Esnaf tedbirde devlet denetimde

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında artan denetimlerle birlikte esnaflarda tüm tedbirlerini alarak faaliyetlerini sürdürüyor. Lokanta, kafe ve çayevi esnafları denetimlerin yerinde olduğunu ve sık sık yapıldığını dile getirdiler.

Esnaf tedbirde devlet denetimde

Kovid-19 salgınıyla mücadele devam ederken Konya Valisi Vahdettin Özkan imzasıyla Konya’daki tüm kamu kurum ve kuruluşlara 16 maddeden oluşan koronavirüsle mücadele genelgesi gönderildi. 2020/05 sayılı genelgede içinde bulunduğumuz şartlarda en önemli işin koronavirüs salgını ile mücadele olduğu dile getirildi. Bu kapsamda eldeki personel, araç gibi tüm imkânlar ve kaynaklar salgının yayılmasını engellemek maksadıyla başta sağlık teşkilatı olmak üzere, salgında görev yapan birimlere tahsis edileceği; salgınla mücadelede, bütün kişi ve kuruluşların etkin katkısını sağlamak üzere gereken her türlü tedbirlerin alınacağı maddesi yer aldı. Genelgede bu baş maddenin yanında, denetimlerin sıklaştırılacağı, kararların kağıt üzerinde kalmadan uygulanacağı da dile getirildi.

esnaf-tedbirde-devlet-denetimde.jpg

DENETİMLER SIKLIKLA YAPILIYOR

Genelgenin yayımlanmasının ardından insanların yoğun olarak gittiği restoran, kafe, çayevleri işletmecileri ile pazar esnafları denetimlerin sıklıkla yapıldığını dile getirdiler. Şifa Restoran İşletme Müdürü Ali Baykara, koronavirüse karşı tüm tedbirleri aldıklarını ve müşterilerini güvenle ağırladıklarını dile getirdi. Emniyet ve diğer yetkili birimlerin sürekli denetime geldiklerini söyleyen Baykara, “Yetkililer sürekli denetleme yapıyor. Bizlerde kurallar gereği tüm tedbirlerimizi aldık. Sosyal mesafe kuralı ile servislerimizi yaparken, girişte ateş ölçümünün yanı sıra her masada dezenfektan bulunuyor. Şu ana kadar denetimleri yerinde buluyoruz ve bizlerde kurallara uyarak müşterilerimizi ağırlıyoruz” diye konuştu.

“KURALLARA UYUYORUZ, SORUN YOK”

Konya’nın uğrak çayevlerinden olan Bedesten Çarşısı içindeki Nasip Çayevi İşletme Sahibi Çetin Arslan kurallara uyarak hizmet verdiklerini dile getirdi. Şu ana kadar denetimlerde bir sorun yaşamadıklarını söyleyen Arslan, “Zabıta, emniyet birimleri ve birçok memurun sürekli denetimde olduğunu görüyoruz. Buraya da sıklıkla uğruyorlar. İşletmemiz ve müşterilerimiz kurallara uyduğu için sorun yaşamıyoruz. Denetimlerin sıklıkla yapılmasını olumlu buluyoruz” dedi.

Melike Hatun Çarşısı Pazar esnaflarından Mevlüt Zeybek ise esnafların sürekli denetimde olduğunu dile getirdi. Esnafların da tüm tedbirleri aldıklarını söyleyen Zeybek, “Müşterilerimizin ürünlere dokunmasına izin vermiyoruz. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmasına özen gösteriyoruz. Esnaflar kurallara uyuyorlar ve sürekli denetimdeler. Artık yeni dönem bu şekilde olacak ve herkes kurallara uyacak. Kurallara uymayanlara verilen cezaları doğru buluyorum” diye konuştu.

TOPYEKÛN MÜCADELE EDİLECEK

Valilik tarafından kurum ve kuruluşlara gönderilen genelgenin devamında Kovid-19 ile topyekûn mücadele edilmesi gerektiğinin altı çizildi. Bu kapsamda vatandaşların duyarlılığını arttırmak için bilgilendirme faaliyetlerinin yapılması, denetimlerde birim amirlerinin fiilen sahada olacağı, muhtarlıkların sürece dahil olması, personelin moral ve motivasyonunu artırıcı her türlü tedbir alınması ve tüm kurumların öncelikli görevinin virüsle mücadele olduğu bildirildi. Genelgenin devamında; Denetimlerin daha görünür hale gelmesine yönelik tedbirler alınması, izolasyon sürecindeki kişilerin sıkı takibinin yapılması, denetimlerin, 24 saat kesintisiz devam edecek şekilde planlanması, Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarına harfiyen uyulması ve meskenler haricinde vatandaşların istisnasız her yerde maske takması sağlanması ve sıkı bir şekilde denetimlerin yapılması yer aldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.