Genç Kâşifler Suyun Yolculuğunu İnceledi

Şehit Mustafa Çuhadar Ortaokulu Genç Kâşifler Ekibi, Galler, Polonya ve Türkiye'den Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü AB Projeler Birimi ile ortak yürütülen Uluslararası Erasmus+ Expeditionary Learning (Keşifsel Öğrenme) Projesi kapsamında keşiflerine devam ediyor.

Genç Kâşifler Suyun Yolculuğunu İnceledi

Genç Kâşifler, suyun yolculuğunu incelemek ve  suyun önemine dikkat çekmek için Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ su arıtma tesislerinde incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı.

Genç Kaşiflerin gezi kapsamında ilk durak olan Konya Büyükşehir Belediyesi  KOSKİ Atık Su Arıtma Tesisi’nde Kimya Mühendisi İsa Gül bilgi aldılar.Gül,  tesiste günlük 200 bin metreküp suyun temizlendiğini ve temiz suyun Tuz Gölü Havzasına gönderilerek orayı beslendiğini, kalan çökeltinin kimyasal analizleri yapılarak çiftçilere gübre olarak verildiğini belirtti. Milyon dolarlık yatırımlarla yapılan bu tesislerdeki aletlerin giderlere atılan suda çözünmeyen maddeler yüzünden çok zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

Genç Kâşiflerin ikinci durağı KOSKİ İçme Suyu Arıtma Tesisi oldu. Tesisle ilgili öğrencileri bilgilendiren Çevre Mühendisi Abdi Bozkurt Gürhan, Apa Barajından gelen suyun bu tesislerde %95-98 oranında temizlenerek, insan sağlığına uygunluğu açısından tetkikleri yapıldıktan sonra şehir şebekesine dağıtıldığını belirtti.

Okul Müdür Yardımcısı Muttalip Şimşek, "Geleceğimizin teminatı öğrencilerimizde su tasarrufu bilinci oluşturmayı hedefledik, bunu en iyi şekilde bizzat gözlemleyerek edinebilirler. Bize bu fırsatı sağladığı için Koski'ye teşekkür ederiz" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler