Kılca: Karatay, Bütün Güzellikleriyle Çağırıyor

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Dünya Turizm Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Karatay’ın yerli veya yabancı bütün misafirlerinin dikkatini çeken birçok değere, kültüre ve doğal güzelliğe sahip olduğunu hatırlatan Başkan Hasan Kılca, tüm Türkiye’yi hoşgörünün başkenti Konya’ya ve Karatay’a davet etti.

Kılca: Karatay, Bütün Güzellikleriyle Çağırıyor

Dünya Turizm Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, turizmin şehirlerin kalkınmasında ve tanıtılmasında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Turizmin barış, huzur ve birlikte yaşama kültürü köprüsü görevini gördüğünü ifade eden Başkan Hasan Kılca’nın Dünya Turizm Günü mesajı şu şekilde:

 “Selçuklu’nun başkenti, Hz. Mevlana'nın medfun olduğu yer olan Karatayımız; yüzlerce yıllık geçmişi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, eşsiz tarihi ve keşfedilmeyi bekleyen pek çok güzelliğiyle her yıl yüzbinlerce turisti ağırlıyor. Tüm dünya tarafından kabul edilmiş bir gerçektir ki şehrimiz, mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başlarında gelmektedir. Karatay ve Konya, ülkemizin dünyaya açıldığı eşsiz vitrinidir. Karatay, Selçuklu ve Osmanlı mirasıyla her köşesi tarih kokar. İlçemiz, ismini, ‘Dost ve devlet büyüğü’ olarak sıfatlanan Karatay Celaleddin’den almıştır. Celalettin Karatay, devlet adamlığı ve yönetim anlayışına kattıklarının yanı sıra her yıl binlerce turisti ağırlayan, dönemin de önemli eğitim kurumlarından olan Karatay Medresesi gibi bir şaheseri de yaptırmış kıymetli bir şahsiyettir. Karatay’ımız sadece Hz. Mevlana’yı değil, Celaleddin Karatay’ı da bağrında misafir eden önemli bir ilçemizdir.”

KARATAY’IN EŞSİZ TARİHİ GÜNBEGÜN GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Hasan Kılca, Karatay Belediyesi olarak 10 bin 300 yıllık Boncuklu Höyük’ün yanı sıra 180 metre genişliği ve 145 metreden fazla derinliğiyle platodaki en derin obruklardan biri olan Kızören Obruğu ile obruğun hemen yanı başındaki Selçuklu dönemi kervansaraylarından Obruk Hanı’nın da turizme kazandırılması için çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Söz konusu çalışmalarla Karatay’ın gizli kalmış yüzlerce yıllık tarihinin gün yüzüne çıktığını ifade eden Hasan Kılca, Karatay’ın bütün tarihi ve kültürel değerlerini koruma altına aldıklarını kaydetti.

Kılca, “Karatay Belediyesi olarak değerlerimizin yaşatılması, tanıtılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve turizme kazandırılması adına elimizden geleni yapıyoruz. Hayıroğlu Mahallemiz sınırları içerisinde bulunan ve 10 bin 300 yıllık geçmişe sahip Boncuklu Höyük’ü tüm yönleriyle gün yüzüne çıkararak bölgeyi turizme kazandırıyoruz. Boncuklu Höyük’ün yanı sıra Kızören Obruğu’nun çevre düzenlemesi ve obruğun hemen yanındaki 800 yıllık Obruk Hanı’nın da restore çalışmaları hızlı ilerliyor. Bu ve daha birçok çalışmamızla inanıyorum ki Karatay, önümüzdeki dönemlerde tarih meraklılarının keyifli bir keşfe çıkacağı en önemli merkezlerden biri haline gelecek” dedi.

SAĞLIK TURİZMİNİN YENİ ADRESİ KARATAY TERMAL TATİL KÖYÜ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay’da turizmi çeşitlendirme noktasında da önemli adımlar attıklarını söyledi.

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere sahip mekânların turizme kazandırılmasının yanı sıra termal ve sağlık turizmiyle de alakalı projeler hayata geçirdiklerini hatırlatan Başkan Hasan Kılca, şunları dile getirdi: “Karatay her bir karış toprağıyla ve tüm güzelliğiyle ilgi görüyor. Bizler de bu kulvarların her birisi için farklı plan, program uyguluyoruz. Böylece de ilçemizde turizmi yılın tamamına yaymış olacağız. Bu kapsamda da Karatay Termal Tatil Köyü’nü tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Konforu ve şifalı suları aynı konseptte sunan Karatay Termal Tatil Köyü’ne gelen vatandaşlarımız, konaklamalarının yanı sıra günlük konaklama yapmadan da bütün imkânlardan faydalanabiliyor. Amacımız termal turizmde oldukça iyi noktada olan ülkemizi daha da iddialı bir konuma taşımak ve şehrimizin turizm potansiyelini yukarıya çıkarmak.”

MİSAFİRLERİMİZE KARATAY’IN TÜM EŞSİZ GÜZELLİKLERİNİ SUNMAKTAN MEMNUNİYET DUYACAĞIZ

Zengin bir tarihe ve eşsiz doğal güzelliklere sahip Anadolu coğrafyasının barındırdıklarının Türkiye için büyük bir kazanç olduğuna vurgu yapan Kılca, ortak mirasımız olarak görülen tüm bu zenginliklerin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının herkesin görevi olduğunun altını çizdi.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Dünya Turizm Günü” dolayısıyla yayımladığı mesajını şöyle tamamladı: “Hz. Mevlana’dan Şems-i Tebrizi Türbesi’ne, Boncuklu Höyük’ten Obruk Hanı ve Kızören Obruğu’na, Karatay Medrese’nden Sırçalı Mescit'e ve daha pek çok değere sahip ilçemizde yerli ve yabancı misafirlerimizi ağırlamaktan, onlara şehrimizin ve ilçemizin güzelliklerini sunmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Karatay Belediyesi olarak sahip olduğu bütün güzellikler ve ayrıcalıklarıyla turizmi, şehir ekonomisi adına önemli bir kalkınma dinamiğine dönüştürmeye devam edeceğiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.