Çatınızda güneş enerjiye dönüşecek

Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği işbirliğiyle düzenlenen "Endüstriyel Çatılara Yönelik Güneş Enerjisi Santrali Uygulama Fırsatları" semineri Konya'da gerçekleştirildi.

Çatınızda güneş enerjiye dönüşecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen seminere, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altınyaldız , AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk ve çok sayıda yatırımcı ile öğrenci katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, "İstihdam seferberliği için çalışmalarımız devam ediyor. Bütün işverenlerimizin sanayicilerimizin taşın altına elini koyması gerekir. Ülke olarak önce kur saldırılısıyla başlayan ekonomik daralma ile birlikte işsizlik sayımız arttı. Bunun için işverenlerimizin ve vatandaşlarımızın üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Kötü düşünürsek umutsuzluğa düşeriz.  Bugün taşın altına elimizi koymaz isek, gelecekte yaşanacak olan ekonomik ve sosyal sıkıntılar bizleri bulmasın" dedi.GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, "Ülkemizde petrol yok ama güneş var. Bedava kaynak. Yenilenebilir güneş enerjisi ile  çatımızda elektrik üretimi yapmamız için herhangi bir engel de bulunmuyor. Bunun için gerekli teşvikler de yapılıyor" diye konuştu

“DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI ORTADAN KALDIRMALIYIZ”

EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş ise konuşmasında güneşin artık teknolojinin gelişmesinden sonra hayatımızın her alanına girdiğine dikkat çekerek, " Güneş birçok alanda kullanılıyor. Sıcak su, sera tarımı ve inşaatlarda kullanılan güneş artık teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın her alanına girmiş durumda. Güneşten her türlü faydalanabiliriz. Enerji için bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Bu yüzden güneşten elektrik üreten santrallerinin önünü açarak işe başladık. Bununla birlikte yeni kanunlar çıktı, teşvikler verilmeye başlandı. Lisanssız üretim mevzuatlarında yapılan düzenlemeler ile yatırım yapabilme ihtimallerini artırdık. Türkiye'de 5 bin 100 megawat gücünde santraller bulunmakta. Kendi elektriğimizi kendimiz üretmeye başladık. Dışa bağımlılığımızı ortadan kaldırmalıyız" dedi.

“İKİ YIL İÇERİSİNDE 5 BİN 100 KİLOWAT SAAT ÜRETİM YAPILDI”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ise lisanssız üretim konusunda sektörleri yakından takip ettiklerini belirterek, "Lisanslı üretim de 600 megawat üretim yapıldı. Lisanssız kapsamda yatırımcıların hareket geçmesi ile birlikte iki yıl içerisinde 5 bin 100 kilowat saat üretim yapıldı. Hedeflediğimiz zamanında üzerinde bir yatırım gerçekleştirildi. Bu yatırımlarda devlet teşviklerinin önemli rolü bulunmakta. Teknik kayıpları azaltmak için yerinde üretim yapılmasının önemine dikkat çekiyoruz. Yeni dönemde mesken, işyeri, tarımsal sulama tesisleri kendi elektriklerini üretebilecekleri lisanssız üretim tesisleri kurabilecek. Aylık mahsuplaşma konusunda da bakanlığımız çalışmalarını tamamladı ve yakın bir zamanda kurulda gündeme getirecek. Ana hedefimiz tüketim noktasında üretim yapılmasını teşvik etmek. Türkiye'nin yüzde 10 enerji yatırımını Konya karşılıyor. Karapınar'da yeni yatırımlar yapılıyor" diye konuştu.

“ENERJİ ALANINDA PEKÇOK DEĞİŞİKLİK YAŞANDI”

Konya’nın ticareti, sanayi üretimi ve sürdürülebilirliğinin korunması adına bu tür programların önemli olduğunu söyleyen AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Yeşil Enerji dediğimiz alanın yatırımcıları, kar vericileri ve bu alanda geleceğini kurgulayan arkadaşlarımızla bir aradayız. Bu her zaman yakalanabilecek bir kombinasyon değil. Enerjilerin geleceğine dönük hayalleri büyütme ve kafalardaki soruları cevaplandıracağımız bir program oldu” ifadelerine yer verdi. Ülkemizin enerji açığından hep bahsedildiğini belirten  Altunyaldız, artık yeni dönemde enerjinin tedarikinden pazarlamasına kadar her alanda pek çok değişiklik olduğunu kaydetti. Neredeyse enerji ithalatçısı ülkeler ihracatçı olmaya, enerji ihracatçısı ülkeler de enerji ithalatçı olmaya aday olabilirler ifadelerini kullanan Altunyaldız, “Bazı ülkelerde kaya gazı ve kaya petrolü yakın zamana kadar çok önemli bir tedarik alanı değildi ama şimdi tedarikte çok önemli aktör haline getirildi” şeklinde konuştu.

Haber: Müslüm Evci

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.