Bilim Kurdu’nda ‘Tıp’ teması Ortaokul öğrencilerine Tıp dersi

Meram Belediyesi Bilim Kurdu Projesi’nin Bilim Günleri etkinleri kapsamında ‘Tıp’ temasıyla çocuklara tıp biliminin kapsamı, tıbbi uygulamalar, anatomi, histoloji, mikrobiyoloji bilim dallarının temelleri ve bu alanların eğlenceli yönleri anlatıldı.

Bilim Kurdu’nda ‘Tıp’ teması Ortaokul öğrencilerine Tıp dersi

Meram Belediyesi, Meram Kaymakamlığı, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve KTO Karatay Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen ‘Bilim Kurdu’ projesi kapsamında akılcı ve stratejik düşünmeyi bilen, problem üretmeyip çözen araştırmacı bir nesil yetiştirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında aylık olarak yayınlanan Bilim Kurdu dergisi ve yine aylık olarak yapılan Bilim Günleri etkinlikleri kapsamında öğrenciler KTO Karatay Üniversitesi’nde ‘Tıp’ temalı bir gün geçirdi.

Meram Belediyesi’nin başlattığı ve KTO Karatay Üniversitesi’nin bilim etkinliklerine ev sahipliği yaptığı proje kapsamında, Konya’da TEOG sınavında üstün başarı gösteren okullarda öğrenim gören 5. 6. sınıf grubundaki öğrencilere, her ay bilimin farklı bir alanıyla ilgili eğitimler veriliyor. Proje kapsamında ilk tema matematik olarak belirlenmiş ve KTO Karatay Üniversitesinde eğitim programı gerçekleştirilmişti.

KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Gelişimi Ön Lisans ve Lisans öğrencileri tarafından karşılanan 30 çocuk, oyunlarla tanışıp programa neşeyle başladılar. Yrd. Doç. Dr. Füsun Sunar tarafından Tıbbi Beceri Laboratuvarında maketlerle hasta bakım ilkeleri ve hijyen eğitimi verildi. Çocuklar, Anatomi Laboratuvarı’nda Yrd. Doç. Dr. Şerife Alpa’nın anlattığı sistemlerin anatomisini dinlediler. Ardından hücre çeşitleri ve mikroskopla preparat incelemelerini Arş. Gör. Seda Çetinkaya ile Arş. Gör. Semih Tokak’tan dinleyen ve büyük bir ilgiyle mikroskoplardan preparat inceleyen çocuklar, mutlu bir biçimde üniversiteden ayrıldılar.

Projenin sonraki programının “mühendislik” temalı olması planlanıyor. Bilim Kurdu-Mühendislik programında KTO Karatay Üniversitesinin ev sahipliğinde farklı mühendislik alanları çocuklara tanıtılacak ve çocukların uygulamalar yapmaları sağlanacak. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler