Gönüllü itfaiyecilik konusunda bilinçlenilmeli

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Cevdet İşbitirici, “Gönüllü itfaiyecilik konusunda bilinçlenelim. Avrupa ülkesi olan Almanya’da 1 milyon 170 bin itfaiyecinin 1 milyon 100 bini gönüllü itfaiyecidir” dedi

Gönüllü itfaiyecilik konusunda bilinçlenilmeli

Türkiye’nin adeta ciğerleri yanıyor. Ülkenin dört bir yanından orman yangınları haberleri peş peşe gelirken, orman yangınları ile mücadele tüm hızıyla sürüyor. Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşanan orman yangını felaketinin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi yangınla mücadele noktasında desteklerini sürdürüyor.

gonullu-itfaiyecilik-konusunda-bilinclenilmeli.jpeg

“YAŞAYAN HER CANLININ YANINDAYIZ”

Manavgat’ta devam eden yangına Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler de müdahale ediyor. Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Cevdet İşbitirici, “Konya Büyükşehir İtfaiyesi olarak yangın ile mücadele noktasında desteğimiz sürüyor. İnşallah en kısa sürede sona erer. İşini, vatanını, milletini sevenlerde zaman kavramı yoktur. En öncelikli görevi yaşayan her canlıyı kurtarmaktır. Yaşayan her canlının yanındayız. Yangın devam ederken, araçlarımız da yangını söndürmeye gayret ediyor. Allah milletimizi ve güzelliklerimizi korusun. Yakanların da bu ateşte yandığını bize göstersin” diye konuştu.

“GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİK KONUSUNDA BİLİNÇLENELİM”

Yaşanan zor süreçte sağduyulu olunması gerektiğini vurgulayan İşbitirici, gönüllü itfaiyecilik konusunda bilinçli olunmasını istedi. Almanya’da gönüllü itfaiyeciliğin önem kazandığını ifade eden İşbitirici, ülkede görev yapan 1 milyon 170 bin itfaiyecinin yalnızca 70 bininin devlet görevlisi olduğunu kaydetti. İşbitirici, “Bu ülkeyi seven bütün insanlara sözüm; Bu günler ayrışma değil, sağduyunun galip gelmesi gereken günlerdir. Lütfen birbirimize saldırmak yerine ülkedeki büyük yangınların bitmesi için ne gerekiyorsa onu yapalım. Özellikle gönüllü itfaiyecilik konusunda bilinçlenelim. Unutmayalım ki her şeyin devletten olması gibi kavramlar Avrupa ülkesi olan Almanya’da bile yok. Orada bile 1 milyon 170 bin itfaiyecinin 70 bini devlet görevlisi olup, 1 milyon 100 bini ise gönüllü itfaiyecidir” şeklinde konuştu.

“YANAN YERLERE ZEYTİN AĞACI DİKELİM”

Yanan orman arazilerine zeytin ağacı dikilmesi gerektiğini söyleyen İşbitirici, bu şekilde İspanya ve İtalya’nın zeytinyağı ve zeytinde önde olmalarının önüne geçilebileceğinin altını çizdi. İşbitirici açıklamasında, “Geçtiğimiz yıl Hatay’da yanan orman arazilerine zeytin ağacı dikilmesine yönelik çağrıda bulunmuştum. Geçen yıl yaptığım çağrıyı tekraren yapıyorum; yanan orman arazilerine zeytin ağacı dikelim. Daha önce ülkemizin en önemli arazilerine çam ve benzeri ağaç dikilerek kaybedilen zamanı, şimdi İtalya’nın ve İspanya’nın zeytinyağı ve zeytinde önde olmalarının Türkiye olarak önüne geçmiş oluruz” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.