Beyşehir'de su seviyesinin düştüğü gölde regülatör kapakları kapatıldı

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan ve aynı zamanda içme suyu havzası olarak ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Beyşehir Gölü'nden BSA kanalına su akışının kesildiği bildirildi.

Beyşehir'de su seviyesinin düştüğü gölde regülatör kapakları kapatıldı

Belediye Başkanı Adil Bayındır, yaptığı yazılı açıklamada, DSİ 4.Bölge Müdürlüğüne, 27 Ağustos'ta Beyşehir Gölü'nün su kotunun kontrolü ve regülatör kapaklarının kapatılması hususunda gereğinin yapılması için başvurduklarını hatırlatarak, "Başvuru yazımıza istinaden, bu yazımızı dikkate alarak 7 Eylül Pazartesi günü gölümüzden su salımının durdurulması için regülatör kapaklarını kapatan, DSİ 4. Bölge Müdürlüğü yetkililerine duyarlılıklarından ötürü şehrim adına teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

erdogan-vesayetten-demokrasiye-milli-irade-sempozyumunda.jpg

DSİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından regülatör kapaklarının kapatılması sonrasında Konya Ovası'na su sağlayan BSA kanalına akış durduruldu. 

erdogan-vesayetten-demokrasiye-milli-irade-sempozyumunda-001.jpg

Beyşehir Gölü su seviyesinde özellikle yaz döneminin sonlarında kuraklık, yağış yetersizliği, tarımsal sulama ve buharlaşma kayıpları nedeniyle önemli düşüşler yaşanıyor. Kıyılarda gözle görülen şekilde yaşanan çekilmeler sonucu bataklık görüntüler oluşuyor. Beyşehirliler, göldeki su seviyesinin korunması için özellikle tarımsal sulamanın makul seviyelerde tutulmasını istiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.