‘Çiftçi ekonomik olarak zor durumda’ (Özel Haber)

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, “Son 5 yıl içerisinde tarımsal girdi maliyetlerinin 2 kat artmasıyla çiftçi ekonomik olarak zor bir sürece girdi” diye konuştu.

‘Çiftçi ekonomik olarak zor durumda’ (Özel Haber)

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, göreve başladıkları günden  bu yana eğitim faaliyetlerine önem verdiklerini söyledi. Çiftçinin çalışmadığı kış günlerinde üniversitelerden hocalarla köylerde eğitimler verdiklerini aktaran Rıfat Kavuneker, “Hayvan hastalıkları, bakımı, her türlü hububat, yeşil bitki hastalıkları, bakımı ile ilgili toplantılar yapıyoruz. 2 yıldır da bünyemizde tarım danışmanı çalışıyoruz. Köylerimizde ürün çeşitliliği arttığı için hastalıklar da artıyor. Çiftçimiz herhangi bir hastalıkla karşılaştığı zaman, fotoğrafını çekip Whatsapp hattımızdan tarım danışmanımıza gönderiyor. Hocalarımız ve Tarım İl Müdürlüğümüz ile irtibata geçip, ücretsiz olarak olaya müdahale ediyoruz. Çözümünü sunuyoruz. Tarım danışmanı sayısını 5’e çıkarıyoruz. Bunun dışında projelerle ve kendi bütçemizle aldığımız makine ve ekipmanları çiftçimizin kullanımına  sunuyoruz. Sorunlarımızı bakanlarımıza ve diğer yetkililere aktarıyoruz. Ziraat odaları, çiftçinin odası, çiftçinin kendi öz malıdır.  Buralarda çiftçinin hakkını aramaya çalışıyoruz. Çiftçi Odası’na sahip çıkmalı” dedi.

“TARIMSAL GİRDİLER BU 5 YILLIK ZAMANDA 2 KAT ARTMIŞ BULUNMAKTA

Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker, Türkiye ekonomisinde dalgalanmalar yaşandığını, bunun da çiftçiyi olumsuz yönde etkilediğinin altını çizdi. Ülkemiz bir çok badireler  atlatmaktadır diyen Rıfat Kavuneker, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Bunlardan bazıları 15 Temmuz kalkışması, gezi olayları, Suriye iç savaşı, terör, dövizin ani dalgalanması gibi olaylardır. Bu durumlarda ülkemiz ekonomimizde olumsuz yönde etkilenmektedir. Biz burada ülkemize ve devletimize tam destek vermekteyiz. Fakat biz çiftçiler olarak yaşamımızı idame ettirmek için hayli çaba sarf etmekteyiz. Kimseye muhtaç olmamaya çalışıyoruz. Şunu üzülerek belirtmeliyim ki 5 yıldır buğdayın ve arpanın satış fiyatı aynı seyretmektedir. Hububat çiftçinin ana üretim kalemini oluşturmakta. Bundan dolayı çiftçi maddi olarak zor durumdadır. Tarımsal girdiler bu 5 yıllık zamanda 2 kat artmış bulunmaktadır. Enflasyonla mücadele etmek amacıyla ekmeğe zam yapılmamakta, hasat zamanı arz fazlalığından dolayı fiyat düşmekte ve bunları hepsi çiftçiyi zor duruma sokmaktadır.  Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası'nın çiftçiye verdiği tarımsal ürünlerde faizi yüzde 33'ün üzerindedir. Çiftçi borçlu, devletimiz halkın her kesiminin derdine çare bulmakta, çiftçi için de bir çözüm talep etmekteyiz. Hükümetimiz tarım kredilere olan borcumuzu uzun vadeye yaymalı, bağ kur primlerini aylık değil, çiftçinin ürün satışı ile uyuma vadelerde tahsilatı sağlanmalıdır. Şehirden köye dönüşe değil, köydeki çalışanı köyde tutma yolunu ve çözümünü bulmalı ve bu sorunları hep birlikte çözmeliyiz.”

 Özel Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.