Elkart’ta yeni dönem başlıyor HES ile entegre olacak ve kişiselleşecek

Konya Valiliği tarafından yayımlanın 104 numaralı İl Hıfzıssıhha Kurulu kararında toplu taşımada kullanılan elkartların kişiselleştirilmesi ve HES uygulamasıyla entegre edilmesi bildirildi. Büyükşehir’den yapılan açıklamada elkartların kişiselleştirilme çalışmalarının başladığı söylendi

Elkart’ta yeni dönem başlıyor HES ile entegre olacak ve kişiselleşecek

Kovid-19 ile mücadele tüm hızıyla sürerken yeni kararlar da alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda Konya Valiliği tarafından yayımlanan 104 Nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu kararında otobüs, tramvay gibi toplu taşımada kullanılan elkartların kişiselleştirilmesi ve HES uygulaması ile entegre edilmesi yer aldı. Kararda abonman, öğrenci, yaşlı, gazi, engelli ve gazetecilerin  kullandığı ve kişisel bilgilerinin yer aldığı elkartların HES uygulaması ile entegrasyon sağlanması bildirildi. 104 Nolu İl Hıfzıssıhha Kurula kararında, elkart bayilerinden alınan ve kişisel bilgilerin yer almadığı, sadece lira yüklenilen kartlar için de yapılması gerekenler belirtildi. Karara göre kişisel olmayan elkartların kişiselleştirilmesi için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir an evvel çalışmanın başlatılması gerektiği söylendi. Kararın devamında; Kovid-19 hastalığı tanısı konulan ya da temaslısı durumunda olan kişilere ait kişiselleştirilmiş seyahat kartlarının izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınmasına karar verildiği bildirildi. Bunun yanında, “Kovid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle izolasyonda olması gerektiği kendisine bildirilmesine rağmen şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgilerinin, gerekli idari yaptırımların  uygulanması ve gerekiyorsa adli mercilere suç duyurusunda bulunulması için İçişleri Bakanlığı aracılığıyla (e-içişleri sistemi üzerinden elektronik olarak) ilgili Kaymakamlıklarla paylaşılmasına karar verilmiştir” denildi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÇALIŞMALARA BAŞLIYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kararda belirtilen maddeler için açıklama yapıldı. Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgilere göre, abonman, öğrenci, yaşlı, gazi, engelli, gazeteci gibi kişilerin kullandığı elkartların HES uygulaması ile entegrasyon sağlaması için çalışmaların başladığı söylendi. Öte yandan, kişisel olmayan kartlar için de kişiselleştirme çalışmalarının başlanacağı bilgisi yer aldı. Kişisel olmayan kartların kişiselleştirilmesi için uygulanacak prosedür ise önümüzdeki günlerde belli olacak ve kamuoyuna duyurulacak.

KONAKLAMA TESİSLERİ HES KODU OLMAYANLARA HİZMET VERMEYECEK

Kovid-19’a karşı mücadele kapsamında yeni alınan bir diğer karar da 105 Nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarında yer aldı. Bu karara göre otel, motel, pansiyon, misafirhane, kamp gibi konaklama tesislerinde hizmet almak isteyenler Hayat Eve Sığar (HES) kodu alınarak kabul edilecek. Kararda bu tesislere gelerek Kovid-19 virüsü tespit edilen kişilere ise alınacak kararlar şu şekilde sıralandı; Kovid-19 tanısı konulduğu ya da temaslı olduğu tespit edilen kişilerle ilgili olarak; Kovid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşterilerin, “Güvenli Turizm Sertifikası” uygulaması gereği oluşturulan “misafir izolasyon odalarına” yerleştirilecek. Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Kaymakamlar tarafından ilgili Bakanlık Genelgeleri ile Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nin hükümleri göz önünde bulundurularak gerekli tedbirlerin alınacak. HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren konaklama tesislerinin Kaymakamlıklarca 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek. 

Haber Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.