KGC Başkanı Sefa Özdemiz "4. GÜÇ, HER GEÇEN GÜN GÜÇ KAYBEDİYOR"

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yapılan açıklamalarda basının önemine bir kez daha dikkat çekildi. KGC Başkanı Sefa Özdemir, 4. kuvvet olan basının, geleceğin güçlü Türkiye’si için mutlaka desteklenmesi ve sektörde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.

KGC Başkanı Sefa Özdemiz "4. GÜÇ, HER GEÇEN GÜN GÜÇ KAYBEDİYOR"

"10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir" diyen Özdemir, "10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Ancak günümüzde meslektaşlarımız 10 Ocak 1961’den çok daha kötü koşullara sahipler" dedi

Siyasi Partiler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yapılan açıklamalarda basının önemine ve özgürlüğüne dikkat çekildi. Ayrıca FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen hani darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da basının darbecilere karşı milletin sesi olmasına da dikkat çekildi. 

4. GÜÇ, HER GEÇEN GÜN GÜÇ KAYBEDİYOR

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Konya Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Başkan Sefa Özdemir, basının, demokrasilerin gelişiminde ve toplumların ilerlemesinde büyük önem taşıdığına dikkat çekerken, yasama, yürütme ve yargının yanında 4. kuvvet olan basının,  geleceğin güçlü Türkiye’si için mutlaka desteklenmesi ve sektörde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.  Başkan Özdemir, “Dayanışma günü olarak kutladığımız 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla bir kez daha paylaşmak istiyorum.  

Ülkemiz, medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır.

Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki standartlardan yasal düzenlemelere kadar bir dizi sorunumuz, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile çözümlenmeli ve alınan kararlar ivedilikle uygulamaya konulmalıdır. Özellikle çalışma koşulları mutlaka iyileştirilmelidir. 10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından, ne yazık ki 10 Ocak 1961’den çok daha kötü koşullara sahipler. Basın özgürlüğünü ele alan yasalar yeniden düzenlenmeli, terör suçları dışında, cezaevlerinde yazdıkları yazılar nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır. Yaşadığımız tüm bu sorunlar nedeniyle, meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir” dedi. Sefa Özdemir, tüm gazetecilerin ve medya çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.