi yapmamız gerekiyor. Yeniden adaletin sağlanması açısından, yani savunma ve hüküm veren makamların bir arada olması için eğitimin sağlam temellerin üzerinde kurulması lazım. Avukatlık mesleğine yeni katılan genç meslektaşlarımız iyi bir eğitimden geçmelidir. Konya’mızda 4 hukuk fakültesi var. Toplumun ihtiyacını karşılamak adına hukuk okuyan kişi sayısı önemli fakat biz her yere hukuk fakültesi açılmasını kabul etmiyoruz” şeklinde konuştu. Fatih Talayhan

Muhabir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.