AFAD Farkındalık Alanı’nın açılışı yapıldı

AFAD (Afet ve Acil Durum Başkanlığı) Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt tarafından Bilim Merkezinde AFAD Farkındalık Alanı’nın açılışı gerçekleştirildi

AFAD Farkındalık Alanı’nın açılışı yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezinde yer alan 450 metrekarelik AFAD Farkındalık Alanı’nın açılışı

afad-farkindalik-alaninin-acilisi-yapildi.jpg

AFAD (Afet ve Acil Durum Başkanlığı) Başkan Yardımcısı Önder Bozkurt,  Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Şakir Uslu, Konya Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustfa Uzbaş, AFAD Eğitim Daire Başkanı Nalan Aydın'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.

afad-farkindalik-alaninin-acilisi-yapildi-001.jpg

 AFAD Farkındalık Alanı, uygulama içerikli deneyler, simülasyonlar ve çeşitli oyunlarla afetleri tanıtmak, nedenlerini öğretmek ve afetlerden korunma önlemlerini göstermek amacıyla oluşturuldu. Alana hissedilebilir yüzeyler, sesli anlatım özellikleri ve işaret dili ile erişilebilir bir özellik kazandırıldı. Alanda kullanılan setlerin projesi tasarımı ve uygulaması yerli imkanlarla yapıldı ve  tamamıyla yerli üretimden oluşuyor.

afad-farkindalik-alaninin-acilisi-yapildi-002.jpg

AFAD Farkındalık alanında; Fırtına, Girdap, Hortum, Tsunami ve Sağlam Yapı Simülatörleri, Sel, Çığ ve Rezonans Deneyleri Alanları, Fay Hattı, Afet ve Acil Durum Çantası, Siren-Uyarı İşaretleri, Tehlike Avı, Acil Arama, Fay Hatları Oyun Alanları, Artırılmış Gerçeklik Platformu, İnteraktif Türkiye Haritası, Deprem Büyüklükleri, Afet Bilgilendirme Panosu, Toplanma Alanları Kiaskosu, AFAD Film Gösterim alanı olan Planetaryum alanları yer alıyor.

afad-farkindalik-alaninin-acilisi-yapildi-003.jpg

Afetler hakkında bilgi vermesi açısından ülkemizde ilk olarak üretilen ve Planetaryuma özel hazırlanan AFAD animasyon filmi de proje ile birlikte gösterime girdi. Film de depremlerin oluşum sebeplerinin ve depremlerden korunma yöntemleri ayrıntılı olarak anlatıldı.- Ferit Hepokur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.