Kızılırmak’tan Konya Ovasına su gelmesi için ilk adım atılıyor

Kızılırmak Havzasından, Konya Kapalı Havzasına su aktarılması için ilk adım atılıyor. Bu kapsamda DSİ tarafından etüt, planlama ve tahsisler için mühendislik danışmanlık hizmeti alım ihalesi yayımlandı.

Kızılırmak’tan Konya Ovasına su gelmesi için ilk adım atılıyor

Konya Ovası’nın su sorununa çözüm için Göksu Nehri’nden Mavi Tünel Projesi kapsamında Konya Ovasına aktarılmasının ardından yeni projelerde de gündeme geliyor. Daha önce birçok siyasi isim tarafından gündeme getirilen Kızılırmak Havzasında Konya Ovası’na su getirilmesi için ilk adım atıldı. Bu kapsamda DSİ Genel Müdürlüğü Etüt, Planlama ve Tahsisler Dairesi Başkanlığı tarafından 28 Eylül’de mühendislik danışmanlık hizmeti alınacak. EKAP’ta yer alan bilgilere göre ihale adının, “Kızılırmak Havzasından Konya Kapalı Havzasına Su Aktarılması Planlama Mühendislik Hizmetleri” işi için yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edildi. İhaleye başvuranlar, ön yeterlik değerlendirmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanmak suretiyle kısa listeye alınarak teklif vermeye davet edilecek. Daha sonra davet edilenlerin katılımıyla 4734 sayılı Kanunun 5 inci bölümünde yer alan hükümlere uygun olarak belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale yapılacak. EKAP’taki duyuruda işin yapılacağı yer, Kızılırmak Havzası ve Konya Kapalı Havzasına bağlı iller olarak belirlendi. İhaleye katılmak isteyen firmalar EKAP’ta yer alan şartnameye göre başvuruda bulunabilecek.

KONYA’NIN KUZEYİ SULANACAK

Konya’nın yıllardır beklediği projeler arasında olan Kızılırmak Havzasından su aktarılması projesi, Konya’nın tarımsal üretimine büyük katkıda bulunacak. Proje, Konya ve Aksaray’ın kuzeyinde yer alan tarım alanlarının sulanması için tasarlanacak. İhaleye çıkacak projede diğer detaylar da verildi. Etüt, Planlama ve Tahsisler Daire Başkanlığından Özel Teknik Şartnamesine göre; Bu proje ile Konya Kapalı Havzasında yer alan tarım arazilerinin sulanması durumu değerlendirilecek ve aktarılacak sularla HES projeleri geliştirme durumu da araştırılacak. “Konya Kapalı Havzası Master Planı Hazırlanması” işinde Konya Kapalı Havzasına dış havzalardan su aktarılması ile ilgili çalışmalar yapılmış ve bu çalışmalar neticesinde Kızılırmak Havzasından yıllık yaklaşık 200 hm3 suyun Konya Kapalı Havzasına alınabileceği öngörüldü. Projede, Kızılırmak Havzasından aktarılacak su mevcut depolamalar kullanılarak veya yeni depolama yeri veya yerleri araştırılarak alternatifli olarak çalışılacak olup, teknik ve ekonomik yönden en uygun çözüm bulunacak.

SEYHAN VE ANTALYA HAVZALARINDAN ALTERNATİFLER ARAŞTIRILACAK

Projede belirtilen şartların yanında diğer havzalardan da Konya Ovasına alternatif su getirilmesi için de çalışmalar yapılması yer aldı. Bu kapsamda, Seyhan Havzasından, Doğu Akdeniz Havzasından ve Manavgat Nehir Havzasından (Antalya Havzası) da Konya Kapalı Havzasına su aktarılması alternatifleri de çalışılacak. Yapılacak çalışmalarda yukarıda bahsi geçen değerlere bağlı kalınmaksızın tüm alternatifler de araştırılacak. “Kızılırmak Havzasından Konya Kapalı Havzasına Su Aktarılması Planlama Mühendislik Hizmetleri” işi kapsamında hazırlanacak raporda hem proje bütününün hem de alternatiflerin amaçlarına göre ayrı ayrı ekonomik değerlendirmeleri yapılacak. Ayrıca “Kızılırmak Havzasından Konya Kapalı Havzasına Su Aktarılması Planlama Mühendislik Hizmetleri” işi kapsamında; raporları ayrı ayrı hazırlanacak olan Seyhan Havzasından, Doğu Akdeniz Havzasından ve Manavgat Nehir Havzasından (Antalya Havzası) Konya Kapalı Havzasına Su Aktarılması Raporlarında da hem proje bütününün hem de alternatiflerin amaçlarına göre ayrı ayrı ekonomik değerlendirmeleri yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum