CHP, turizmcilerin sorunlarını dinledi

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener TÜRSAB Konya BTK Başkanı Özdal Karahan ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek, Konya turizmiyle, turizm ve seyahat acentelerinin sorunları hakkında bilgi aldı.

CHP, turizmcilerin sorunlarını dinledi

TÜRSAB Konya Bölge Temsil Kurulu(BTK) Başkanı Özdal Karahan CHP’nin ziyaretinden memnun kaldıklarını belirterek, “TÜRSAB 1972 yılında 1618 sayılı yasayla yarı kamusal bir birlik olarak kuruldu. Nerden bakarsak 50 yıldır değiştirilmemiş olan bir Turizm ve Seyahat Acenteleri yasamız var.İki yıl önce Turizm Seyahat Acentelerinin bir yasa tasarı hazırlanarak Turizm Bakanlığına verilmişti. Hala bakanlıkta bekletiliyor. Bu yasa tasarısının içeriği mevcut turizm ve seyahat acenteleri yasasının güncellenmesi ve daha aktif bir hale getirilmesinden oluşuyor. Bu durumu anlamakta zorlanıyoruz. Pandemi sürecinde seyahat acenteleri rahat etsin diye Home Ofis olarak çalışmalarını sağlayacak talebimizi her ay dile getirmemize rağmen, bakanlık aylık olarak uzattı. Seyahat acentalarının belgelerinin değerini yükselterek bankalarda bir karşılığı olmasını istedik ki bunun ne kadar mantıklı olduğu şimdi pandemi sürecinde ortaya çıktı. Hem Home Ofis ve hem de belge değeriyle ilgili talebimiz yasalaşmış olsaydı bugünün pek çok sorunu çözülmüş olacaktı.  Kredi talep etmemize rağmen şartlarının ağır olmasından dolayı birçok meslektaşımız bu kredileri alamadı. Pandemi döneminde bakanlık yeterince bizlerle ilgilenmedi. Gelecekteki korkumuz gereken tedbirler alınmayıp, destekler verilmezse sektör olarak bitme noktasına gelebiliriz. Sizlerden talebimizde sektöre destek olmanızdır. Sorunlarının takibidir. Ziyaretimize gelerek sorunlarımız hakkında bilgi almanızdan dolayı da teşekkür ederiz” dedi.

Seyahat Acenteleri Yasasının bekletilmesi yanlıştır    

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener Turizm Seyahat Acenteleri Yasasının bakanlıkta bekletilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, “Kendisi de bir turizmci olan Bakanın Turizm Seyahat Acenteleri yasasının güncellenmesi amacıyla hazırlanan yasa tasarısını hala bakanlıkta bekletmesi büyük bir yanlıştır. Kabul edilir bir durumda değildir. Pandemi sürecinde sektörün zararı tespit edilerek bir destek paketi çıkarılmalıydı. Türkiye’nin 50 milyar dolar turizm gelirine ulaşması böyle bir durumda mümkünde gözükmüyor. Umarız. İktidar ve bakanlık yaptığı yanlışlardan dönerek, sektörünüze gereken desteği verir. Bizlerde sizler için yapılması gereken ne varsa yapmaya devam ederiz” diye konuştu.

Bilim Kurulunun Bir Sözcüsü Olmalıydı

CHP Konya İl Başkanı Barış Bektaş Pandemi sürecinin iyi yönetilmediğinin üzerinde durarak, “Sizlerin sorunlarının dinlemek ve bilgi sahibi olmak için ziyaretinize geldik. Pandemi sürecinde bazı sektörle ve turizm sektörüne yeterince destek verilmediği görülmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biriside Bilim Kurulu’nun bir sözcüsünün olmayışı ve sektörler hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığından kaynaklanıyor. Süreç iyi yönetilmediğinden dolayı sektörlere yeterince destekler verilmedi. Turizm ve Seyahat Acentelerinin hazırlanmış bir yasa tasarısının Bakanlıkta bekletilmesi kamu yönetiminin içine düştüğü durumu ortaya koymaktadır. Umarım bakanlık bu yanlıştan dönerek ilgili yasa tasarısını meclise gönderir. İlginize teşekkür ederiz. Sorunlarının çözümünün takip edeceğiz”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.