El-insaf bu ne israf! (Özel Haber)

Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada, 'Türkiye’de gıda israfıyla yaşanan mali zarar yaklaşık 214 milyar lirayı buluyor' diye konuştu.

El-insaf bu ne israf! (Özel Haber)

Dünya nüfusu her geçen gün artarken, ekilebilir tarım arazileri ise hızla azalıyor. Küresel gıda üretiminin üçte birine tekabül eden gıda israfı, sınırlı olan dünya kaynaklarının daha dikkatli bir şekilde kullanılabileceğinin en büyük örneğini oluşturuyor. Bir tarafta çöpten ekmek toplayarak yaşamaya çalışan insanlar,  diğer tarafta ise gıda da yaşanan korkunç bir  israf duruyor. Dünya genelinde gıdada yaşanan israfın yüzde 40’lara ulaştığını belirten Gıda Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Hulusi Ada,  gıda israfının Türkiye'de ve dünyada çözülmesi gereken en önemli sorunların başında geldiğini söyledi.  Yapılan araştırmalara göre her yıl dünya genelinde, 1.3 milyar ton yiyeceğin israf edildiğine vurgu yapan Hulusi Ada, “Türkiye’de gıda israfı sorununun maliyeti yıllık 214 milyar lirayı bulmaktadır, dünya genelinde ise yaklaşık 1 trilyon dolara tekabül etmektedir. Kişi başına günlük ortalama 333 gram ekmek üretilmektedir. Türkiye'de günde 4,9 milyon, yılda 1,7 milyar ekmek çöpe atılmaktadır. Oysa dünya üzerinde bir dilim ekmek bulamadığı için açlıktan ölen milyonlarca insan var. İsraf edilen gıdanın sadece dörtte biri, dünyada açlık çeken 795 milyon insanı doyurmaya yeterli olabilecektir. Ayrıca gıda israfının bir diğer zararı, yaklaşık 3.3 milyar ton karbondioksit yayması, bunu da küresel iklim değişikliğini hızlandırmasıdır” dedi.

“EKMEK İSRAFIYLA 80 DEVLET HASTANESİ YAPILABİLİR”

İsraf edilen gıda maliyetinin herkesin cebinden çıktığını aktaran Hulusi Ada, “İsrafla birlikte sadece paramız değil, ham madde, doğal kaynaklar, enerji ve emeğimiz de israf ediliyor” dedi.  Her yıl israf edilen 500 bin ton ekmeğin maliyetiyle 80 tane devlet hastanesinin yapılabileceğine dikkat çeken Hulusi Ada, “Gıda israfı sadece üretim aşamasında değil tüketim aşamasında da fazla. Manav esnafı, gün içinde satamadığı üründen akşam zarar eder. Aynı durum pazarcılar, lokantacılar, fırıncılar ve kasaplar için de geçerli. Böyle olunca satıcının üreticiden aldığı ürünün maliyeti 3 katına çıkıyor.  Dolayısıyla gıda israfıyla mücadele, fiyatların dengelenmesinde nerdeyse gıda üretimi kadar önemli bir noktada” diye konuştu.

“İSRAF EN ÇOK HERŞEY DAHİL  OTELLERDE YAŞANIYOR”

Türkiye'de gıda israfının büyük bir kısmının "her şey dahil" otellerde yaşandığını sözlerine ekleyen  Başkan Hulusi Ada, “Kayıtlara göre her şey dahil sistemiyle çalışan otellerde, lokantaların 5 katı gıda israfı yapılıyor. Gıda satın alınmadan önce bile hatalı ambalaj, taşımacılık esnasında kalite kaybı ve uygunsuz soğutma ve saklama altyapılarından kaynaklı israflar da yaşanabiliyor” ifadelerini kullandı. Gıdada israfı önleyebilmek için tavsiyelerde bulunan Ada, “Günümüzde herkes ihtiyacı olduğu zaman istediği ürüne kolayca erişim sağlayabiliyor. Eskiden olduğu gibi çuvalla ve kasayla sebze meyve alıp israf etmek doğru değil. Kullanabileceğimiz kadar ürün satın almalıyız. Gıda israfını minimuma indirir hatta yok edersek gıda ürünlerindeki fiyatların da dengeleneceğini düşünüyorum. Gıda israfı sorununun çözümüne yönelik kampanyalara, eğitim ve teşviklere ağırlık verilmeli. Geri dönüşümü mümkün olanlar için geri dönüşüm alternatifleri değerlendirilmeli” ifadelerinde bulundu.

Özel Haber :Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.