Başkan Koçak’tan Dünya Veteriner Hekimleri Günü mesajı

Veteriner Hekimleri Odası Konya Şube Başkanı Mesut Koçak, 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimleri Günü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

Başkan Koçak’tan Dünya Veteriner Hekimleri Günü mesajı

Başkan Koçak’ın açıklaması şu şekilde: “Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin, her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününü ‘Dünya Veterinerler Hekimler Günü’ olarak kutlanmasını kararlaştırması ile birlikte 2000 yılından itibaren bu gün Dünya Veterinerler Günü olarak kutlanmaktadır. Veteriner Hekimlik hayvanların evcilleştirilmesi ile tarih sahnesine çıkmış dünyanın en saygın ve köklü mesleklerinden biridir. Veteriner Hekimlik eğitiminin başlaması ile birlikte hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, beşeri hekimliğin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır. Veteriner hekimler; hayvan sağlığının ve aynı zamanda insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesinin yanı sıra, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel açlığın azaltılması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanında yaptıkları çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamışlardır. 

Dünya Veteriner Hekimler Günü her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü’nün (OIE) 2022 yılında belirlediği tema veteriner hekimin zorluklarla mücadele gücünün artırılmasıdır.
Belirlenen tema ile, veteriner hekimlerin bu alanlardaki çalışmalarına kamuoyunun dikkatinin çekilmesi amaçlanmaktadır. Altı kıtada sayıları 1,7 milyonu geçen veteriner hekim tarafından 22’nci kez kutlanacak olan Dünya Veteriner Hekimler Günü, Veteriner Hekimler için onur kaynağı, gurur kaynağı ve mutluluk kaynağı olmuştur.

Bu gün insanımızın daha iyi beslenmesi, et, süt, yumurta ve diğer hayvansal gıda üreticilerinin yanında, veteriner ilaç sanayinin gelişmesine önemli katkılar sağlayan yetiştiricimizin daha kaliteli ve yüksek verim elde edebilmesi için ıslah çalışmalarını yürüten, en büyük sevinç kaynağı acılarını dilleri ile değil ancak sesleri ve bakışları ile anlatan hayvanların dertlerini dindirmek olan, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda neticede sağlıklı nesillerin yetişmesinde öncü ama bugüne kadar yaptıklarına oranla takdir edilmemiş, buna rağmen sorumluluklarının bilincinde olan Türk veteriner hekimlerinin gündeme gelmesi açısından çok önemlidir.

Veteriner hekimlik mesleği, hayvan sağlığı, insan sağlığı ve çevre sağlığının birbirinden ayrılmaz unsurlar olduğunu ifade eden Tek Sağlık kavramının temel direğidir. Yaşanılabilir bir dünya için, sağlıklı insan nesillerinin yetiştirilebilmesi için, hayvanların sağlığı ve refahı için veteriner hekimler var güçleriyle gece-gündüz, yaz-kış demeden çalışmaktadırlar.

Veteriner Hekimler hayvan sağlığını korumanın yanında insan sağlığına da önemli katkıda bulunurlar. Dünyada 256 çeşit hayvandan insana bulaşan zoonoz hastalıktan çalışmalarıyla insanları Veteriner Hekimler korurlar. Çalışmaları esnasında atın çiftesini yer ölürler, karnına ineğin boynuzunu yer yaralanırlar, elini kedi tırmalar, bacağını köpek ısırır vb. zorlu bir mesleği yapmaya çalışırlar. Bu mesleği yaparken de ülkemizde maalesef sağlık çalışanı olmamıza rağmen, sağlık çalışanlarına verilen fiili hizmet zammı (yıpranma payı) hakkında faydalandırılmadığımız gibi Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasasında da yine kapsam dışı bırakılmaktayız.

Veteriner Sağlık Grubu çalışanları görevlerini ifa ederken beşeri sağlık hizmetleri veren sağlık personeli gibi çok sık ciddi şiddet olayları ile karşı karşıya kalmaktadır. Halk sağlığı adına özveri ile sağlık hizmetini yürütmeye çalışan Veteriner Hekimlerimize de giderek artan şiddetin önlenebilmesi için Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması esasen toplum sağlığını koruyacaktır.

Maalesef, Yozgat’ın Sorgun ilçesinde 24 Nisan Pazartesi günü bir meslektaşımız insanların sağlıklı hayvansal gıdaya erişimi için görevini sürdürürken hunharca katledilmiş ve Türk Veteriner Hekimleri camiamızı üzüntüye boğmuştur. Hep söylediğimiz gibi Veteriner Hekimler ivedilikle sağlıkta şiddet yasası kapsamına alınmalıdır.

Veteriner Hekimlerin mesleklerini şiddetten uzak bir ortamda rahat bir şekilde icra edebilmeleri dileğiyle.
Ayrıyeten; veteriner hekimler, dünyanın bir çok ülkesinde yaşanan, ülkemizi de etkileyen covid-19 pandemisinde de gövdelerini siper ederek insanlarımızın sağlığı için malzeme tedariki, testler, araştırmalar, virüs sürveyansı, aşı yönetimi gibi konularda çalışmışlardır. 2021 yılında da ekibiyle Covid-19’a karşı turkovac aşısını geliştiren türk veteriner hekim bilim insanımız Prof. Dr. Aykut özdarendeli’ye teşekkürlerimizle… 

Veteriner Hekimlik insanlık içindir… Veteriner hekimler bu ülkenin gizli kahramanlarıdır… Veteriner hekimlik yeni  dünyada da öncelikli bir meslek olmaya devam edecektir. Veteriner hekimlerine destek veren bir ülke; hayvan sağlığına, gıda sağlığına ve toplum sağlığına sahip çıkmış demektir. Veteriner hekim demek hayat demek, hayat demek sağlık demektir. Hayvan sağlığı, halk sağlığı ve gıda güvenliğinin temini için 7/24 esasıyla çalışan sessiz canlıların sesi olan memleketi ve milleti için hizmet veren tüm meslektaşlarımın 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Gününü Kutluyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyor, ahirete intikal eden meslektaşlarımı rahmetle anıyorum. Bu günün Veteriner Hekimlik mesleğine ülkemiz insanı ve ülkemiz hayvancılığına olumlu katkılar sağlamasını diliyorum. Ülkemiz ve mesleğimiz adına daha güzel yarınlarda buluşmak ümidiyle 30 Nisan Dünya Veteriner Hekimler Günümüz kutlu olsun.”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.