Çavuşçugöl’ün suyu çiftçiyi birbirine düşürdü

Ilgın Çavuşçugöl’ün çevresindeki köylüler ile Ilgınlılar arasındaki su paylaşamama sorunu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Atlantılılar, göl suyundan haklarına düşen oranda faydalanamadıklarını iddia ederken, Ilgınlı yetkililer ise her bölgeye belirtilen oranda su verildiği dile getirdiler.

Çavuşçugöl’ün suyu çiftçiyi birbirine düşürdü

Ilgın Çavuşçugöl’de birçok çiftçi,  tarlalarının kömür ocağına dönüştürülmesine karşı itirazlarını sürdürürken diğer taraftan da gölden sulama yapmak isteyen çiftçilerin sorunu her geçen gün büyüyor. Çavuşçugöl’ün suyundan ürünlerini sulayan Atlantı Mahallesi çiftçileri son zamanlarda Ilgın tarafından suların verilmediğini özellikle ayçiçeği ve pancar ürünlerini sulayamadıklarını iddia ettiler. Atlantı Mahallesi yetkilileri 9 mahalleyle birlikte su sorunu yaşadıklarını ve bu sorunun çözüme kavuşmasını istediklerini belirtiler. Öte yandan Ilgın tarafı ise iddiaların gerçek dışı olduğunu, yönetmelik ile belirtilen su hakkının her bölgeye verildiğini dile getirdiler.

MUHTAR DEMİRÖZ: HAKKIMIZ OLAN SUYUN PAYINDAN ALDILAR

Atlantı Mahallesi Muhtarı Ramazan Demiröz, Çavuşçugöl’den Atlantı Mahallesine 65 milyon metreküp su verilmesi gerektiğini belirterek 12 milyon metreküpün verilmediği iddiasında bulundu. Muhtar Demiröz, daha önce defalarca bu sorunun yaşandığını halen çözüm bulunmadığını dile getirerek, “65 milyon metreküp su hakkımızdan 12 milyon metreküpünü kullanamadık. Birçok çiftçinin ürünü bu durumdan dolayı zarar gördü” dedi.

cavuscugolun-suyu-ciftciyi-birbirine-dusurdu.jpg

TEKTEZEL:  9 KÖY MAĞDUR

Çavuşçugöl Sulama Birliği Atlantı Sulama Birim Müdürü Ali Tektezel, göl suyunun kullanım oranının düşürüldüğünü bu yüzden 9 köyün sulama yapamadığından dolayı mağduriyet yaşadığını dile getirdi. Ilgınlı yetkililerin girişimleri sonucu Atlantı ve diğer köylere su verilmediğini iddia eden Tektezel, “Çavuşçugöl’den Atlantı tarafına yıllık toplamda 65 milyon metreküp su verilmesi gerekiyor. Ilgınlı yetkililer, gölün çamurla dolduğu iddiasında bulunarak 22 milyon metreküp suyu bırakmıyorlar. Çamur dolmasından dolayı gelecek sene 34 milyon metreküp su verilmeyecek. Her yıl bu oran artarak devam ediyor. Bizlerin sulama ihtiyacı sadece Çavuşçugöl’deki sudan sağlanıyor. Gölün korunması için suyun bırakılma oranı arttıkça bizlerin suyu azalıyor. Atlantı Mahallesi olarak suyu almak istedik, fakat Ilgın yetkilileri izin vermedi, DSİ yetkilileri bu duruma sessiz kaldı. Su kapaklarının başına nöbetçi koyduk, nöbetçinin kaldığı karavan kurşunlandı. Bazı olaylar meydana geldi fakat jandarma duruma el koymadı” diye konuştu.

