AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun: Bilincin olmadığı yerde cezalar devreye girmeli

Özel günlerde havai fişek ve konvoyların oluşturduğu olumsuzlukları gidermek için birçok karar alınırken kararlara uyulmaması tepkileri de beraberinde getiriyor. AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, bilincin olmadığı yerde cezaların devreye girmesi gerektiğini söyledi.

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun:  Bilincin olmadığı yerde  cezalar devreye girmeli

ak-parti-konya-milletvekili-ahmet-sorgun.jpgKonya’da başka insanların rahatsız edilmemesi ve çevreye zarar verilmemesi için düğün ve özel günlerde  konvoy oluşturulmaması ve havai fişek atılmamasıyla ilgili geçmişte kararlar alınsa da özellikle yaz aylarında kurallara uyulmaması tepkilere yol açıyor.  Geçtiğimiz günlerde bir otelde düzenlenen düğün merasiminde havai fişekten dolayı çıkan kısa süreli yangın ise konunun önemini bir kez daha gündeme getirdi. Hukukçular, denetim ve yaptırımların yetersizliğinden dolayı kurallara uyulmadığı yorumu yaparken, resmi kurumlar ise vatandaşların bu konuda bilinçlenmesi için birçok proje başlatmıştı. Yaz döneminde havai fişek atımı ve konvoy oluşturulmasına devam edilmesi ise toplumda yeterince bilincin oluşmadığını ortaya çıkarırken yasakların devreye girmesi yorumlarını yeniden gündeme getirdi.

SORGUN: AZALDI FAKAT BİTMEDİ

AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, konunun hassasiyetine önem çekerek, herkesin bu konuda bilinçli olması gerektiğini söyledi. Sorgun, bilinçlenmenin olması gerektiğini, bilinçlenmenin olmadığı yerlerde denetimlerin yapılarak cezaların uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Daha önce Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararları da hatırlatan Milletvekili Sorgun, “Havai fişek atımı ve konvoylarla ilgili bir yasak genelgesi ve kanun bulunmuyor. Konya’da konuyla ilgili yapılan projeler vatandaşları bilinçlendirmek esaslı oldu. Fakat yaz aylarında maalesef vatandaşlarımız bu konulara dikkat göstermiyor. Burada da bilincin olmadığı zaman yasakların ve cezaların devreye girmesi gerekiyor. Emniyet mensuplarımız ve jandarma komutanlığımız bu konuyla ilgili gerekli tedbirleri alıyorlar. Fakat her eve veya herkesin başına bir güvenlik görevlisi dikemeyeceğimiz için vatandaşlarımız konuyu suiistimal edebiliyor. Yine konvoy oluşturulması, trafik seyrini tehlikeye atma genelgesiyle önlenmeye çalışılıyor. Zaman zaman konvoylar oluşsa da tespit edildiği zaman cezalar uygulanıyor. Yine düğünlerde silah atılması konusu yasaklandı. Konya’da yapılan bilinçlendirme projeleriyle bu davranışlar en az seviyeye geldi. Zamanla vatandaşlarımız daha çok bilinçlendiğinde yasaklara gerek kalmadan istenmeyen görüntüler olmayacaktır” dedi.

KURALLARA UYULMASI İÇİN YETKİLİLER HAREKETE GEÇMİŞTİ

03 Temmuz 2019 tarihinde Konya Valiliği tarafından alınan kararda, Konya'da havai fişek ve patlayıcı maddelerin izinsiz kullanımı yasaklanmıştı. Konya Valiliğinden yapılan duyuruda, Konya ili sınırları içerisinde havai fişek, oyun ve eğlence aracı olarak kullanılan piroteknik patlayıcı madde mamullerinin izinsiz satışı ve kullanılmasının yasaklandığı bildirildi.  Duyuruda şunlara yer verilmişti; “İlimiz sınırları içerisinde genel güvenlik asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla; havai fişekler ve diğer piroteknik maddeleri satan, bulunduran ve kullanan kişiler hakkında TCK’nun 170’inci ve 174’üncü maddelerine göre adli tahkikat yapılacaktır. Bununla birlikte, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinin 26. Maddesi gereğince izin alınmadan ve belirlenmiş alanlar dışında havai fişek kullananlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince idari işlem yapılacağı bildirilmektedir” denilmişti.  Öte yandan  18 Şubat 2020 tarihinde Konya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından sokak düğünleri, düğün salonları, düğün konvoyları ve havai fişeklerle ilgili ortak basın toplantısı düzenlenmişti.  “Sizin Mutluluğunuz Bir Başkasının Üzüntüsü Olmasın” sloganı ile düzenlenen toplantıda konuşan dönemin Valisi Cüneyit Orhan Toprak,  “Ben mutlu olurken eğer birisi ambulansla veya arabasıyla bir hastasını, bir yaşlısını bir yere yetiştirmek durumundaysa veya bir iş toplantısına yetişmek durumundaysa böyle bir konvoya mazur kalıp da işini kaybediyorsa bunun gelenekle görenekle ilgisi olmaz. Onun için halkımızdan duyarlılık bekliyoruz” demişti.  İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, “Düğünlerde atılan silah sonucu yaralanan vatandaşlarımız var. Çok şükür Konya’da ölüm olayıyla karşılaşmıyoruz. Ama Türkiye geneline baktığımızda düğünlerde atılan silahlar sonucu ölüm olaylarıyla karşılaşıyoruz. Bu sene Sayın Valimizin talimatıyla eğer düğünlerde ilk deneme sürecinde yasaya uyulma görülmediği takdirde her düğüne bir polis görevlendireceğiz” diye konuşmuştu. Servet R. Çolak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.