İran, Konyalı iş adamlarını bekliyor

S.S. Uluslararası İhtisas Tekstil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif tarafından düzenlenen toplantıda İran ile iş yapacak iş insanlarına bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İran,  Konyalı iş adamlarını bekliyor

Dernek merkezinde yapılan toplantıya S.S. Uluslararası İhtisas Tekstil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı Fuat Özerin, Sözcü Mustafa Çiftçi, İranlı İş Adamı Salih Raşit ve çok sayıda Konyalı sanayici katıldı.  Programın açılış konuşmasını yapan S.S. Uluslararası İhtisas Tekstil Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatif Başkanı Fuat Özerin, “Kooperatif olarak İran’la yapılacak ticaretlerde aracı olmak, tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak için hazır olduğumuzu, sizlere fırsat ve bilgi vereceğimizi belirtmek istiyorum.  En kısa zamanda 2- 3 ay içinde ihracata başlamak stiyoruz.  Katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi. Akabinde konuşmacılar İran’a dair önemli bilgileri katılımcılarla paylaştılar.  

“İRAN, 3 YIL SONRA BİZİ YAKALAYACAK”

İran iş insanı Salih Raşit ise yaptığı konuşmasında, “Neden İran?” sorusu üzerinden katılımcılara kapsamlı bilgiler verdi. İran’a büyük bir ilginin  olduğunu söyleyen Raşit, bu ilginin  5-6 yıl daha süreceğini vurguladı.  Raşit, “Bu sürecin sonunda, yapılacak yatırımlarla birlikte ortaya bambaşka bir İran çıkmış olacak. Halen Türkiye’nin dış ticaretinin yarısı kadar ticaret yapan İran, 3 yıl sonra bizi yakalayacak. 80 milyonluk nüfusa sahip olan İran nüfusunun yüzde 70’i çalışma yaşı aralığında. Ucuz iş gücü, zengin yeraltı kaynakları, yükseköğrenim kalitesi ve üretim alışkanlığının yanı sıra, Orta Doğu, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan konumunun transit ticaret, gümrük, vergi düzenlemeleri ve yatırımlarla güçlendirilmesi halinde 400 milyonluk bir pazar potansiyeli taşıyor ve bu da yatırımcıların oldukça dikkatini çekiyor” dedi.   Raşit, “Ancak iş insanlarımıza çok iş düşüyor. Doğru ilişkileri kurarsanız İran’ın finansal gücü var. İran’da Türk işadamlarımızın iş yapabileceği sektörler; Başta tekstil olmak üzere yedek parça,  temizlik malzemeleri ve gıda sektörleridir” dedi. Ferit Hepokur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.