‘Her sağlıklı insan bir engelli adayı’ 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen programda konuşan Konya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Yılmaz, engelli bireylerin sorunlarına çözüm getirirken her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini söyledi 

‘Her sağlıklı insan bir engelli adayı’ 

Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliklerde, özel öğrencilerin gösterileri büyük beğeni topladı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün toplumda farkındalığın oluşturulması adına önemli bir gün olduğunu kaydeden Konya İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Yılmaz, özel günlerin farkındalık oluşturması açısından büyük bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. 

her-saglikli-insanbir-engelli-adayi.jpg

“ASIL ENGEL SEVGİDEN VE HOŞGÖRÜDEN UZAK OLAN DÜŞÜNCELERDEDİR” 

Milli Eğitim camiası olarak engellilik ve engelli olan bireylerin konusunu sosyal bir duyarlılık ve sorumluluk olarak gördüklerini ve bu adımları bu bilinçle attıklarını belirten Vekil Mustafa Yılmaz, “Özel bireylerimizin karşılaştığı tüm sorunların toplumsal bir karşılığının olduğu gerçeğinden hareketle onlara karşı tüm engellerin yıkılması için gayret gösteriyoruz. Nitekim onların karşılaştığı sorunlar sadece onları ve ailelerini değil, toplumun her kesimini ilgilendiriyor.

her-saglikli-insanbir-engelli-adayi-002.jpg

Bu sorunlara çözüm getirirken her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu bilinciyle hareket edilmesi ve çalışmaların bu bilinçle yönetilmesi önemli bir husustur. Zira engeli olan ve olmayan her insan aynı hayatı paylaşmakta ve aynı şeylere ihtiyaç duymaktadır. Özel öğrencilere gerekli eğitim imkânları sunulduğu vakit ne kadar önemli başarılar altına imza attığını büyük bir gurur içerisinde görüyoruz.  Sahip olduğumuz değerlere göre asıl engel kalplerde ve akıllarda gizlenmiş sevgiden ve hoşgörüden uzak olan düşüncelerdir. Bu inanç içerisinde aramızdaki engelleri yıkarak, engeli olan ya da olmayan tüm öğrencilerimizle, vatandaşlarımızla omuz omuza vererek geleceğimizi inşa ediyoruz. Bu duygu ve düşünceler içerisinde engelli olanların hayatın içerisinde faal bir şekilde yer edindiği, üretim ve öğretimde daha fazla söz sahibi olduğu bir dünya temenni ediyorum” diye konuştu.  

her-saglikli-insanbir-engelli-adayi-001.jpg

“SADECE 3 ARALIK’TA DEĞİL, HER GÜN ENGELLİLERİN FARKINDA OLUNMALI” 

Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, empati kurarak engelleri kaldırmanın ve engellilerin herkes gibi toplumsal hayata tam katılımlarını sağlamanın hepimizin öncelikli görevi olması gerektiğini ifade etti.  Faruk Bekarlar, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle ilimizde faaliyetlerini yürüten özel eğitim okullarımızın özel öğrencileriyle hazırladıkları performanslar için tebrik ediyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli kardeşlerimizle ilgili toplumsal farkındalığın artmasına, onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımların atılmasına vesile olmasını diliyor, bütün engellilerin sevgi, saygı ve dayanışmayla aşılacağını hatırlatarak tüm engelli vatandaşlarımıza ve onların fedakâr ailelerine saygılarımı sunuyorum.

her-saglikli-insanbir-engelli-adayi-003.jpg

Sadece 3 Aralık’ta değil her gün engellilerin farkında olarak yaşıyorsak zihnimizdeki ve kalbimizdeki engelleri kaldırmışız demektir” ifadelerine yer verdi. Programda, özel öğrencilerin sunduğu, ritim gösterisi, şiir okuma, kaşık gösterisi ve bağlama dinletisi katılımcılardan büyük beğeni aldı. Program çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödül almasıyla sona erdi.   Kübra Karaburç

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.