Bisiklet sporunun başkenti Konya

HİSDER’de Konya’nın Ata Sporu Bisiklet ve tarihini anlatan Gazeteci-Yazar Nail Bülbül, “Bisiklet sporunun başkenti olarak ün yapan Konya, 125’in üzerinde millî sporcu yetiştirerek kırılması mümkün olmayan bir rekorun sahibi oldu” dedi

Bisiklet sporunun başkenti Konya

Hikmet İlim ve Sanat Derneği (HİSDER)’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde “Konya’nın Ata Sporu Bisiklet” gündeme geldi

Bülbül: Bisiklete 12 yaşında bindim

Eski Bisiklet Konya İl Temsilcisi ve Gazeteci-Yazar Nail Bülbül, Konya’nın Ata Sporu Bisiklet’in tarihini ve eski bisikletçileri anlatmaya kendi hayat hikâyesinden başladı.

Bisiklete merakının 12 yaşında Karma Ortaokulu’na giderken ninesinin aldığı bisiklete binmeyle başladığını belirterek konuşmasına başlayan Yazar Nail Bülbül, bisiklete aşinalığını şu sözlerle dile getirdi: “Bisiklet sporuna ilk adımımı ise, Mecidiye Han içerisinde Konya’nın ileri gelen eski bisikletçilerden Özmen Akkese vardı. Manifaturacı Akkeseler’in oğlu. Onun iki bisikleti varmış. Bir tanesini ben 145 liraya aldım. Kendime göre idman yapmaya başladım. Bu arada memuriyete başlayınca benim bisiklet kariyerim de bitti. Ama ben 1955’ten beri bisiklet sporunun içerisindeyim. 1954’te memuriyete girdim ve 55’te de Bursa’ya ilk defa bisiklet yarışlarını seyretmek için gazeteci olarak gittim. Hakemlik yaptım. Yarışmalarda hakemlik yapmak için sekiz defa yurtdışına gittim. Federasyonda 12 sene Hakem Komitesi Başkanlığı yaptım. Federasyon yönetim kurulunda bulundum. Sekiz sene de Bisiklet Konya İl Temsilciliği yaptım. Türk Bisiklet Tarihi’ni yazdım.”

Konya’dan 5 Federasyon Başkanı çıktı

Türkiye'de Bisiklet Federasyonu’nun 1923'te kurulduğunu ifade eden Bülbül, Konyalı başkanların Necdet Baykut, Feridun İncula, Cemil Ergen, Hürrem Solaklar ve en sonunda Erol Küçükbakırcı olduğunu söyledi. Bülbül “Bu işe Konya’da ilk el atan İdmanyurdu ile Gençlerbirliği vardı. Ancak Türkiye çapında bu işin Konya’da temelini atan Şeker Fabrikası ve Necdet Baykut oldu. Bisiklet sporuna ilk başlayan da Nuri Yenal oldu. Diğer isimler rahmetli Ahmet Çelikdöğen, Meramlı Kazım Özbay,  Tayyar, Demirci Mehmet ve sonra milletvekili olan Ali Saim Kaymak ile belediye başkanı Himmet Ölçmen idi. İdmanyurdu ve Genlerbirliği klüplerinden sonra 1952’de Yolspor, Şekerspor, Etbalıkspor, Köy Hizmetleri, Medaş, Çumraspor, Marşhall, Uğurlu Mühendislik ve Selçuklu Belediyespor bisiklete el attı.” dedi.

İlk Bisiklet Velodromu Konya’da yapıldı

Türkiye’de ilk velodrom ve 500 metrelik bisiklet pistinin Konya’da yıkılan stadyumla birlikte temelinin 1949’da atıldığını ve açılışının da 1952’de yapıldığını belirten Bülbül, Konya Bisikletçileri Koruma ve Kalkındırma Derneği’nin de 1974’te kurulduğunu ve ilk başkanın Ali Kemal Erkan ve şimdiki başkanın ise Fatih Yılmaz olduğunu söyledi.

“Bisiklet sporunun başkenti olarak ün yapan Konya’da, 125’in üzerinde millî sporcu yetiştirerek kırılması mümkün olmayan bir rekorun sahibi oldu. Türkiye'de bu güne kadar milli formayı giyen bisikletçilerin yüzde yetmiş beşini Konya'lı sporcular oluşturmuştur.” diyen Bülbül, bisiklet milli takımında başarılara imza atan sporcular hakkında da şu bilgileri verdi:

Konya takım halinde beş kez birinci oldu

“1952’de Konya’da yapılan yarışlarda Konyalı bisikletçi Saim Kıyıcı, Türkiye Şampiyonu oldu. Konyalı millî bisikletçi Tevfik Erdoğdu, dört yıl üst üste Türkiye yol ve pist sürat şampiyonu olarak rekor kırdı. Konya takım halinde de 1980-1985 yılları arasında üst üste beş kez Türkiye birinciliğinin sahibi oldu. Erol Küçükbakırcı, 1973’te Balkan Şampiyonu oldu.

Meram Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilen sohbetin sonunda HİSDER Başkan Yardımcısı ve eski bisiklet hakemlerinden Mustafa Dündar, Gazeteci-Yazar Nail Bülbül’e teşekkür plaketini Konya Bisiklet Derneği Başkanı Fatih Yılmaz ve Medaş eski Genel Müdürü Tevfik Gazel’le birlikte takdim etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.