Karkas et ithalatı sakatatı vurdu

Konya İli Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut ve kasaplar, ithal et kesiminin yurtdışında yapılması ve kesilen hayvanların sakatatlarının ülkeye getirilmemesi dolayısıyla fiyatların yüzde 30 oranında arttığını dile getirdi.

Karkas et ithalatı  sakatatı vurdu

Kırmızı ette yaşanan sıkıntıyı gidermek için  geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen karkas et ithalatıyla birlikte büyükbaş hayvan kesimindeki düşüş, sakatat arzının azalmasına ve talebin karşılanamamasına yol açtı. Kasaplık hayvanlardan elde edilen ''karaciğer, böbrek, yürek, dil, dalak, işkembe ve kelle'' gibi sakatat ürünleri, talebi karşılamayınca fiyatlar tırmanışa geçmeye başladı. Geçen yıla göre fiyatlarda artış yaşanan sakatatlardan işkembenin kilosu 6 TL’den 10 TL’ye, mumbar 8 TL’den 12 TL’ye, karaciğer 22 TL’den 27 TL’ye, yürek 10 TL’den 12 TL’ye, kelle 10 TL’den 15 TL’ye kadar yükseldi.

“İTHAL ET ORTADAN KALKARSA BU SORUN ÇÖZÜLECEKTİR”

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, karkas et ithalatının sakatat arzını olumsuz etkilediğini söyledi. Yurt dışından karkas etin ithal edilmesi ile sakatatların yurt dışında kaldığını dile getiren Nazif Karabulut,  “İç piyasa da kesim az

ve yurt dışından karkas et Türkiye’ye giriş yaptığı için sakatatlar yurt dışında kalıyor. İthalat ile sadece et geliyor ama canlı hayvan ithal edilse sakatatı burada kalacak. Ayrıca iç piyasa da hayvan kesimi az ve durgunluk var. Haliyle bu durumda  sakatat fiyatlarını yükseltti. Geçen yıla göre sakatat fiyatları  yüzde 30 oranında  artış göstererek  et fiyatlarını solladı. İthal et ortadan kalkarsa bu sorun çözülecektir. Dışarıdan et gelmeyince iç piyasa da hayvan çok kesilecek ve sakatatlar burada kalacak fiyat ucuzlayacak” diye konuştu.

“SAKATAT FAZLA TÜKETİLDİĞİ İÇİN TÜKETİM KARŞILANAMIYOR”

Yurt dışından et ithal edildiği için sakatat fiyatlarının arttığını vurgulayan Kasap Mustafa Bezirgancı, son zamanlarda hayvan kesiminin de fazla olmadığını belirtti. Bezirgancı, “Dışarıdan ithal etin gelmesi ve ülkemizde kesimin az olması fiyatların artmasına sebep oldu.  Ayrıca kış aylarında sakatat fazla tüketildiği için tüketim karşılanamıyor. Sakatat fiyatları yüzde 30 civarında arttı ve bu yükseliş yaza kadar  devam eder” dedi.  Et ithal edilmeseydi sakatat fiyatının geçen seneki fiyatla aynı olacağını vurgulayan Bezirgancı,  “İşkembe geçen sene 6 TL iken 10 TL’ye, mumbar 8 TL’den 12 TL’ye, karaciğer 22 TL’den 27 TL’ye, yürek 10 TL’den 12 TL’ye, kelle 10 TL’den 15 TL’ye, böbrek uzun zamandır 6TL’den satılıyor. Şırdan ise çok  fazla gelmiyor daha çok dışarıya ihraç ediliyor” şeklinde konuştu.  

“VATANDAŞ FİYAT YÜKSEK OLSA DA SAKATATI TERCİH EDİYOR”

Konya’da hayvan kesilmediği için sakatat fiyatlarının arttığını ifade eden Kasap Mehmet Refik Kayacı, dışarıdan et ithal edilmese fiyatların artmayacağını aksine düşeceğini söyledi. . Geçen yıla göre sakatat fiyatlarında yüzde 25  oranında bir fiyat artışı olduğunu vurgulayan Kayacı, “Kelle 10 TL’den 17 TL’ye işkembe 7 TL’den 10 TL’ye, mumbar 6,5’dan 15 TL’ye, ciğer 20 TL’den 27 TL’ye, yürek 7 TL’den 12 TL’ye, böbrek 3 TL’den 6 TL’ye kelle 10 TL’den 17 TL’ye yükseldi. Vatandaş fiyat yüksek olsa da sakatatı tercih ediyor. Kelle paça eklem ve kemik ağıları  için ilaçtır.” dedi.

Karkas etin bahane edilip fiyatların yukarı çekildiğini vurgulayan tüketici Mustafa Peker, ithal ete bağlı olarak fiyatların yükseldiğini düşünmediğini ifade etti. Peker, “Kasaplar kendi aralarında anlaşmış gibi bir fiyat uyguluyor ve buna bağlı olarak fiyatlar düşmek yerine sürekli yükseliyor. Kasaplar kendi birliklerini korumak için hareket ediyor” dedi. Fiyatların yüksek olduğunu düşünen Murat Can ise “Dışarıdan ithal et getirmek yerine buradaki besicilerin sorunları ile ilgilenilmeli ve yem fiyatları düşürülmeli. İthal et getirilerek sorun çözülmez” diye konuştu.

Muhabir: Gamze Erdoğan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.