DEMİR: VAHŞİ SULAMAYLA SU BOŞA HARCANIYOR

Ilgın Ovası Pompaj Sulama Birliği Başkanı Ejder Demir ise iddialara belgelerle cevap verdi. Demir, Atlantı ve diğer mahallelerin sulamayı vahşi sulama ile yaptıklarından hak ettikleri su miktarından fazlasına ihtiyaç duyduklarını ve fazla suyu talep ettiklerini dile getirdi. Sulama sisteminin 1972 yılında yapıldığını bunun için yağmurlama sistemi kurulmadığını öne süren Demir, “Çavuşçugöl Depolamasında barimetrik denilen çamur birikme çalışması yapıldı. Göl içinde çamur oranı yükseldiği için göldeki kullanılmayacak suyun hacmi denilen ölü hacim kotunda değişiklik meydana geldi. Tespit Raporunda göl içindeki doğal hayatın korunması için ölü hacim 1021,55 metreden 1022,11 metreye çıktı. 2020 yılı için 1021,90 metre kotunun altında su alınmamasına karar verildi. Atlantı ve diğer köylüler kullanacakları yüzde 65’lik oranı vahşi sulama ile yaptıklarından sonbahar gelmeden bitiriyorlar. Suyun daha verimli kullanılması için yağmurlama sistemine geçmeleri gerekiyor. Bu sayede hakları olan yüzde 65’lik su kullanma oranlarını sene boyunca ziyan olmadan kullanabilecekler” şeklinde konuştu.

cavuscugolun-suyu-ciftciyi-birbirine-dusurdu-001.jpg

KARA, VAHŞİ SULAMAYLA HAKLARINI ERKENDEN BİTİRİYORLAR

Atlantı Ovasının Çavuşçugöl’den giden kanallarla sulandığını hatırlatan, Ilgın Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kara, kanallarla sulamanın vahşi sulama yöntemiyle yapıldığını ve bu yöntemle suyun boşa aktığını dile getirdi. Atlantı tarafında yapılan vahşi sulama ile tarlarda balıkların olduğuna da değinen Başkan Kara, “Buradaki sulama vahşi sulama ile yapıldığı için sudan elde edilecek tasarruf ortadan kalkıyor. Göldeki suyun sulama için ayrılan kısmından Atlantı tarafı yüzde 65 oranını kullanması gerekiyor. Yıl içinde bu orandaki su Atlantı tarafına veriliyor. Vahşi sulama yapıldığı için haklarını erken dönemde bitiriyorlar. Bunun için 1972 yılında yapılan eski sistemlerin kaldırılıp yerine kapalı sistemlerin kurulması gerekiyor. Böylece yüzde 65’lik oran daha tasarruflu ve uzun dönemde kullanılacaktır” dedi.

ATLANTI VE ILGIN’IN SU SORUNU

Ilgın Çavuşçugöl suyunun bir kısmı sulama için kullanılırken bir kısmı da gölün tabiatı korunması için sulamaya yasak olarak tutuluyor. Gölün, sulamaya kullanılacak su oranının yüzde 65’inin Atlantı Mahallesi tarafından kullanılması kararı bulunuyor. Ilgın tarafından yapılan iddialara göre Atlantılılar kullanacakları miktarı vahşi sulama yaptıkları için erken dönemde bitiriyorlar. Diğer taraftan,  göldeki çamur oranının artmasıyla kullanılacak su oranı da küçülüyor. Atlantılılar, çamur oranının birileri tarafından arttırıldığını bunun için sulama için kullanacakları yüzde 65’lik oranın daha da düşürüldüğünü dile getiriyorlar. Ilgın tarafından ise yapılan tespit raporlarında göldeki çamur oranının yükseldikçe herkesin kullanacağı su miktarının azaldığı dile getiriliyor. Ilgınlılar, daha önce Atlantı tarafının bolca vahşi sulama yaptıkları için hak ettikleri oranı çabucak bitirdiklerini de dile getiriyor. Atlantılılar ise çamur oranı tespit raporlarının gerçekçi olmadığını su verilmemesi için bu uygulamanın yapıldığını söylüyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.