Bera Holding 5 şirketiyle yine zirvede

Bera Holding, 5 şirketiyle İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi kuruluşu arasına girerek, listeye damga vurdu

Bera Holding 5 şirketiyle yine zirvede

2020 yılı Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sonuçları açıklandı. Bera Holding A.Ş. listede 5 şirketi ile yer alarak, toplamda 1 milyar 634 milyon TL’lik üretimden satış cirosu elde etti. 2020 yılı için Konya Sanayi Odası’na bağlı şirket sayısı, İSO İkinci 500 Liste’sinde bir azalarak 14 şirket ile temsil edildi. Bu 14 şirket 2019 yılına kıyasla satışlarında yüzde 13’lük artış gösterdi ve 4 milyar 949 milyon TL satış hasılatı gerçekleştirdi. Bera Holding ise, Golda Gıda A.Ş.’nin listeye dahil olması ile yüzde 64’lük anlamlı artış sağladı ve tek başına Konya Sanayi Odası’na bağlı satışların yüzde 19,6’lık dilimini realize etti. Holding Yönetiminden yapılan açıklamada; “Pandeminin tüm olumsuzluklarına karşın üretimde, istihdamda, ihracatta gerçekleşen bu başarı bizleri gururlandırmıştır. Bera Holding iştirakleri olarak ülkemizin sanayi üretimine katma değer üretmeye devam edeceğiz. 2021 yılı için hedefimiz listedeki şirket sayımızı artırmak olacaktır” denildi.

İSO LİSTESİNİN 23 YILLIK MÜDAVİMİ KONYA KAĞIT

Konya Kağıt A.Ş. Genel Müdürü Cemalettin Tunç Efe, “Şirketimiz 1998 yılından bu yana aralıksız olarak 23 yıldır İSO ilk 500 ve ikinci 500’de yer almaktadır. 2020 yılında pandeminin etkisiyle dünya kağıt talebi belli kağıt türleri hariç okulların ve üniversitelerin kapanması, sanayi üretimindeki azalış, hizmet sektörünün ve reklam tanıtım, promosyon ve fuarların durma noktasına gelmesi, kağıt tüketimlerini olumsuz etkilemiştir. Dünya kağıt sanayi, dünya genelinde, istihdamlarda azalmalara yol açmasına rağmen Konya Kağıt herhangi bir istihdam azalmasına yol açmadan, üretimini durdurmadan, kısa çalışma ödeneğine başvurmadan zorlu pandemi koşullarıyla mücadele etmiş İSO İkinci 500 Listesi’ndeki yerini korumuştur. Konya Kağıt, Türkiye ve yurtdışındaki Milli Eğitim Bakanlıklarının kitap ihalelerinin ana tedarikçisi olması sebebiyle bu süreçten asgari düzeyde etkilenerek çıkmıştır. Konya Kağıt, önümüzdeki dönemde yine Türkiye, Orta Doğu, Avrupa ve Afrika ülkelerinde kitap ihalelerinin ana kağıt tedarikçisi olma azminde ve kararlılığındadır” dedi.

GOLDA GIDA TEKRAR İSO İKİNCİ 500 LİSTESİNDE

“Pandemi süreci gıda konusunda yeterliliğin ne denli stratejik öneme haiz olduğunu bizlere tekrar hatırlatmıştır” diyerek sözlerine başlayan Golda Gıda A.Ş. Genel Müdürü Fatih Doğan, “Bu sorumluluğumuzun farkında olarak ülkemizin artan gıda ihtiyacını karşılarken, 83 ülkeye yaklaşık 20 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdik. 400 kişiye doğrudan, 1600 kişiye dolaylı olarak bölge insanımıza istihdam sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Pandemi süreci özelinde raf ömrü uzun, stoklanabilir ana tüketim ürünleri olan un, makarna, bakliyat gibi ürünlere öncelik vermemiz olmuştur. Birçok kısıtlama ve yasağa rağmen Golda Gıda olarak ürün tedarikinden tüketiciye erişime kadar sıra dışı efor sarf edilmiştir. Gerek online satış sitemiz gerekse genişlettiğimiz satış pazarlama ağımız ile pandeminin etkilerini askeri seviyeye indirmeyi başardık. Hâlen yeni pazar araştırmaları ışığında hedefimiz 2022 yılı içinde farklı ürün yatırımlarımız ile uzak doğu pazarında yer almak olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

“İHRACATLA BÜYÜMEYİ KALICI HALE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Kompen Genel Müdürü Erdal Küçükşehir, “2020 yılına hedefler doğrultusunda iyi başladık. Mart ayındaki pandemi tedbirleri ile beraber iç piyasada ciddi bir durgunluk söz konusu oldu. İhracata ağırlık vermek suretiyle üretime ara vermeden devam ettik. İhracat yaptığımız pazarlardaki kapanmalar ve ticarette yavaşlamalara rağmen çok geniş pazarlarda ürünlerimizi sattığımız için süreçten daha az etkilendik. Amerika kıtasından Uzakdoğu’ya kadar birçok pazara ihracat yapmaktayız. Yeni normale dönüşle beraber özellikle kamu bankaları öncülüğünde faizlerin de düşmesi ile birlikte inşaata gecikmiş olan bir talep patlaması yaşandı. Birçok sektörde firmalar fiyat bazlı rekabet etmekte olup, bu durumun ülke ekonomisi ve şirketlere orta ve uzun vadede bir getirisi olmadığını düşünüyoruz. Belirli pazarlara özel ürünler için AR-GE ve tescil çalışmaları yapıyoruz. Kapasitemizi doldurmak ve üretim gücümüzü akamete uğratmamak için ihracata öncelik vermeye devam edeceğiz” dedi.

“AVRUPA’DA ÜRETİMİN DURMASI, TÜRKİYE’DE ÜRETİM ARTIŞINA SEBEP OLDU”

Türkiye’de MDF üretimi yapan 12 entegre tesisten biri olan Divapan A.Ş.’nin Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, “MDF üretiminde dünyada ikinci, Avrupa’da birinci olan bir sektörün aktörü olmak gurur verici. Divapan’ın Türkiye’deki Pazar payı yüzde 5 – yüzde 10 arasında değişmektedir. Özellikle Doğu Akdeniz bölgesinde oldukça güçlü olan firmamız son zamanlarda başta İstanbul ve Marmara olmak üzere diğer bölgelerde de ciddi bir pazar payı artışı sağlamıştır. Kapanmanın yaşandığı Mart-Nisan-Mayıs aylarında fabrikamızda üretim hiç durmadığı gibi hiçbir personelimizi işten çıkartmadık. Gerek iskontolar, gerekse ödeme kolaylıklarıyla bu süreci daha rahat atlatmaları noktasında proaktif bir yaklaşım sergiledik. TSE tarafından verilen “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni sektörümüzde ilk alan firma olduk. Sektörümüzde 2020 Haziran ayı ile birlikte üretim miktarlarında ciddi artışlar yaşandı. Özellikle Avrupa’daki fabrikaların üretimlerini durdurmaları, ihracat noktasında Türkiye’deki kurulu kapasitenin üst seviyelerde üretim yapmasına sebep oldu” diyerek sözlerini tamamdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.