İkindi Sohbetlerinde Ereğli'nin tarihi ve kültürü anlatıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Ereğli Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetleri kapsamında Koyunoğlu Müzesi'nde Ereğli'nin tarihi ve kültürel yönleri anlatıldı.

İkindi Sohbetlerinde Ereğli'nin tarihi ve kültürü anlatıldı

Programa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı, Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler ve Müzeler Şube Müdürü Hasan Yaşar ve birçok kültür sanat insanının yanı sıra Ereğlili gençler de katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, "Ereğli'mizin tarihini ve kültürünü gün yüzüne çıkaran kıymetli bir programı gerçekleştirdik. Birçok medeniyeti bünyesinde barındırmış şehrimiz tarihi olarak oldukça zengindir. İvriz Kaya Anıtı, Kervansaraylar, Hamamlar, Tarihi Kaleler ve Tarihi Ulu Cami ile Ereğli tarih kokan bir şehirdir. Konya Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte düzenlediğimiz programla Ereğlimizin tarihini ve kültürünü Konyalı kardeşlerimizle paylaştık. Ayrıca yöresel ürünlerimizi de onlara tanıtarak, tatmalarını sağladık. Açılışını yaptığımız hemşehrimiz Hilmi Erel'e ait Geçmişten Günümüze Ereğli sergimiz de ilgi ile takip edildi. Bu kapsamda bu kıymetli programda başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek Bey olmak üzere emeği olan herkese teşekkür ederim" dedi.
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı "Bu ay Konya'mızın tarih ve kültür açısından önemli İlçelerinden birisi olan Ereğli'yi tanıtıyoruz. Birçok medeniyetin yerleşkesi olan bu ilçemiz önemli bir tarih ve kültüre sahiptir. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim" dedi.
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Doğan Yörük, Hilmi Erel ve Muhammed Yaşar Çuhadar Geçmişten Günümüze Ereğli'yi anlattı. Programın devamında açılışı gerçekleştirilen Hilmi Erel'in Geçmişten Günümüze Ereğli sergisi de yoğun ilgi gördü. Etkinlik sonunda katılımcılara Ereğli'nin yöresel ürünlerin tanıtımı yapılarak ikramda bulunuldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.