Fazla vaka Konya’da Tedbirler Şanlıurfa’da

Kovid-19 vakalarında haziran ve temmuz aylarında en yüksek seviyelere ulaşan Şanlıurfa Bölgesi, aldığı sıkı tedbirlerle Ağustos’ta vaka sayılarını düşürdü. Konya Bölgesinde ise tedbirlerin, Şanlıurfa Bölgesine göre daha az alınması sonucu vaka artışları yeniden pik yapmaya başladı

Fazla vaka Konya’da Tedbirler Şanlıurfa’da

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Kovid-19 Günlük Durum Raporu’nda Konya’nın yer aldığı Batı Anadolu Bölgesinde vaka artışları “Kırmızı alarm” dedirtecek şekilde yükselişini sürdürüyor. Rapor incelendiğinde Haziran-Temmuz döneminde en yüksek vaka sayılarına ulaşan Şanlıurfa ve Diyarbakır’ı kapsayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, sıkı tedbirlerle sayıları düşürmeyi başardı. Konya Bölgesindeki günlük vaka sayıları ise 300’e dayandı. Uzmanlar, Şanlıurfa Bölgesindeki vaka sayılarındaki düşüşün alınan sıkı tedbirler sayesinde gerçekleştiğinin altını çizdiler.

fazla-vaka-konyada-tedbirler-sanliurfada.jpg

KONYA BÖLGESİNDE KIRMIZI ALARM 

Sağlık Bakanlığı tarafından her gün yayımlanan Kovid-19 Günlük Durum Raporu’nda Konya Bölgesindeki belirtilen vakalardaki artış tehlikeli boyutlara ulaştı. Özellikle Ankara, Konya ve Karaman’ı kapsayan Batı Anadolu Bölgesi, Türkiye’deki en yüksek vaka artışlarının yaşandığı bölge olarak son bir haftadır yükselişini sürdürüyor. Bunun yanında Hayat Eve Sığar uygulamasında da Konya merkezinin çok yüksek riskli bölge olduğu gösteriliyor.  Konya’da durumun en tehlikeli boyutlara ulaştığı görülüyor. Kovid-19 Günlük Durum Raporu’ndaki 26 Ağustos verilerine göre en yüksek artış 241 ile Batı Anadolu Bölgesinde bulunuyor. Vaka sayılarındaki ikinci bölge ise Şanlıurfa ve Diyarbakır illerini kapsayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. 25 Ağustos’ta ise Konya Bölgesindeki sayı 289 oldu. 24 Ağustos’ta ise bu sayı 296 ile haftanın en yüksek rakamına ulaştı. Daha sonraki günlerde bu sayılar; 248, 247, 178, 237, 241, 231, 233 ve 227 olarak kayıtlara geçti.

fazla-vaka-konyada-tedbirler-sanliurfada-001.jpg

ŞANLIURFA’DA SIKI TEDBİRLER DEVAM EDİYOR

1 Haziran’la başlayan yeni normal dönemde Haziran ve Temmuz aylarında en yüksek vakaların yaşandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde vakalar düşüş  gösterdi. Vakaların Konya Bölgesinden daha az olduğu Şanlıurfa’da şehre giriş çıkışlar kontrolle sağlanırken artışın azalması için birçok tedbir ve yaptırımlar ardı ardına geliyor. Rapordaki sonuçlara göre Şanlıurfa Bölgesi’ndeki vakalar Temmuz ayında 300’e dayanmıştı. Bölgede vakaların artışının ardından sıkı tedbirlerle sayılar 120’lere kadar geriledi. Şanlıurfa Valiliğinden alınan bilgilere göre, denetim ekipleri günde 3 bin 250’nin üzerinde işyerini denetliyor. Koronavirüs salgınıyla mücadelede uyulması gereken maske, mesafe, hijyen ve izolasyon tedbirlerini denetlemek üzere, son 24 saatte Şanlıurfa genelinde bin 915 kişiden oluşan 469 ekip görev yaptı. Kural ihlali yapan işletmeler ve vatandaşlara gerekli uyarılar yapıldıktan sonra yeniden kural ihlali yapanlara cezalar anında kesiliyor.

fazla-vaka-konyada-tedbirler-sanliurfada-002.jpg

Valiliğin internet sitesinde yer alan bilgilere göre sadece 25 Ağustos günü 43 iş yeri ve 46 kişi hakkında 48 bin 150 lira para cezası kesildi. Bunun yanında Pandemi ekibi 24 saatte 400’ün üzerindeki Kovid-19 hastalarına mobil sağlık hizmeti ulaştırıyor. 24 Ağustos  günü 3 bin 374 iş yeri ve alan denetimi gerçekleştirdi. Kuralları ihlal ettikleri belirlenen 133 iş yeri ve 46 kişi hakkında cezai işlem uygulayan ekipler, 43 bin 210 TL tutarında idari para cezası kestiler. Şanlıurfa Valiliğinin sitesinde yapılan denetimler gün gün aktarılırken hafta sonları da denetimlerin aynı hızla devam ettiği bildirildi. Bunun yanında kamu kurumlarının girişlerinde görevli personel marifetiyle, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden veya cep telefonlarından SMS yoluyla öğrenilen kodlar sorgulanmaya başladı. 23 Ağustos’ta toplam ceza rakamı ise 40 milyon lirayı aştı.  Konya’da her geçen gün yetkililer maske ve sosyal mesafe uyarısı yaparken, Valilik tarafından alınan kararlarla toplu organizasyonlar ve birçok alanlarda sıkı tedbirler getirildi. Tüm bu tedbirlere rağmen vaka sayılarındaki artış yükselişini sürdürüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.