Anadolu’nun 3 şehri Avrupa pazarına açılacak

Konya’dan Eskişehir’e ve oradan da Bursa’ya uzanan bir tur paketini Avrupa pazarına açmak, alternatif bir tur programı oluşturmak için harekete geçildi

Anadolu’nun 3 şehri Avrupa pazarına açılacak

Eskişehir Turizm Birliği Başkanı ve TUROYD İç Anadolu Bölgesi Genel Sekreteri Deniz Demir, Eskişehir Valiliği İl Turizm Müdürü Şennur Azade, Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Emir ve Osmangazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Sarı, Eskişehir Belediyesi Müzeler Kompleksi Müdürü Mine Akıskalıoğlu, Sivrihisar Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü Meriç Okur, otel yöneticileri ve acenteler ile bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan toplantı çerçevesinde Konya’dan Eskişehir’e ve oradan da Bursa’ya uzanan bir tur paketini Avrupa pazarına açmak, alternatif bir tur programı oluşturmak için harekete geçildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Özellikle pandemi sonrası hareketli bir Avrupalı turist akımı olacağını öngörmekteyiz. Konya, Eskişehir ve Bursa şehirlerini birbirine kültürel anlamda bağlayacak olan projenin altyapısı Eskişehir Turizm Birliği Başkanı ve TUROYD İç Anadolu Bölge Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Deniz Demir tarafından atıldı. Bu kapsamda 15 ve 20 günlüğüne Antalya’ya inen Alman misafirlerden Kapadokya ve Pamukkale turunu satın alan misafirler baz alındı. Avrupa pazarına, Türkiye’nin farklı bölgelerinin, kültürel ve tarihi hem de gastronomi anlamında ön plana çıktıkları özellikler sergilenecek. 8-10 Mart tarihlerinde Konya’da operasyon yetkilileri ve müdürlerine 2 günlük bir info turu yapılacak olup; Ateşbazı Veli, Mevlana, Sille Tarihi Köyü, Tropikal Kelebekler Vadisi, Ecdat Parkı ve daha birçok yer ile gastronomi anlamında Anadolu Selçuklu mutfağının önemli değerleri tanıtılacaktır. Turun bu ayağı için Konya İl Turizm Müdürlüğü ile bölgedeki gastronomi tesisleri ve otellerle temas kuruldu” ifadelerine yer verildi.

“TANITIM ADINA ÖNEMLİ BİR ADIM”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile görüşmelerde bulunduğunu ifade eden Demir, “Projenin şehirlerin otellerinin boş olduğu günlere göre müze ve gezilecek yerler ile ilgili gerekli onayı aldık. Buna göre, Konya şehrinin boş olduğu vuma, cumartesi günü Eskişehir şehrinin boş olduğu pazar, pazartesi günleri bürokratik tüm engellerin bu paket dahilinde aşılabilir. Bu birbirine en fazla 3 saat mesafede olan Anadolu’nun 3 güzide şehrinin ‘Mevlana’dan Yunus’a Yunus’tan Osmanlı’ya’ felsefesiyle tüm dünyada satılan bir paket tur haline getirebilme çabasıdır. Bu ülkemizin Akdeniz ve İstanbul dışında tarihi ve kültürel özellikleri ile ön plana çıkan Anadolu şehirlerinin dünyaya tanıtılması adına atılan en önemli adımdır. Bu bağlamda Konya, Eskişehir ve Bursa bundan sonra turizm anlamında birbiriyle dirsek temasında olan ekonomik anlamda birbirlerine destek olan şehirler olacaktır. Çok zor ve meşakkatli bir yola çıktığımızın farkındayız ancak yıllardır mesleğimizde kurduğumuz iyi ve güzel ilişkilerin şehirlerimizin turizm gelirlerine katkı sağlayacak şekilde istişare ederek aktarılması ve bunun içinde şehirlerdeki bütün devlet büyüklerinin bu işin ucundan tutması bizleri cesaretlendirmiştir. Bu işin meyvelerini pandemi sonrasında 2021 ve süregelen 2022 ve 2023 yıllarında toplayacağız ve artık Orta Anadolu Kültür Turu olarak bütün pazarlarda satışa açılan bir paket olacağız. Tek gayemiz şehirlerimize katma değer yaratıp ülkemizde Turizm anlamında fark yaratan bir inovasyon gerçekleştirmek” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.