Güçlü Aile Güçlü Toplum

Konya Sivil Toplum Kuruluşları(STK) Platformu Başkanlığınca “Güçlü Aile, Güçlü Toplum” konulu basın toplantısı düzenlendi.

Güçlü Aile  Güçlü Toplum

Bayır Dıamond Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan  Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu İcra Kurulu Başkanı Muhsin Görgülügil  İslam’ın ailedeki müstesna rolünden dolayı kadını, cemiyetin billur bir avizesi gibi gördüğüne değindi. Başkanı Muhsin Görgülügil, “Zira o, nikâhın feyz ve nuru ile toplumu aydınlatır. Nesli ve namusu korur. Evi düzenler. Malı muhafaza eder. Aileyi ruhani neşelerle doldurur. Günah girdapları ve ahlâksızlık erozyonlarına karşı ailenin koruyucu zırhı -tabir yerindeyse- bir paratoneri gibidir. Kendisini ailesine hasreden fedakâr bir kadın; engin bir sevgiye, derin bir saygıya ve ömürlük bir teşekküre lâyıktır. Şu hiç unutulmamalıdır ki, kadınların manevi terbiyesinin ihmal edildiği toplumlarda insanlık baharı açılamaz. Kadın, gerçek değerini kaybederek sokağa düşer. Bu ise, bir pırlantanın çöp tenekesine atılması gibi talihsiz bir hâdisedir. Kadının sokağa düşmesi, aile ocağını kurutur, toplumu bir mezbelelik hâline getirir; hayat yollarını huzur ve saadet yerine cam kırıkları ile doldurur. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerini açıkladı. Evlenen çiftlerin sayısı 2017 yılında 569 bin 459 iken 2018 yılında yüzde 2,9 azalarak 553 bin 202 oldu. Kaba evlenme hızı binde 6,8 olarak gerçekleşti. Boşanan çiftlerin sayısı 2017 yılında 128 bin 411 iken 2018 yılında yüzde 10,9 artarak 142 bin 448 oldu. Evliliğin yüzde 2,9 azalmasına karşın boşanmalar yüzde 10,9 artmıştır” diye konuştu.

 “MUTLU BİR AİLEYE SAHİP OLMAK ZORUNDAYIZ”

İnsanlık adına; çocukları, babaları, anneleri ve aileyi savunduklarına vurgu yapan Görgülügil,  “Onun için ‘Güçlü Aile Güçlü Toplum’ diyoruz. Son zamanlarda bütün hücumlar kadın ve çocuklar ön plana çıkarılarak toplumun ve ailenin demiri hükmündeki erkeklere ve babalara yapılmaktadır. Eğer sağlıklı bir birey, huzurlu bir toplum istiyorsak öncelikle mutlu bir aileye sahip olmak zorundayız. Bu nedenle yukarıda anlatmaya çalıştığımız hususların Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Sosyal Politikalar Kurulunu toplayarak 6284 ve 5395 ve İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere aileye yönelik tüm uygulamaların acilen gözden geçirilmesini ve TBMM çatısı altında bulunan siyasi partilerin de Aile ve çocuk tacizleri ile ilgili kanunlarda acilen değişikliğe gitmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Gamze Erdoğan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.