Kelebeklerin büyülü dünyası Kelebekler Vadisi

Konya’da 2015 yılında açılan ve Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip olan Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya halkının yanı sıra ulusal ve uluslararası ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor

Kelebeklerin büyülü dünyası Kelebekler Vadisi

Selçuklu Belediyesi tarafından 2015 yılında Konya’ya kazandırılan ve şehrin en büyük parklarından olan Kelebekler Vadisi Parkı içinde yer alan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Selçuklu Çiçek Bahçesi ve Macera Kulesi ile son dönemin en gözde ziyaret mekanları arasında yerini aldı. Kelebek şeklindeki mimarisi ile şehrin sembol mekanları arasında olan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’ni 2 milyona yakın kişi ziyaret etti. 2015 yılında açılan park Avrupa’nın en büyük tropikal kelebek bahçesi olma özelliğini taşıyor. Binlerce kelebeğe de ev sahipliği yapıyor, Türkiye’nin de ilk ve tek kelebek bahçesi olma özelliğine sahip.

kelebeklerin-buyulu-dunyasi-kelebekler-vadisi.jpg

BİRÇOK ÜLKEDEN KELEBEK GELİYOR

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi toplam 7.600 metrekarelik açık alanda kurulu, kelebek bahçesinin bulunduğu sera ise 1.600 metrekare ve özel olarak düzenlenmiş. Kenya ve Filipinler’den getirilen 15 çeşit kelebeğin yaşadığı sera, kelebekler için doğal yaşam alanlarına benzer dizayn edilmiş. 28 derece sıcaklık ve yüzde  80 nem oranı ile tropikal iklim şartları bahçe içinde sağlanmış durumda. Hissedilen yoğun nemli ortama rağmen, bahçedeki eşsiz güzellikteki kelebekleri görmek için Konyalılar ve Türkiye’nin diğer şehirlerinden gelen ziyaretçiler sera önünde kuyruklar oluşturuyor.

kelebeklerin-buyulu-dunyasi-kelebekler-vadisi-001.jpg

TÜRKİYE'DE TEK, AVRUPA'NIN SAYILI YERLERİNDEN

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, kelebeğin, larvadan kelebek haline gelişindeki tüm evrelerinin Türkiye’de gözlemlenebildiği tek yer. Avrupa’nın ise sayılı mekanları arasında. Çocukların kelebeklerin arasında özgürce dolaşabildiği açık uçuş alanları ve kelebeklerin hayatlarını sürdürebilmeleri için onlarca tropikal bitki türünün bulunduğu kelebek serası, ziyaretçilerde hayranlık uyandırıyor.

kelebeklerin-buyulu-dunyasi-kelebekler-vadisi-002.jpg

5 BİN KELEBEĞE YAŞAM ALANI SUNUYOR

Konya için önemli bir turizm destinasyonu olan Tropikal Kelebek Bahçesi 7 bin 600 metrekare alanda yer alıyor. Bin 600 metrekarelik kapalı kelebek uçuş alanı 70 türde 5 bin kelebeğe doğal yaşam alanı sunuyor. Yaz-kış 26 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem koşullarının sağlandığı bahçe 150 türe ait 20 binden fazla tropikal bitkiye de yaşam alanı sunuyor. Bahçede kelebeklerin larvadan kelebek haline gelişindeki tüm evreleri gözlemlenebiliyor.

kelebeklerin-buyulu-dunyasi-kelebekler-vadisi-003.jpg

EĞİTİM DE VERİLİYOR

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi çocukların hayvan sevgisini ve bahçe veya botanik konulara ilgilerini artırma amacı taşıyor. Bahçede öğrenciler için bilim insanı, mantar, kuş, böcek etkinlikleri yapılıyor. Hafta sonlarına özel olarak da hayata dokun, boyama ve el işi etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Kelebek Müzesi, Böcek Müzesi ve Doğa Eğitim Sınıfı gibi ziyaret alanları da yer alıyor. Ayrıca kelebeklerin yaşam döngüsünü gösteren bir showroom da var. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.